پنجشنبه ۲۷ تير ۱۳۹۸ - Thursday 18 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

دور جدید برخورد سیاسی با دانشجویان

دو سال بعد از انتخابات پرماجرای ریاست‌جمهوری وشدت گرفتن برخورد با اساتید و دانشجویان منتقد، وزیر علوم خبر داده كه «بورسیه دانشجویان خارج از كشور مرتبط با آنچه او آن را جریان فتنه می‌نامد قطع می‌شود». به‌نظر عملیاتی شدن این تصمیم جدید وزارت علوم نیز مانند بازنشسته كردن اساتید برجسته دانشگاه و ستاره‌دار كردن دانشجویان با واكنش‌ها و بازتاب گسترده‌یی مواجه شود.

iran-emrooz.net | Mon, 24.10.2011, 9:01


اعتماد: دو سال بعد از انتخابات پرماجرای ریاست‌جمهوری وشدت گرفتن برخورد با اساتید و دانشجویان منتقد، وزیر علوم خبر داده كه «بورسیه دانشجویان خارج از كشور مرتبط با آنچه او آن را جریان فتنه می‌نامد قطع می‌شود».

خبرگزاری فارس از دانشجو سوالی با محوریت «تمهیدات وزارت علوم در قبال دانشجویان بورسیه‌یی كه با استفاده از پول بیت‌المال بر ضد نظام‌جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌كنند» پرسید كه دانشجو هم پاسخ داد: «نه ما می‌توانیم و نه ملت به ما اجازه می‌دهند كه از بیت‌المال به معاندین نظام اختصاص دهیم و هر كجا مصداقی وجود داشته باشد و مراجع ذی‌صلاح و نه سلیقه به ما معرفی كنند كه جزو فتنه و از عوامل فتنه است و ما اطلاع پیدا كنیم حتما اگر بورسی داده شده باشد، بلافاصله قطع می‌كنیم.»

وی البته از بیان جزییات بیشتر درباره مصداق «مرتبطین با فتنه» خودداری كرده و مشخص نساخته است كه این برخورد صرفا مشمول افرادی می‌شود كه در دادگاه‌ها محكوم شده‌اند یا صرف مواضع سیاسی یا احیانا وابستگی‌های خانوادگی هم در این امر تاثیرگذار است.

سخنان كامران دانشجو درحالی مطرح می شود كه وی مشخص نكرده است آیا منظورش از طرح این سخنان منحصرا افرادی هستند كه علیه نظام فعالیت می كنند یا دانشجویانی كه عضو جریان اصولگرا نیستند ولی در چارچوب قانون اساسی منتقد وضع موجود هستند كه به گفته وزیرعلوم باید با آنها برخورد شود چرا كه این روزها از ابزار فتنه خیلی ها درجهت تسویه حساب های شخصی و سیاسی سوءاستفاده می كنند.

اخیرا باشگاه خبرنگاران (وابسته به صدا وسیما) در خبری مدعی شده بود بر اساس تصمیمات اخیر جهاد دانشگاهی، بورسیه تحصیلی ابوالفضل فاتح مسوول كمیته اطلاع‌رسانی ستاد میرحسین موسوی در انتخابات ۸۸ و دانشجوی دكترای ارتباطات در دانشگاه آكسفورد انگلستان، به‌زودی لغو می‌شود. اما فاتح كه زمانی مدیر خبرگزاری ایسنا - وابسته به جهاد دانشگاهی- بود در واكنش به این خبر كه تابناك خبر آن را منتشر كرد، گفت: «با عنایت به انتشار خبری مبنی بر احتمال لغو بورس تحصیلی اینجانب، به استحضار می‌رساند از حدود یك سال و نیم گذشته تاكنون هیچ‌گونه دریافتی (حتی یك پوند) از جهاد دانشگاهی نداشته‌ام و اساسا موضوع لغو بورس تحصیلی امری بلاموضوع و تمام شده است و كافی بود دوستان پرسشی از اداره مالی جهاد دانشگاهی می‌داشتند.»

با این حال مدیركل روابط عمومی جهاد دانشگاهی در گفت‌وگویی اعلام كرد كه جهاد دانشگاهی قطعا به وضعیت ابوالفضل فاتح رسیدگی و بورسیه تحصیلی وی را لغو می‌كند. حسن فارسی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران گفته بود: لغو بورسیه تحصیلی ابوالفضل فاتح در انگلیس از تصمیمات جدی و قاطع جهاد دانشگاهی است.

فارسی با بیان اینكه ابوالفضل فاتح از سوی ستاد موسوی، بیشترین نقش را در القای شبهه تقلب و فتنه‌گری ایفا كرده است، خاطرنشان كرد: بورسیه تحصیلی ابوالفضل فاتح به عنوان دانشجوی دكترای ارتباطات دانشگاه آكسفورد انگلستان به دلیل فعالیت در اغتشاشات فتنه ۸۸ قطعا لغو می‌شود.

در عین حال كامران دانشجو تاكید كرده كه «در آموزش عالی كشور با كسانی كه در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۸ به هر یك از چهار كاندیدا مطرح رای داده یا در ستاد آنها فعالیت كرده است، با توجه به اینكه آن چهار نفر را نظام در معرض رای مردم گذاشته، هیچ مشكلی نداریم و این حق افراد است كه در هر ستادی فعالیت كرده و به هر كسی رای دهند.»؛ سخنی كه پیشتر از سوی برخی مسوولان بیان شده بود، اما با وجود این در موارد بسیاری، دانشجویانی كه در ستادهای برخی كاندیداها فعالیت داشتند - بویژه در شهرستان‌ها- با برخوردهایی چون تعلیق و محرومیت از تحصیل مواجه شده‌اند.

دانشجو اما می‌گوید: «نه تنها ما با این افراد هیچ مشكلی نداریم بلكه قدردانی هم می‌كنیم كه در تعیین سرنوشت كشور مشاركت كردند، اما بحث اصلی اینجاست كه بعد از ۹ دی و نماز جمعه خرداد حضرت آقا، كه امت و ملت اتمام حجت كردند از این تاریخ به بعد دیگر بحث، بحث رای نبوده و كسانی كه از عوامل فتنه سبز باشند را معاند نظام می‌شناسیم و نه‌تنها تكلیف دانشگاه‌ها، بلكه تكلیف نظام با معاندین نظام كاملا مشخص است.»

وزیر علوم در عین حال تاكید كرده كه «شرایط دانشگاه‌ها را طوری فراهم می‌كنیم كه هر كسی با هر تفكری كه دارد بتواند در دانشگاه‌ها ادامه تحصیل بدهد».

به‌نظر می‌رسد عملیاتی شدن این تصمیم جدید وزارت علوم نیز مانند بازنشسته كردن اساتید برجسته دانشگاه و ستاره‌دار كردن دانشجویان با واكنش‌ها و بازتاب گسترده‌یی مواجه شود، بویژه آنكه این طرح ممكن است برخی فعالان سیاسی اصلاح‌طلب را هدف گرفته باشد كه در سال‌های اخیر و بویژه بعد از انتخابات در عرصه سیاسی و رسانه‌یی حضور داشته‌اند.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.