سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - Tuesday 18 June 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

اعتراض اعضای نهضت آزادی به بازداشت محمد توسلی

جمعی‌ از اعضا و علاقمندن نهضت آزادی ایران (مقیم خارج از کشور)، با انتشار بیانیه‌ای از ادامهٔ بازداشت و بی‌خبری از مهندس محمد توسلی، رئیس دفتر سیاسی نهضت آزادی ایران که در پی‌ ارسال نامهٔ ۱۴۳ فعال سیاسی و اجتماعی به محمد خاتمی صورت گرفت اعلام انزجار نمودند. مهندس محمد توسلی از ۱۲ آبان ۱۳۹۰ در بازداشت بسر می‌برد.

iran-emrooz.net | Wed, 16.11.2011, 8:03


جمعی‌ از اعضا و علاقمندن نهضت آزادی ایران (مقیم خارج از کشور)، با انتشار بیانیه‌ای از ادامهٔ بازداشت و بی‌خبری از مهندس محمد توسلی، رئیس دفتر سیاسی نهضت آزادی ایران که در پی‌ ارسال نامهٔ ۱۴۳ فعال سیاسی و اجتماعی به محمد خاتمی صورت گرفت اعلام انزجار نمودند.

در این نامه که خطاب به رییس جمهور پیشین ایران نگاشته شده بود این فعالان سیاسی و اجتماعی گوشزد کرده بودند؛ «کمترین چشم‌انداز روشنی برای صیانت از آرای مردم و برگزاری انتخابات آزاد، سالم و منصفانه وجود نخواهد داشت.»

شایان ذکر است مهندس محمد توسلی از ۱۲ آبان ۱۳۹۰ در بازداشت بسر می‌برد.

همچنین مهندس لیلا توسلی، دختر محمد توسلی و مهندس فرید طاهری، داماد مهندس توسلی که همگی‌ از اعضای نهضت آزادی ایران میباشند در حال گذراندن احکام حبس غیر عادلانه هستند.

نسخه‌ای از این بیانیه در اختیار "ندای‌ آزادی" قرار گرفته است که به شرح زیر است :

از مومنین مردانی به پیمانی که با خدا داشتند صادقانه وفا کردند؛ برخی جان خویش بر سر این پیمان گذاشتند و برخی نیز (با مقاومت دلیرانه) در انتظارند، اینان عهد خدا را با هیچ چیز عوض نکردند (احزاب ۲۳).

بازداشت مهندس محمد توسلی، اسوۀ صبر و استقامت

هموطنان عـزیـز

بدنبال فشارهای سیاسی - امنیتی حاکم بر جامعۀ بحران زدۀ کشورمان، آقای مهندس محمد توسلی اولین شهردار تهران بعد از انقلاب، عضو شورای مـرکزی و رییس دفتر سیاسی نهضت آزادی ایران بازداشت و بار دیگر به زندان منتـقل گردیده است.

اقتدارگرایان بدلیل شیوه های استبدادی، از دست دادن مقبولیت اجتماعی، سوء مدیریت و فساد مالی روزافزون، تحمل هرگونه سخن غیرموافقی را از دست داده و در ورطۀ بحران خود ساخته ای گرفتار آمـده اند.

از نخستین ساعات بعد از انتخابات سال ١٣٨٨ و برآوردن تقلب آمیز احمدی نژاد از صندوق های رای به عنوان رئیس جمهور، تمامیت طلبان با تمسک به شیوۀ ارعاب و بازداشت فعالین اجتماعی و نیروهای سیاسی دگراندیش، فضایی از خفقان و انسداد سیاسی را بـر جامعه مستولی ساخته و هـر روز بر دامنه این انسداد و خفقان می افزایند.

تشکیل دادگاه دکتر ابراهیم یزدی پس از چند بار تعویق و ماهها تعلیق، بازداشت مهندس توسلی و زیر و رو کردن چندین ساعتۀ منزل وی، احضار و ارعاب عدۀ زیادی از امضا کنندگان نامۀ ١۴٣ کنشگر سیاسی مدنی داخل کشور به آقای محمد خاتمی، نشانگر هـراس و سراسیمگی اقتدارگرایان از تاثیر نامۀ مذکور و تلاش در خاموش کردن هـرگونه صدای مخالفی در آستانۀ انتخابات برای آرام بـرگزار کردن آن است.

صدور نامۀ مذکور از طرف جمعی از کنشگران سیاسی- اجتماعی به آقای محمد خاتمی در مورد عدم تامین حداقل شرایط لازم جهت حضور در انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی منجر به تعقیب، احضار، و فشار بر جمعی از امضاء کنندگان نامه مذکور و دستگیری آقای مهندس توسلی گردیده است.

مهندس توسلی از مبارزین و فعالین قبل از انقلاب و از اعضاء باسابقۀ نهضت آزادی ایران می باشد که تلاش او از مبارزات دوران دانشجویی تا هماهنگ ساختن راهپیمایی های منجر به پیروزی انقلاب در سال ٥٧ بسیار برجسته میباشد.

توسلی بعنوان اولین شهردار تهران، در اوج نابسامانی های بعد از انقلاب توانست این تشکیلات را با همکاری جمعی از مدیران لایق به بهترین شیوه سازماندهی نموده و طرحهای مفیدی را برای خدمات شهری برنامه ریزی نماید.

ایمان و اخلاص صادقانۀ وی و همکاری و هم نشینی دراز مدت با مرحومین آیت الله طالقانی، مهندس بازرگان و دکتر یدﷲ سحابی از او شخصیتی منضبط، مدیری لایق و انسانی وارسته ساخته است.

انتقادات ناصحانه مهندس توسلی بر عملکرد مدیران کشور به همراه بسیاری از یاران و همفکرانش در نهضت آزادی ایران متاسفانه بر مزاج قدرت طلبان خوش نیامده و پیوسته او را مورد سختترین فشارهای امنیتی، شغلی، خانوادگی، جسمی و روحی قرارداده اند.

مهندس توسلی علاوه بر تحمل دو بار زندان طولانی در سلول های انفرادی در سال های ۱۳۶۷ و ۱۳۶۹ تا ۱۳۷۱ در سال ٨۰ نیز به همراه بسیاری از نیروهای ملی- مذهبی و نهضت آزادی یکسال زندان را تحمل نمود و سپس همچون سایر آزادگان با وثیقه های سنگین بطور موقت آزاد گردید.

بعد از انتخابات سال ١٣٨٨ نیز بمدت ٢ ماه سلول انفرادی را تجربه کرده و اکنون نیز پس از امضای نامه ای خطاب به محمد خاتمی و تایید مواضع بر حق ایشان در مورد شرایط شرکت در انتخابات آتی، با اتهامی واهی دستگیر و روانه زندان شده است.

مقامات امنیتی و نظامی برای وارد کردن فشار مستمر بر این مدیر توانمند و انسان شایسته، خانواده او را نیز در امان نگذاشته اند. از جمله دو دختر فرهیخته ایشان را به زندان محکوم کرده و داماد ایشان آقای مهندس فرید طاهری را نیز پس از انتخابات ١٣٨٨ تاکنون در حبس طولانی و محرومیت ایذایی نگه داشته اند. این اقدامات آزار دهنده تلاشی است تا شاید در ایمان راسخ و اعتقادات دینی و ملی او سستی و ضعف پدید آید و از نصیحت و نقد حاکمان و مستبدان درگذرد و یا مهر سکوت بر لب نهد.

سرانجام همۀ حکومتهای مستبد، آنچنان که در وقایع اخیر منطقه خاورمیانه و کشورهای عربی آشکار گردیده است، نشان دهنده لرزان بودن پایه های استبداد و کوتاه بودن عمر مستبدین میباشد. حاکمیت در زمانی به نظامی – امنیتی کردن فضای سیاسی کشور، خاموش کردن صدای آزادیخواهان و مطیع سازی ملتی بزرگ اقدام نموده است که جامعۀ جهانی دستخوش تحولات شگرف در زمینۀ احقاق حقوق ملتها و کسب آزادی و عدالت اجتماعی است.

تمامیت خواهان چگونه در انتظار حضور ملت پای صندوقهای رای در انتخابات آتی هستند در حالی که زندانهای کشور شاهد به بند کشیدن نخبگان سیاسی، کنشگران مدنی، فعالین مطبوعاتی، اقلیتهای قومی، هنـرمندان منتقد و نمایندگان اصناف جامعۀ متشنج کشورمان است.

با توجه به مراتب فوق، اعضا و علاقمندان نهضت آزادی ایران مقیم خارج کشور ضمن تایید مواضع مطرح شده در نامۀ ١۴٣ کنشگر سیاسی مدنی داخل کشور، از هجوم غیر قانونی ماموران امنیتی به حریم خانه و خانوادۀ مهندس توسلی همراه با ارعاب و از هم پاشیدن خانه به بهانۀ واهی یافتن مدرکی دال بر تاثیر و ارتباط مستقیم ایشان در تهیه و توزیع نامۀ موصوف ابراز انزجار می نماییم.

مردم آگاه ایران دیر زمانی است با ترفندهای خودکامگان برای خاموش کردن صدای مخالفین و معترضین آشنا هستند. تجربیات تاریخی نشان داده است به رغم همه تهدیدها و توطئه های تمامیت طلبان، پیروزی سرانجام با ملت هاست.

الیس الصبح بقـریب - آیا بامداد نزدیک نیست؟
اعضا و علاقمندان نهضت آزادی ایران مقیم خارج کشور

۲۵ آبان ۱۳۹۰
۱۶ نوامبر ۲۰۱۱
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.