سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - Tuesday 23 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

درخواست ۵۱ زندانی برای پایان‌دادن به اعتصاب غذا

نامه ۵۱ زندانی سیاسی به زندانیان در حال اعتصاب‌غذا: «ما امضا کنندگان این رنج‌نامه ضمن ابراز همدردی و همراهی و اعتراض نسبت به وقایع اخیر، بار دیگر بر شهادت مظلومانه هدی صابر بر اثر بی‌توجهی مسوولان شهادت می‌دهیم و با توجه به وخامت حال برخی از شما در روزهای اخیر که موجب تشویش خاطر هم‌بندیان شده است،‌‌ از شما بزرگواران درخواست می‌کنیم که به اعتصاب غذای خود پایان داده و مراتب نگرانی از بابت وقوع حوادث احتمالی ناگوار و فجایع بیشتر را منتفی کنید.»

iran-emrooz.net | Mon, 27.06.2011, 11:18


۵۱ زندانی سیاسی حامی جنبش سبز در نامه‌ای خطاب به زندانیان د رحال اعتصاب غدا، ضمن پافشاری بر شهادت هاله سحابی و هدی صابر، از زندانیان اعتصابی درخواست کرده‌اند که به اعتصاب غذای خود پایان داده و مراتب نگرانی از بابت وقوع حوادث احتمالی ناگوار و فجایع بیشتر را منتفی کنند.

متن کامل این نامه به شرح زیر است:

به نام خدا

همبندیان عزیز پیشتاز در حرکت اعتراض و اعتصاب غذا، جناب آقایان احمدی امویی، اسدی زید آبادی، امین‌زاده، بهاور، بهزادیان‌نژاد، داوری، دلیر ثانی، عرب سرخی، قدیانی، کریمیان اقبال، مقییسه و مومنی با نگاهی از پس واپسین روز خرداد ماه، واپسین خرداد نیز چون بسی از خردادهای متوالی در طول بیش از سه دهه اخیر، پر ماجرا و پر حادثه و تاریخ سازهمراه با داغ و دریغ گذشت. مهندس عزت الله سحابی، پس از شش دهه تلاش و صبر و قلم و قدم و حمل رنج و بند در دوران‌های متفاوت از میان ما پر کشید و رفت و ما را به سوگ نشاند.

اندکی پیش از آن هاله سحابی – به مرحمت – رخصت و مجال کوتاهی یافت تا مگر از همین بند مجاور به آخرین دیدار و وداع با پدر رنجور و رو به خاموشی رود. به صبحگاه روز خاکسپاری و آغاز تشییع مهندسی شده و تحت کنترل پدر شمع و گل به دست و صبوری در چهره آرام گام بر می‌داشت با هجوم و ضربات ماموران شمع وجود او نیز خاموش و با عزت همراه شد.

خبر کوتاه، بهت انگیز و باورنکردنی بود. باری یکی از پرونده‌های بند زندانیان سیاسی زن مختومه شد و او دیگر به زندان باز نگشت، اقتدارگرایان گفتند که از حرمان پدر قالب تهی کرده است اما‌‌ همان شب در سکوت و تاریکی در جوار پدر به خاک سپرده شد تا مگر ماجرا سر به مهر بماند.

رخدادی غریب و حیرت زا بود. به عوض مجلس یاد و بزرگداشتی که در محیط آزاد شهر امکان نیافت به تلخی مجلس ختمی در بند خویش و با حضور هم بندیان تلخکام بر گزار کردیم. پس از آن صابر و دلیر ثانی، به اعتراض لب بر طعام دوختند و اظهار نگرانی‌های مکرر همبندیان حریف بغض گلوی ایشان نشد که نشد.

ای دریغ که در این ایام بزرگانی که صابر بر سخن ایشان قدر و حرمت می‌نهاد نیز طلب حذر و توقف مسیر پر خطر کرده بودند اما درجهان ارتباطات، به سبب قطع ارتباط مخابراتی زندانیان سیاسی این پیام‌ها حکم نوشداروی پس از مرگ سهراب یافتند تا نیمه شبی که حال صابر دگرگون شد و پس از عزیمتی کوتاه به درمانگاه و مواجه با رفتاری ناهنجار با حالی منتقلب‌تر به بند بازگشت و مجددا با نارضایتی و درد به درمانگاه رفت و دیگر برای همیشه از چشم ما نیز رفت. چشم انتظار و نگرانش بودیم تا خبر مسکوت و مکتوم پر کشیدن صابر نیز درز کرد و ما را در بهت و حیرت و سوگ عزیز دیگری نشاند.

باز سکوتی سرد و بغضی در گلو و مجلس ختمی دربند و این بار ناتمامی پرونده حبسی واهی از زندان بند ۳۵۰ و ارجاع به آخرت! و باز توالی رخداد اعتراض نوع دوستانه و دست ازطعام کشیدن جمعی بزرگ‌تر در زندان …

اینک ما امضا کنندگان این رنج نامه که پیش از این اکثرا وضعیت و سلوک هدی صابر در آخرین روزهای حضور در بند را گواهی کرده‌ایم، ضمن ابراز همدردی و همراهی و اعتراض نسبت به وقایع اخیر، بار دیگر بر شهادت مظلومانه هدی صابر بر اثر بی‌توجهی مسوولان شهادت می‌هیم و بار دیگر بر اعتراض خود با توجه به وخامت حال برخی از شما در روزهای اخیر که موجب تشویش خاطر همبندیان شده است،‌‌ همان طور که در نامه اخیر خانواده‌های سحابی، شامخی و صابر و پیام‌های مراجع دینی و شخصیتهای سیاسی تصریح و تقاضا شده است، از شما بزرگواران درخواست می‌کنیم که به اعتصاب غذای خود پایان داده و مراتب نگرانی از بابت وقوع حوادث احتمالی ناگوار و فجایع بیشتر را منتفی کنید.


با احترام زندان اوین بند ۳۵۰
شنبه چهارم تیر ۱۳۹۰

علیرضا رجایی
قاسم شعله سعدی
جواد امام
حمزه کرمی
محمد فرید طاهری قزوینی
محمد سیف‌زاده
علی ملیحی
علی جمالی
سعید متین‌پور
محمد صدیق کبود وند
ابراهیم مددی
سام محمودی سرابی
سیامک قادری
احسان مهرابی
رامین پرچمی
ابولفضل عابدینی
اسماعیل صحابه
مجتبی تهرانی
پرویز شهپر
حشمت الله منعم
مسعود لواسانی
کیوان فرزین
مهدی حسین‌زاده
اکبر امینی
حسن ظهوری
فریدون صیدی راد
حسین رونقی ملکی
هوشنگ فرزین
آرش سقر
علی بهزادیان‌نژاد
محمد رضا رزاقی
مهدی وطن خواه
میثم رودکی
یاسر مروت‌پور
حامد میرزایی گرجی
مهدی نوذر
عباس نامی
ابولفضل قاسمی
محسن قلعی
معصوم فردیس
امید اسماعیل‌زاده
مجید تمجیدی
حسین زرینی
یوسف مهر
امیر حسین قنبری
غلامرضاآزادی
سید داوود خادم موسوی
کوروش قاسمی
علیرضا سهراب‌پور
علی شکرچی
سیامک رحمانی

منبع: کلمه
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.