يكشنبه ۳۰ تير ۱۳۹۸ - Sunday 21 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

شکل‌گیری سه پرونده‌ علیه ایران در سازمان ملل

امریکا با همراهی عربستان توانست کمتر از یک هفته فضایی را در نظام بین الملل علیه ایران ایجاد کند که سه پرونده برنامه هسته‌ای ایران، پرونده اتهام ترور سفیر عربستان در واشنگتن توسط یک ایرانی ناشناس که تابعیت امریکایی دارد و همچنین پرونده حقوق بشر را در یک فضای مشترک؛ اما با جنس‌های متفاوت در سازمان ملل متحد مطرح کند.

iran-emrooz.net | Wed, 19.10.2011, 19:20

به نوشته وبسایت «دیپلماسی ایرانی»، امریکا به همراهی عربستان توانست کمتر از یک هفته فضایی را در نظام بین الملل علیه ایران ایجاد کند که سه پرونده برنامه هسته‌ای ایران، پرونده اتهام ترور سفیرعربستان در واشنگتن توسط یک ایرانی ناشناس که تابعیت امریکایی دارد و همچنین پرونده حقوق بشر را در یک فضای مشترک؛ اما با جنس‌های متفاوت در سازمان ملل متحد مطرح کند.

چنانچه بان کی مون؛ دبیرکل سازمان ملل متحد دیروز اعلام کرد که مدارک مربوط به ادعای مقامات رسمی‌آمریکا مبنی بر نقش ایران در طرح ترور سفیرعربستان سعودی در واشنگتن که از آن تحت عنوان "تهدید صلح و امنیت بین المللی" یاد شده را به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارجاع داده است.

اولین ارزیابی احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد "نقض حقوق بشر" در ایران نیز که روز شنبه به طور رسمی‌منتشر شد، امروز - چهارشنبه ۱۹ اکتبر - در نشست دو روزه‌‌ کمیته حقوق بشر سازمان ملل که در ژنو برگزار شده است، مورد بررسی قرار گرفت. به گزارش دویچه وله؛ در روز دوم این نشست، مقام‌های جمهوری اسلامی‌ می‌بایست به پرسش‌های ۱۸ کار‌شناس مستقل درباره موارد نقض حقوق بشر در ایران پاسخ ‌دهند.

در عین حال باراک اوباما؛ رئیس جمهور دموکرات امریکا نیز روز شنبه از بازرسان آژانس بین‌‌المللی انرژی اتمی ‌درخواست کرد تا اطلاعات طبقه‌بندی شده‌ای که مدعی تسلیحاتی بودن اهداف هسته‌ای ایران است را منتشر کنند.

اما در فضای جنجالی و پرشتاب رسانه‌ای، سیاسی، حقوقی و تبلیغاتی که باراک اوباما با چیره دستی کامل توانست علیه جمهوری اسلامی ‌ایران در نظام بین الملل ایجاد کند، وبه همین جا هم بسنده نکرد و از احتمال استفاده از هر گزینه ای علیه ایران سخن به میان آورد؛ دایان فاین‌ستاین، رئیس کمیته اطلاعاتی سنای آمریکانیزاعلام کرد: "ایالات متحده آمریکا و جمهوری اسلامی‌ در «مسیر تصادم با یکدیگر» قرار دارند."

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا نیز در همین راستا اظهار داشت: "وقتی ایران امنیت جهانی را تهدید می‌کند و یا سوریه مردم خود را مورد حمله قرار می‌دهد، ما با راهکارهای موثرتر و هدفمندتر، واکنش نشان خواهیم داد. ما نه تنها تحریم علیه رهبران و نظامیان ایران را به اجرا خواهیم گذاشت، بلکه اقدامات پیچیده تری برای قطع رژیم ایران از منابع بانکی، بیمه و صنایع کشتیرانی و شرکت‌های وابسته به آن‌ها به کار خواهیم گرفت. ما هزینه اقتصادی اینگونه رفتارهای غیرقابل قبول را بالا خواهیم برد و منابع تغذیه کننده اینگونه رفتارها را قطع خواهیم کرد."

اما کلینتون چین را هم در کنار ایران و سوریه بی‌نصیب نگذاشته است و با ادبیاتی دو پهلو در ارتباط با رفتار چین در تجارت جهانی گفته است: "آن‌ها تلاش می‌کنند از سیستم به نفع خودشان و علیه ما استفاده کنند. چین در حال حاضر به بازار ما وابستگی زیادی دارد. از این رو ما اهرم‌ها و توانایی‌های خاصی داریم که می‌توانیم بر سیر وقایع در آینده تاثیر بگذاریم. ما هم پیمانانی داریم که در گذشته نداشتیم. بنابراین اکنون کاملاً به موقع و مناسب است که در مقابل چین بایستیم و بگوییم رفتار شما قابل قبول نیست."

چین یکی از اعضای دائم شورای امنیت است که از حق وتو برخوردار است و به تازگی همراه با روسیه قطعنامه علیه سوریه را در شورای امنیت وتو کردند. و حالا بحث پرونده‌های ایران در شورای امنیت در حال مطرح شدن است که نمی‌توان بی‌ارتباط به اختلافات پولی چین و امریکا از این سخن دو پهلوی خانم کلینتون و مطرح کردن آن در کنار اختلافاتشان با سوریه و ایران گذشت.

اما در کنار فشارهای سیاسی، حقوقی، تبلیغاتی و همچنین تهدید‌های نظامی‌ امریکا علیه ایران در چند روز اخیر، گویا سفیران این کشور که روز شنبه در راه مسکو بودند هنوز به خاک این کشور پا نگذاشته‌اند ولی پرونده اتهام ترور سفیر عربستان خیلی سریع از سوی امریکا و عربستان به شورای امنیت ارجاع داده شد.

به گزارش خبرگزاری اینترفکس، در حالی که روسیه دیروز اعلام کرد که پیش از موضع گیری در مورد اتهامات تازه علیه ایران در مورد ترور سفیر عربستان در واشنگتن، خواهان بررسی شواهدی است که آمریکا می‌گوید علیه ایران دارد؛ سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه اعلام کرد که آمریکا در حال اعزام نمایندگانش برای بحث درباره این ادعاها با روسیه است. اما از زمان دقیق ورود آنها به خاک روسیه خبر نداد.

چالشی بزرگ برای ایران

در حالی که مقام‌های رسمی ‌جمهوری اسلامی‌ به کرات اتهامات عربستان و امریکا را تکذیب کرده‌اند، اما فضای فشاری که باراک اوباما کمتر از یک هفته بر ایران وارد کرده است به گونه‌ای سنگینی می‌کند که علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه، در دیداری که با نمایندگان اتاق بازرگانی ایران داشت، گفت: "در ۳۲ سال گذشته، جمهوری اسلامی ‌ایران اینقدر تحت فشارهای اقتصادی و سیاسی نبوده است."

صالحی این مساله را «چالشی بسیار بزرگ» خواند و گفت: حالا باید دید که چگونه می‌توان از این چالش به عنوان یک فرصت استفاده کرد و اگر فرصت نیست چگونه می‌توان آن را به فرصت تبدیل کرد."

یکی ازچالش‌هایی که اکنون جمهوری اسلامی ‌خیلی سریع با آن درگیر شده است این است که آمریکا همزمان می‌خواهد چند پرونده از ایران را به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارجاع دهد تا به بحث گذاشته شود.

نخستین پرونده، پرونده هسته‌ای ایران است که از چند سال پیش موضوع آن در سازمان ملل متحد باز بوده ولی الان می‌خواهند آن را گسترش دهند. در همین زمینه آقای اوباما از بان کی مون، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی ‌خواسته است که یکسری مطالب جدیدی را بگوید تا از این طریق پرونده ایران در شورای امنیت بتواند جایگاه وسیع‌تری پیدا کند.

دومین پرونده‌ای که قرار است به شورای امنیت ارجاع داده شود، پرونده حقوق بشر است که بر اساس مصوبه سازمان ملل متحد در مورد جنایت علیه صلح و امنیت بشری است که در آن ۶ اتهام را که می‌تواند پرونده ای را به سازمان ملل ببرد، ذکر می‌کند. از این ۶ اتهام یکی نقض مکرر و سیستماتیک حقوق بشر است. دیگری تروریسم بین المللی است و همچنین کشتار دستجمعی و غیره.

بر اساس این مصوبه سازمان ملل متحد که در کمیسیون حقوق بین الملل بوده، دو تا از این موضوعات پر ایران را می‌گیرد. یکی نقض مکرر و سیستماتیک حقوق بشر است که در این صورت بر اساس گزارش حقوق بشر آقای احمد شهید در سازمان ملل متحد؛ این پرونده می‌تواند به شورای امنیت برود.

مورد دیگر بر اساس تروریسم بین الملل است که بر پایه شکایت عربستان و ایالات متحده امریکا این پرونده هم دیروز توسط بان کی مون، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی ‌به شورای امنیت ارجاع داده شد تا در جلسه ای در آنجا بحث شود. و اگر در رابطه با تروریسم بین الملل ادله آنان ثابت شود، یک پرونده جدید برای ایران باز می‌شود.

پس با توجه به عمکردهای سریع امریکا، اکنون دو پرونده نقض مکرر و سیستماتیک حقوق بشر و همچنین پرونده تروریسم بین المللی در چارچوب جنایت علیه صلح و امنیت بشری در مورد ایران مطرح شده است.

اما پرونده نخست که در رابطه با برنامه هسته‌ای ایران است در ارتباط با فصل ۷ منشور و ماده ۳۹ سازمان ملل متحد است که می‌گوید: "تهدید برای صلح". زیرا شورای امنیت نام فعالیت هسته‌ای ایران را گذاشته "تهدید برای صلح"، بنابراین از این بابت پرونده نخست ایران به شورای امنیت رفته است.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.