چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - Wednesday 21 August 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

ما ایرانی‌ها چقدر پرکار و زحمتکش‌ایم!

براساس آمار‌ها ساعت کار مفید هفتگی در ژاپن هم اکنون ۴۰ تا ۶۰ ساعت و در کره جنوبی ۵۴ تا ۷۲ ساعت است. در ایران میزان کار مفید هفتگی هم اکنون ۶ تا ۷ ساعت است. همچنین متوسط کار روزانه مفید در بخش دولتی ایران یک ساعته و چهار دقیقه و در بخش خصوصی دو ساعت و شش دقیقه است. ما در کار کردن تقریبا مثل کویت و عربستان سعودی هستیم!

iran-emrooz.net | Wed, 10.08.2011, 20:29

مهر: پایین بودن میزان ساعات مفید کاری روزانه در ادارات دولتی و بخش خصوصی کشور، سهم کار مفید هر روز را به ۲۲ دقیقه کاهش داده، در حالی که سهم ناهار خوردن، تلفن کردن و چای نوشیدن از انجام کار مفید بیشتر است!

آسیب‌شناسی در بازار کار

بر اساس آمار به دست آمده و گزارشهایی، میزان کار مفید هفتگی در ایران هم اکنون ۶ تا ۷ ساعت است، همچنین متوسط کار روزانه مفید در بخش دولتی ایران یک ساعته و چهار دقیقه و در بخش خصوصی دو ساعت و شش دقیقه است.

ساعت کار مفید هفتگی در ژاپن هم اکنون ۴۰ تا ۶۰ ساعت و در کره جنوبی ۵۴ تا ۷۲ ساعت است. علاوه بر این، آمار‌ها نشان می‌دهد که سرانه کار مفید در ایران سالیانه ۸۰۰ ساعت است.

بنابراین ایران در رده سوم کمترین ساعات کار مفید سالیانه در جهان پس از کویت با ۶۰۰ ساعت و عربستان با ۷۲۰ ساعت کار مفید قرار دارد.

ایران مقام سوم کمترین ساعات مفید کاری!

این میزان در ژاپن ۲ هزار و ۴۲۰ ساعت، در کره جنوبی ۱۹۰۰ و در چین هزار و ۴۲۰، آلمان هزار و ۷۰۰، در آمریکا هزار و ۳۶۰، در ترکیه هزار و ۳۳۰، در پاکستان هزار و ۱۰۰ و در افغانستان ۹۵۰ ساعت است.

حمید حاج اسماعیلی در گفتگو با مهر با بیان اینکه ریشه اصلی پایین بودن ساعات کار مفید و ضعیف بودن فرهنگ کار در ایران وابستگی به اقتصاد نفتی است، گفت: هرچقدر وابستگی مردم به اقتصاد دولتی و وابستگی دولت به نفت ادامه یابد، وضع ساعات کار مفید درست نخواهد شد.

نماینده سابق کارگران در هیئت حل اختلاف با اشاره به اینکه تاکنون بخش خصوصی واقعی در کشور شکل نگرفته است، بیان داشت: بیشتر بنگاه‌های خصوصی خود را وابسته به یک ارگان و بخش دولتی می‌دانند و از این طریق نیروی انسانی آن نیز در اکثر موارد فکر می‌کند باید به میزان دلخواه خود کار کنند.

ضربه‌های اقتصاد نفتی

حاج اسماعیلی، ادامه داد: دولت باید در این زمینه تلاش کند تا مردم را از وابستگی به اقتصاد نفتی جدا کند. در تعریف فرهنگ کار باید رابطه بین مساعدت و همکاری در محیط‌های کاری و بهره وری مشخص شود.

وی خاطر نشان کرد: اینکه نیروی کار و کارفرما فکر می‌کنند دارای منافع متضاد با یکدیگر هستند خود مانعی بر سر راه افزایش ساعات کار مفید و بهبود بهره وری بنگاه‌ها خواهد بود.

این فعال کارگری، بیان داشت: هم اکنون دولت خود به عنوان کارفرمای بزرگ در بازار کار نقش بازی می‌کند و اگر بخواهد به عنوان یک داور بیطرف بین کارگر و کارفرما وارد شود، باید روند حضور خود را در بازار اشتغال کشور اصلاح کند.

به گفته حاج اسماعیلی، تاکنون به نقش آموزش نیروی کار نه تنها در بنگاه‌ها توجه خاصی نشده است بلکه دولت نیز اقدامات مناسبی را در این زمینه انجام نداده است.

افزایش سهم ناهار و تلفن در کار روزانه

نماینده سابق کارگران در هیئت حل اختلاف، تاکید کرد: خوشبختانه با ادغام وزارت تعاون در کار و رفاه اجتماعی می‌توان امیدوار بود که تعاونی‌ها بتوانند نقش آموزش را در بنگاه‌ها و واحدهای تولیدی کشور بر عهده گیرند.

وی خاطر نشان کرد: متاسفانه بسیاری ازافراد در بخش دولتی و خصوصی هستند که تلاش می‌کنند تا ساعات غیرمفیدی کاری خود را در روز افزایش دهند!

حاج اسماعیلی گفت: در شرایط فعلی که سهم کار مفید در بنگاه‌های دولتی کمتر از ۲ ساعت است، می‌توان گفت که سهم روزانه چای خوردن، تلفن زدن، مرخصی ساعتی گرفتن و نهار خوردن از کار مفید بیشتر است و اینگونه نمی‌توان به بهبود بهره وری و افزایش ساعات مفید کاری امیدوار بود.

این فعال کارگری همچنین از بیان برخی دیدگاه‌ها در زمینه لزوم افزایش تعطیلات هفتگی به دو روز و از این طریق کاهش یافتن ساعات کاری و حضور نیروی انسانی در تولید انتقاد کرد و افزود: میزان تعطیلات سالیانه کشور نیزدر مقایسه با کشورهای دارای بهره وری بالا و مناسب، به مراتب بیشتر است.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.