سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - Tuesday 23 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

فیلم مستند خبرنگار ایرانی‌تبار از خفقان رژیم اسد

یک روزنامه‌نگار بریتانیایی ایرانی‌تبار توانست به شکل مخفیانه یک فیلم مستند از اعتراضات مردم سوریه و خفقان امنیتی در دمشق تهیه کند. این فیلم که از کانال چهارم تلویزیون بریتانیا پخش شد شیوه فعالیت سری مخالفان در دمشق را نشان می‌دهد. این مستند یکی از فیلم‌های مستقل و کمیابی است که ادعای حکومت در مورد مبارزه با گروهک‌های مسلح را تکذیب می‌کند.

iran-emrooz.net | Sun, 30.10.2011, 21:44

العربیه: یک روزنامه‌نگار بریتانیایی ایرانی‌تبار توانست به شکل مخفیانه یک فیلم مستند از اعتراضات مردم سوریه و خفقان امنیتی در دمشق تهیه کند.

رامیتا نوایی که به عنوان توریست وارد سوریه شده بود طی چند روز اقامت در دمشق با چندتن از اعضای شورای هماهنگی انقلاب سوریه دیدار کرد و با تعدادی از زخمی‌شدگان و سربازان جدا شده از ارتش مصاحبه کرده است.

رامیتا تاکید کرد این مستند را با همکاری فعالان سوری برای بیان وضع واقعی دمشق پس از ممنوع شدن رسانه‌های بین المللی و مستقل از ورود به سوریه تهیه کرده است.

وی این فیلم را (Message to the world from Syrians) "پیام سوری‌ها برای مردم جهان" نام گذاری کرده است.

بر اساس گزارش العربیه خانم رامیتا نوایی در ایران تحصیل کرده بود و برای سال‌ها در تهران به عنوان خبرنگار روزنامه " تایم" کار کرده بود.

او پیش از این چند مستند در مورد مسائل حساسی چون اعتیاد کودکان افغان به مواد مخدر و بردگی در آسیا ساخته بود.

در این فیلم روزنامه نگار بریتانیایی در میان تشییع کنندگان پیکر ایمن زغلول یکی از فعالان سوری در منطقه "عربین" در دمشق ظاهرشد و با چند تن از تظاهرکنندگان و همچنین شرکت کنندگان در یک تجمع اعتراضی در دوما در اطراف دمشق مصاحبه کرده است.

این مستند یکی از فیلم‌های مستقل و کمیابی است که ادعای حکومت در مورد مبارزه با گروهک‌های مسلح را تکذیب می‌کند.

تصاویری که رامیتا تهیه کرده است نشان می‌دهد مخالفان به شکل مسالمت‌آمیز تظاهرات می‌کنند اما نیروهای دولتی به سمت آنها آتش می‌گشایند.

این فیلم که از کانال چهارم تلویزیون بریتانیا پخش شد شیوه فعالیت سری مخالفان در دمشق را نشان می‌دهد.

فعالان از برخورد وحشیانه نیروهای دولتی با معترضان فیلم و عکس تهیه کرده و آرشیو تولیدات خود را برای ارائه به سازمان‌های دولتی در جاهای مخفی پنهان می‌کنند.بیمارستان‌های سری

این فیلم همچنین نشان می‌دهد مخالفان از ترس بازداشت محل مخفی شدن خود را بارها تغییر می‌دهند.

یک زمان که این روزنامه‌نگار جسور به همراه اعضای شورای انقلاب به یکی از محلات اطراف دمشق مراجعه کرده بود شاهد یورش اوباش وابسته به رژیم به منازل مخالفان بود و برای ترس از عدم بازداشت ۷۲ ساعت به همراه فعالان سوری در یک منزل پنهان شده بود.

او همچنین از منازلی دیدار کرد که توسط مخالفان به بیمارستان سری تبدیل شده است.

در این منازل پزشکان مخالف، زخمی شدگانی را که از ترس برخورد عوامل رژیم به بیمارستان‌ها مراجعه نمی‌کنند به شکل داوطلبانه درمان می‌کنند.

یکی از پزشکانی که رامیتا با وی در یک بیمارستان مخفی دیدار کرده ، تاکید کرد شاهد شلیک مستقیم نیروهای امنیتی به زخمی شدگانی بوده است که در بیمارستان بستری شده بودند.

روزنامه نگار بریتانیایی با تعدادی از سربازان جدا شده از ارتش نیز مصاحبه کرده است. یکی از این سربازان به وی گفت کسانی که از شلیک به سمت تظاهرکنندگان خودداری می‌کنند به وسیله نیروهای امنیتی کشته می‌شوند.

سرباز جدا شده افزود: "یکی از دوستان من که از شلیک به سمت تجمعی که در آن زنان و کودکان زیادی حضور داشتند ، خودداری کرده بود از پشت سر مورد هدف قرار گرفت و کشته شد."
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.