يكشنبه ۳ شهريور ۱۳۹۸ - Sunday 25 August 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

پایان نخستین انتخابات آزاد بعد از بهار عربی در تونس

رای‌گیری در تونس که از صبح روز یکشنبه، ۲۳ اکتبر آغاز شده بود اکنون پایان یافته است. مردم تونس که آغازگر بهار عربی بودند، می‌دانند که جهان در حال نظاره این مرحله کلیدی است و به نظر می‌رسد اراده‌ای عمومی برای موفقیت در این مرحله از گذار، بین مردم تونس به وجود آمده است. اعضای هیات ناظری که اتحادیه اروپا به تونس فرستاده است، گفته‌اند که روند تبلیغات انتخاباتی در مجموع، شفاف بوده است.

iran-emrooz.net | Sun, 23.10.2011, 19:39

بی بی سی: رای‌گیری در تونس که از صبح روز یکشنبه، ۲۳ اکتبر آغاز شده بود اکنون پایان یافته است. بر اساس گزارشها، ساعت رای گیری تمدید نشد اما پس از پایان زمان رای گیری (۱۹ به وقت محلی)، افرادی که هنوز در داخل حوزه‌های رای گیری بودند، قادر بودند رای خود را به صندوق بیاندازند.

این اولین انتخابات آزاد، پس از آغاز "بهار عربی" در منطقه بوده است که ۹ ماه بعد از برکناری زین‌العابدین بن علی، رئیس جمهور پیشین تونس، برگزار ‌شد.

در این انتخابات ۲۱۷ نماینده مردم تونس برای تشکیل شورای تنظیم قانون اساسی جدید این کشور انتخاب خواهند شد. اعضای این شورا افزون بر تهیه پیش‌نویس قانون اساسی جدید تونس، رئیس دولت موقت این کشور را هم تعیین خواهند کرد.

انتظار می‌رود که نامزدهای معرفی شده از سوی حزب اسلامگرای نهضت بیشترین آرا را به دست بیاورند، هرچند هنوز مشخص نیست که آیا این حزب می تواند اکثریت را در اختیار بگیرد یا نه.

در جریان رقابت‌های انتخاباتی در روزهای گذشته، نگرانی‌هایی درباره اختلاف نظر و بروز شکاف بین اسلامگرایان و سکولارها و نیز وضعیت تامین مالی احزاب و عدم استقبال رای‌دهندگان، ابراز می‌شد.

اما روز جمعه گذشته و همزمان با پایان یافتن فرصت نامزدهای انتخابات برای تبلیغ، خبرنگاران از خوشبینی گسترده درباره برگزاری این انتخابات خبر دادند.

مادر محمدبوعزیزی، پسر جوانی که خودسوزیش در ماه دسامبر گذشته، آغازگر اعتراضات در تونس لقب گرفت، به خبرگزاری رویترز گفت که برگزاری این انتخابات، یک پیروزی برای آزادی و شرافت انسان‌هاست.

او اضافه کرد: "از این که مرگ پسرم این فرصت را فراهم کرد که ترس و بی‌عدالتی پشت سر گذاشته شود، راضیم. به این شرایط خوشبین هستم و برای کشورم آرزوی موفقیت می‌کنم."

حسین خلیفی، یکی از رای‌دهندگان که ۶۲ سال دارد، به خبرگزاری فرانسه گفت: "دیشب از شدت خوشحالی، اصلا نخوابیدم."'انتظارات زیاد'

برخلاف لیبی، همسایه شرقی تونس، روند انتقال قدرت در تونس به مراتب در صلح و با آرامش بیشتری انجام شد.

نهضت که یک حزب اسلامگرای میانه‌رو است، برای کاستن از نگرانی سکولارهای این کشور، بر تعهدش به برقراری دموکراسی و تامین حقوق زنان تاکید کرده است.

"حزب دموکراتیک پیشرو" که یک حزب سکولار است، مهم‌ترین رقیب نهضت به شمار می‌رود.

بیش از ۷ میلیون نفر در تونس واجد شرایط رای دادن هستند. بیش از ۱۰۰ حزب و تعدادی نامزد مستقل هم برای شرکت در رقابت‌های انتخاباتی ثبت‌نام کرده بودند.

صدها ناظر خارجی بر روند برگزاری این انتخابات نظارت کرده اند و هزاران نفر دیگر از خود مردم تونس هم نظارت بر صندوق‌های رای را به عهده گرفتند.

اعضای هیات ناظری که اتحادیه اروپا به تونس فرستاده است، گفته‌اند که روند تبلیغات انتخاباتی در مجموع، شفاف بوده است.

آلن لیتل، خبرنگار بی‌بی‌سی که به تونس رفته است، می‌گوید که برگزاری این انتخابات، به عنوان حرکتی دموکراتیک، حجم عظیمی از انتظارات را نه تنها در تونس، بلکه در سراسر جهان عرب به وجود می‌آورد.

به گفته این خبرنگار بی‌بی‌سی، مردم تونس که آغازگر بهار عربی بودند، می‌دانند که جهان در حال نظاره این مرحله کلیدی است و به نظر می‌رسد اراده‌ای عمومی برای موفقیت در این مرحله از گذار، بین مردم تونس به وجود آمده است.

در ماه‌های گذشته، شیوه اعتراضی مردم تونس سرمشق کشورهای دیگر عربی هم قرار گرفت و بعد از آن، مصر، لیبی، یمن، بحرین و سوریه هم دچار ناآرامی‌های مشابهی شدند که منجر به سقوط دولت‌ها در مصر و لیبی هم شد.

برآورد شده است که با تشکیل شورای تنظیم قانون اساسی جدید تونس، پیش‌نویس این قانون در مدت یک سال آماده شود.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.