يكشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - Sunday 16 June 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

یک مسئول سپاه در میان کشته‌شدگان انفجار انبار مهمات

در انفجاری که حوالی ظهر شنبه ۲۱ آبان در زاغه‌ی مهمات پادگان نظامی روستای بیدگنه در استان البرز رخ داد ۱۷ نفر کشته و ۱۶ نفر زخمی شده‌اند. سردار حسن مقدم، مسئول سازمان جهاد خودکفایی سپاه یکی از کشته‌شدگان است. حال چند تن از زخمی‌ها وخیم اعلام شده است. پیش از این اعلام شده بود که ۲۷ تن در این انفجار کشته شدند.

iran-emrooz.net | Sat, 12.11.2011, 17:05

دویچه وله: در انفجاری که حوالی ظهر شنبه ۲۱ آبان در زاغه‌ی مهمات پادگان نظامی روستای بیدگنه در استان البرز رخ داد ۱۷ نفر کشته و ۱۶ نفر زخمی شده‌اند. سردار حسن مقدم، مسئول سازمان جهاد خودکفایی سپاه یکی از کشته‌شدگان است.

به گزارش رسانه‌های ایران و برپایه‌ی اطلاعیه‌ی سپاه پاسداران، این انفجار مقارن ظهر شنبه (۲۱ آبان/۱۲ نوامبر) در یکی از زاغه‌های مهمات متعلق به سپاه در روستای بیدگنه از توابع شهرستان ملارد واقع در استان البرز روی داده است.

شدت انفجار به حدی بود که صدا و لرزش آن در بخش‌هایی از تهران نیز شنیده و احساس شد. محل وقوع حادثه ۴۶ کیلومتر با تهران فاصله دارد. شاهدان عینی گفته‌اند که دود غلیظ ناشی از انفجار از ۱۰ کیلومتری محل حادثه قابل مشاهده بود.

طبق آخرین گزارشی که خبرگزاری ایرنا راجع به انفجار پادگان سپاه در بیدگنه ملارد منتشر کرده، آمار کشته‌شدگان این سانحه ۱۷ نفر و شمار زخمی‌ها ۱۶ تن اعلام شده است. حال چند تن از زخمی‌ها وخیم اعلام شده است. پیش از این اعلام شده بود که ۲۷ تن در این انفجار کشته شدند.

سردار رمضان شریف، مسئول روابط عمومی سپاه پاسداران، با اشاره به اعلام آمار ۲۷ کشته در ساعات گذشته گفت، نمابری كه از محل وقوع حادثه دریافت شد «به علت ناخوانا بودن به اشتباه عدد ۲۷ اعلام شده بود» كه «ضمن عذر خواهی این آمار ۱۷ نفر اعلام می‌شود.»

وی همچنین گفت: «انفجار هنگامی رخ داد كه یك محموله مهمات از زاغه در حال خارج شدن به سمت منطقه مورد نظر بود كه متأسفانه به محض خروج از زاغه این حادثه اتفاق افتاد.»

شریف به ایرنا گفت که تیمی در حال بررسی علل وقوع این سانحه است و اطلاعات تکمیلی متعاقبا اعلام خواهد شد.

مسئول روابط عمومی سپاه هم‌چنین خبر داد که یکی از کشته‌شدگان حادثه امروز در زاغه مهمات سپاه سردار "حسن مقدم"، از فرماندهان جنگ و مسئول سازمان جهاد خودکفایی سپاه است.

ورود تنها ۶ امدادگر به محل حادثه


خبرگزاری‌های جمهوری اسلامی، از اعزام آمبولانس و تیم‌های امداد به محل حادثه گزارش داده‌اند. به گزارش ایلنا، ۱۲ آمبولانس، یک هلیکوپتر امداد و ۲ اتوبوس آمبولانس به محل حادثه اعزام شده است.

با این‌حال محمود مظفر رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر به خبرگزاری مهر گفت، تنها ۶ امدادگر با سگ‌های زنده یاب مجوز ورود به پادگان را گرفتند.

او افزود: دود غلیظ مانع نجات آسیب دیدگان شده است. خیابان‌های اطراف پادگان توسط مسئولان مربوطه بسته شده تا عملیات امداد و نجات بهتر انجام شود ولی تنها ۶ نفر از امدادگران توانستند مجوز داخل شدن به پادگان را اخذ کنند.

رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر گفت: هیچ اطلاعات دیگری در دسترس نیست ولی احتمال انفجار دیگری می‌رود. اورژانس تهران هم در خارج از پادگان مستقر شده و نتوانست داخل پادگان شود. آمار مصدومین و مجروحینی که هلال احمر به خارج از پادگان منتقل کرد تنها ۱۰ نفر بوده است.

مدیر روابط عمومی سازمان امداد و نجات هلال احمر در ساعات اولیه‌ی پس از انفجار اعلام کرد که تیم‌های امداد به محل حادثه انفجار زاغه‌ی مهمات در روستای بیدگنه اعزام شده‌اند، «اما به علت ترافیک شدید در منطقه تاکنون نتوانسته‌اند به محل حادثه برسند».

به گزارش خبرگزاری فارس، ماموران آتش‌نشانی ملارد، صفادشت و شهریار همه‌ی نیروهای خود را به محل حادثه گسیل کرده‌اند. تلاش این ماموران تا ساعاتی پس از انفجار برای فرونشاندن آتش هنوز نتیجه نداده بود.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.