پنجشنبه ۲۷ تير ۱۳۹۸ - Thursday 18 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

شکایت ۲۰۰ تن ازقربانیان ۱۱سپتامبر علیه ایران

دادگاه فدارال امریکا در جنوب منهتن گزارشی ۲۰۰ صفحه‌ای را دریافت کرده که توسط ۱۰ کار‌شناس امور تروریستی تهیه شده است. در این گزارش دادخواست بستگان قربانیان و مدارکی درج شده که جمهوری اسلامی ایران را به دست داشتن در حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر و همکاری با القاعده متهم می‌کند. همچنین گواهی سه تن از اعضای بلند پایه وزارت اطلاعات ایران که به غرب پناه شده‌اند ضمیمه این گزارش است.

iran-emrooz.net | Sat, 10.09.2011, 9:25

العربیه: پس از گذشت ده سال از بزرگ‌ترین عملیات تروریستی قرن بیست و یکم که همه رویدادهای خاورمیانه و جهان را تحت الشعاع خود قرار داد و منجر به حمله ایالات متحده آمریکا به افغانستان و عراق شد، اینک تحقیقات گسترده‌ای برای کشف حقایق بیشتر در مورد نحوه وقوع این رویداد بزرگ در ایالات متحده و اینکه چگونه القاعده توانست این حادثه هولناک را تدارک ببیند از طرف دولت امریکا و اهالی قربانیان در حال پیگیری است.

گذشته از پیگیری کمیته تحقیقاتی مجلس سنای آمریکا درسال ۲۰۰۱ خانواده‌های قربانیان، تحقیق برای کشف حقایق بیشتر در باره رویدادهای ۱۱ سپتامبر را با صرف میلیون‌ها دلار و بکارگیری حداقل هفت مجموعه دفا‌تر وکالتی و استفاده از بهترین کار‌شناسان حقوقی دنبال می‌کنند.

دادگاه فدارال امریکا در جنوب منهاتن گزارشی ۲۰۰ صفحه‌ای را که توسط ۱۰ کار‌شناس امور تروریستی تهیه شده و شامل شهادت‌هایی در این زمینه است به اضافه گواهی سه تن از اعضای بلند پایه اطلاعات جمهوری اسلامی ایران که به غرب پناه شده‌اند دریافت کرده است.

در این گزارش دادخواست اهالی قربانیان و مدارکی درج شده که جمهوری اسلامی ایران را به دست داشتن در حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر و همکاری با القاعده متهم می‌کند.

تلوزیون العربیه برنامه هفتگی «ماموریت ویژه» خود را همزمان با دهمین سالگرد حملات سپتامبر به این مساله اختصاص داد.

دادخواست اهالی قربانیان علیه ایران

آلن لویسا راسیلسی که همسرخلبان خود را درهجوم تروریستی ۱۱ سپتامبر از دست داده اولین کسی بود که پرونده شکایت علیه ایران را دنبال کرد وی در این رابطه به «عزیز الحاج» گزارشگر العربیه در واشینگتن گفت «پس از اینکه همه مدارکی را که دال بر دست داشتن ایران در حملات ۱۱ سپتامبر است از کمیته تحقیقات کنگره آمریکا دریافت کردیم، به همراه ۷ زن از بازماندگان قربانیان تصمیم گرفتیم علیه ایران به دادگاه شکایت کنیم، لذا به همین منظور به» تونی می‌لن «یکی از وکلای برجسته امریکا مراجعه کردیم وعلیه ایران شکایت کردیم، زیرا دلایل کافی برای اثبات ادعای خود در دست داشتیم.

گزارشگر العربیه می‌گوید، آلن را در جایی که برای یادبود قربانیان ۱۱ سپتامبر ساخته بودند ملاقات کردیم مکان همچون برج‌های دوقلوی تجارت جهانی معروف نیست اما العربیه بخاطر مصاحبه با وکیل این پرونده به آنجا سفر کرد.

تونی میلن اولین وکیل پرونده قربانیان می‌گوید وقتی پرونده این هفت زن را مطالعه کردم دریافتم که ارزش دادخواست را دارد و احساس کردم که باید در این رابطه کاری انجام دهم.

وکیل پرونده در پاسخ به این سؤال که نزدیک به ۳ هزار نفر در حادثه کشته شدند ولی چرا تنها دویست نفر از اهالی قربانیان علیه ایران شکایت کرده‌اند می‌لن گفت:» ما برای این دادخواست تبلیغ نکردیم و برای اطلاع سایر بازماندگان قربانیان به نیویورک نرفتیم از این رو ابتدا کار را با هفت نفر آغاز کردیم و اکنون تعداد شاکیان پرونده به ۲۰۰ نفر رسیده است.

این وکیل درباره احتمال نتیجه گیری از این دادخواست در دادگاه گفت «هر قاضی منصفی با مطالعه مدارک و شهادت‌ها به این نتیجه خواهد رسید که دولت ایران به قاعده کمک کرد و زمینه ورود عوامل آن به آمریکا را با تهیه روادید بر آن‌ها فراهم آورد. ایران همچنین پس از رویداد ۱۱ سپتامبر با گشودن مرزهای خود با افغانستان از سال ۲۰۰۲ به روی عوامل قاعده کمک خود به این تشکیلات را ادامه داد».

در گزارش کمیته کنگره آمریکا، ویژه تحقیقات درباره حادثه ۱۱ سپتامبر که در سال ۲۰۰۱ آغاز به کار کرد و در ژوئیه ۲۰۰۴ انتشار یافت در صفحه ۲۴۰ و۲۴۱ این گزارش آمده است مدارکی دال بر همکاری ایران و حزب الله لبنان با القاعده درحملات ۱۱ سپتامبر به آمریکا وجود دارد. اما این گزارش می‌افزاید با اینکه دلیلی وجود ندارد که ثابت کند نقشه هجوم در ایران طراحی شده است اما باید در این زمینه مطمئن شد.

خانم آلن راسیسلی می‌گوید امروز دیگر کمیته‌ای برای پیگیری و بررسی نقش ایران در این حملات وجود ندارد و من دلیل آن را نمی‌دانم.

خانم جانس کیبهارت مشاور کمیته تحقیات درباره حادثه ۱۱ سپتامبر می‌گوید: ما گزارش را تهیه و آن را به کنگره آمریکا ارائه کردیم اما در پایان گزارش از دولت ایالات متحده خواستیم تحقیقات بیشتری را انجام دهد تا درباره دست داشتن ایران مطمئن شود اما چنین کاری صورت نگرفت.

داستان نهفته، چالش ضربه به ایران

اما «پاتریک کلاوس» کار‌شناس امور خاورمیانه و آمریکا می‌گوید در ورای عدم پیگیری تحقیقات از سوی دولت آمریکا داستان دیگری نهفته است و می‌افزاید: «انجام تحقیقات در این باره ایالات متحده را تحت فشار افکار عمومی ملت این کشور با چالش ضربه زدن به ایران روبرو می‌کرد زیرا در صورت به دست آمدن دلایل کافی در این زمینه آمریکا لاجرم درهر شرایطی می‌بایست علیه ایران وارد عمل شود.

گزارشگر العربیه از برخی از همسران قربانیان در این باره سئوال کرد که چرا این پرونده ده سال به تعویق افتاده است؟ خانم روسا ستاینر در پاسخ گفت، وکلای قانونی تمام تلاش خود را بکار بردند تا به دلایل کافی و دقیق در این پرونده دسترسی پیدا کنند ما خواهان شناخت حقیقت هستیم و خانم «تارا بین» نیز می‌گوید ما خواهان اجرای عدالت در حق کسانی هستیم که این جنایات را مرتکب شدند.

پرداخت خسارت مالی به قربانیان

این سئوال برای برخی‌ها پیش می‌آید که شاید انگیزه مالی در ورای دادخواست اهالی قربانیان علیه ایران وجود داشته باشد تا همچون لیبی در جریان حادثه لوکربی که مجبور به پرداخت ۲ میلیارد و ۷۰۰ ملیون دولار به اهالی قربانیان شد، تهران نیز به قربانیان ۱۱ سپتامبر خسارت مالی پرداخت کند.

اما خانم آلن راسیلسی می‌گوید من به انگیزه مالی در ورای این دادخواست اعتقاد ندارم و ما به اندازه کافی برای پی گرد قانونی در این پروند مال و وقت خود را هزینه کردیم ما با این دادخواست می‌خواهیم چنین جنایت‌هایی را در سطح منطقه‌ای و بین المللی متوقف کنیم.

آماده شهادت علیه ایران

کنت تمرن یکی از افرادی است که در سال ۲۰۰۴ در برابر کمیته تحقیقات گنگره آمریکا شهادت داد و اینک نیز آماده شهادت دادن علیه ایران در دادگاه است وی می‌گوید در نتیجه تماس‌هایی که با این کمیته داشتم دلایل و مدارکی محکمی را دیدم که نشان می‌دهند ایران در جریان حملات ۱۱ سپتامبر و باز کردن مرزهای خودبه روی عواملی که به آمریکا حمله کردند و نقل و انتقال آن‌ها به القاعده کمک کرده است به طوری که شواهد نشان می‌دهد، افرادی که به آمریکا حمله کردند پیش از ۱۱ سپتامبر چندین بار به ایران سفر کرده بودند. همچنین در پی هجوم امریکا به افغانستان برخی از عناصر القاعده از تورا بورا ایران متواری شدند واین کشور به آن‌ها پناه داد تا از آنجا به اماکن امن تری منقل شوند. و اکنون پس از گذشت ۱۰ سال از تحقیقات، تمامی مدارک موجود نشان می‌دهد که ایران نقش آشکاری در کمک رساندن به عوامل القاعده در آن حملات تروریستی داشته است.

ایران شیعه و طالبان سنی

در پاسخ به این پرسش که کار‌شناسان آمریکایی چه تفسیری برای رابطه میان طالبان سنی مذهب و ایران شیعه مذهب دارند کنت تمرن می‌گوید: «علی رغم اختلاف ایدئولوژیک میان طالبان و رژیم ایران اما آن‌ها در کشتن آمریکایی‌ها و یهودیان متفق القولند و دراین زمینه با هم توافق دارند.

این کار‌شناس آمریکایی در باره اطلاع ایران از حمله القاعده پیش از وقوع آن می‌گوید دلایل نشان می‌دهد که ایران از طریق «فواد مغنیه» یکی از رهبران تروریستی حزب الله که رابط میان القاعده و ایران بوده از هجوم ۱۱ سپتامبر آگاهی کامل داشته است.

و درباره اینکه آیا مهرنخوردن گذرنامه‌های عاملان هجوم ۱۱ سپتامبر در ایران می‌تواند این کشور را از ارتباط با القاعده مبرا سازد جانس کیبهارت کار‌شناس مدارک مسافرتی می‌گوید:» ایران باهماهنگی کامل با القاعده از مهر کردن گذرنامه‌های اعضای القاعده خوداری می‌کرد تا با این روش ردیابی آن‌ها و اینکه از کجا آمده‌اند و به کجا می‌روند می‌سر نباشد.

کنت ترمن کار‌شناس آمریکایی می‌گوید فواد مغنیه که درسال ۲۰۰۸ در سوریه به قتل رسید مسئولیت ارسال تروریست‌ها را به ایران و پس از آن به افغانستان بر عهده داشت. او رابط القاعده و ایران بود و همیشه با خامنه‌ای ملاقات می‌کرد و اخبار رهبران القاعده را به ایران منتقل می‌کرد و رابطه بسیار نزدیکی با سپاه پاسداران ایران داشت.

حملات ۱۱ سپتامبر بدون ایران

جانس کیبهارت می‌گوید القاعده بدون کمک ایران می‌توانست حملات را انجام دهد اما ایران با کمک خود آن عملیات را سریع‌تر و آسان‌تر کرد.

دلایل گزارش کمیته تحقیقات کنگره و همچنین شهادت کار‌شناسان و نیز شهادت سه تن از اعضای بلند پایه عضو وزارت اطلاعات ایران که به غرب پناه بردند دلایلی است که می‌تواند برای محکومیت ایران در دادگاه فدرال آمریکا کافی باشد.

واکنش ایران نسبت به دادخواست

ایران با عدم پاسخ گویی به نامه‌های ارسالی که از طرف دادگاه و وکلای اهالی قربانیان فرستاده شده عملا در راه محکومیت خود گام بر می‌دارد زیرا در برخورد با این پرونده سهل انگاری می‌کند وقتی که گزارشگر العربیه از هیات نمایندگی ایران در سازمان ملل در آمریکا جویای موضع ایران در قبال دادخواست شد آن‌ها گفتند هیچ اطلاعی از موضوع دادگاه ندارند و از انجام مصاحبه با العربیه خوداری کردند.

پرونده دادخواست هم اکنون دردست جورج دانیل یکی از وکلای معروف ایالات متحده آمریکا است و برای صدور حکم در حال بررسی است. قرار است تا پایان تابستان امسال حکم قاضی رسما اعلام شود.

از سوی دیگر ایالات متحده امریکا همه آزمایش‌های موشکی ایران را تهدیدی جدی برای امنیت ملی خود می‌داند.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.