سه شنبه ۲۵ تير ۱۳۹۸ - Tuesday 16 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

پایان مرخصی گروهی از زندانیان سیاسی

میردامادی، عرب سرخی و رمضان‌زاده، سه تن از شاکیان پروندهٔ مشفق که شب نیمه شعبان به مرخصی آمده بودند روز گذشته و در پی تمدید نشدن مرخصی به همراهان خود در زندان اوین پیوستند. بهزاد نبوی و بهاره هدایت که برای درمان پزشکی درخواست مرخصی بیشتر کرده‌اند هنوز در بلاتکلیفی به سر می‌برند. مرخصی جواد امام و لیلا توسلی تا اوایل هفتهٔ آینده تمدید شد.

iran-emrooz.net | Wed, 20.07.2011, 10:31


محسن میردامادی، فیض‌الله عرب‌سرخی و عبدلله رمضان‌زاده به اوین بازگشتند.

به گزارش خبرنگار کلمه، سه تن از شاکیان پروندهٔ مشفق که شب نیمه شعبان به مرخصی آمده بودند روز گذشته و در پی تمدید نشدن مرخصی به همراهان خود در زندان اوین پیوستند.

بهزاد نبوی و بهاره هدایت که برای درمان پزشکی درخواست مرخصی بیشتر کرده‌اند هنوز در بلاتکلیفی به سر می‌برند.

بر اساس این گزارش مرخصی جواد امام و لیلا توسلی تا اوایل هفتهٔ آینده تمدید شد.

همچنین سید مصطفی تاج‌زاده که در پی وخامت حال پدرش برای چهار روز به مرخصی آمده بود، با پایان یافتن زمان مرخصی خود صبح دوشنبه به زندان اوین بازگشته بود.

لازم به ذکر است با وجود آنکه تاج‌زاده در حال گذراندن دوران محکومیت ۶ ساله خود می‌باشد و طبق قانون می‌بایست در بند عمومی زندان اوین نگهداری شود، مجددا به قرنطینه زندان منتقل شده است.

این در حالی است که وی ۱۱ ماه گذشته را نیز در قرنطینه اوین سپری کرده و مسئولین زندان به شدت از تماس وی با دیگر زندانیان جلوگیری می‌کنند.

برخی از زندانیان حوادث پس از انتخابات و همچنین دیگر زندانیان سیاسی تاکنون از هیچ گونه حق مرخصی استفاده نکرده‌اند و با اینکه طبق قوانین جمهوری اسلامی همه زندانیان سیاسی حق استفاده از مرخصی را دارند این حق از آنان سلب شده است.

احمد زید آبادی، عیسی سحر خیز، مسعود باستانی، مجید توکلی، مجید دری، ضیا نبوی، عاطفه نبوی، شبنم مددزاده، فرزاد مددزاده، عماد بهاور، محمد داوری،، سعید متین‌پور، حشمت الله طبرزدی، عدنان حسن‌پور، محمد صدیق کبودوند، حسن اسدی زیدآبادی، کیوان صمیمی، محمد داوری، محمدرضا مقیسه، احسان مهرابی، جمال عاملی، بهمن احمدی امویی، عبدالله مومنی، بهروز جاوید تهرانی، ابراهیم مددی، آرش سقر، سیامک رحمانی، فاطمه رهنما، حامد روحی‌نژاد، امیر رضا عارفی، ابولفضل عابدینی نصر، قربان بهزادیان‌نژاد، احسان عبده تبریزی، حسین رونقی ملکی، مهدی خدایی، مهدی محمودیان، ایوب قنبر پوریان، ابولفضل قدیانی، ارسلان ابدی، امیر بهمنی، امیر اصلانی، امیر خسرو دلیر ثانی، نظام حسن‌پور، رمضان احمد کمال، انور خضری، محمد رضا رجبی و نسرین ستوده …. تنها جمعی از زندانیان سیاسی هستند که یا تاکنون از مرخصی استفاده نکرده یا مدتی طولانی است که از این حق محروم مانده‌اند. تعداد زندانیان سیاسی بدون مرخصی بسیار بیش از این اسامی است.

عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران قبلا گفته بود مرخصی زندانیان سیاسی از یک «الگوی پیشگیری» بهره می‌گیرد که باید با «هدفمندی» صورت گیرد..

او به بسیاری از خانواده‌ها گفته است: «کسانی که در مسیر اصلاح گام برداشته‌اند، می‌توانند در حدی که آئین‌نامه‌ها اجازه داده از مرخصی استفاده کنند.»

جعفری دولت‌آبادی درباره آنچه «مسیر اصلاح» و «الگوی پیشگیری و مرخصی هدفمند» نامید، توضیحی نداده و زندانیان سیاسی و خانواده‌هایشان نمی‌دانند که زندانیان بر چه اساسی برای مرخصی انتخاب می‌شوند.

براساس آیین نامه سازمان زندان‌ها، تمامی زندانیان اعم از عادی و سیاسی از حق مرخصی برخوردارند و در مواردی اندک و برای مدتی کوتاه به صورت تنبیهی ممکن است از حق مرخصی محروم شوند نه اینکه ماه‌ها و سال‌ها رنگ مرخصی را به خود نبینند. محرومیت طولانی مدت از حق مرخصی، ضربات جبران ناپذیر روحی و جسمی برای زندانی و خانواده‌اش در پی دارد.

دادستان تهران تاکنون در برابر همه انتقادهای وارده در خصوص عدم بهره‌مندی اکثریت زندانیان سیاسی از حق مرخصی، یا سکوت کرده و یا به طور پی در پی هر خبری را در این خصوص تکذیب کرده است.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.