سه شنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - Tuesday 23 April 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

ششمین روز اعتصاب غذای زندانیان سیاسی

خبر‌ها حاکی است وضعیت جسمی زندانیان اعتصاب کننده زندان اوین چندان رضایت بخش نیست و آن‌ها در ششمین روز از اعتصاب غذای خود دچار ضعف شدید جسمانی هستند، هر چند از نظر روحی در وضعیت مناسبی به سر می‌برند. محسن امین‌زاده، فعال سیاسی و معاون وزارت خارجه دولت خاتمی، در پی اعتصاب غذا، دچار افزایش شدید فشار خون شده وضعیت جسمی بسیار نامناسبی دارد وتاکنون از انتقال وی به بهداری اوین و یا بیمارستان خودداری شده است.

iran-emrooz.net | Thu, 23.06.2011, 21:53

شش روز از اعتصاب غذای اعتراضی ۱۲ زندانی، بند ۳۵۰ زندان اوین می‌گذرد و در این روز شش زندانی سیاسی زندان رجایی شهر نیز به جمع این زندانیان پیوسته‌اند.

به گزارش کلمه، این زندانیان همگی به دلیل اعتراض به نحوه جان باختن هدی صابر، روز نامه نگار و فعال ملی – مذهبی و هاله سحابی دست به این اعتصاب زده‌اند و هیچ خواسته شخصی هم ندارند. زندانیان رجایی شهر نیز به همین منظور و حمایت از زندانیان بند ۳۵۰ از امروز وارد اعتصاب غذا شده‌اند.

طبق آخرین خبرهای رسیده به کلمه، از زندان اوین پس از آزادی عماد الدین باقی و مرخصی محمد جواد مظفر از زندان، مهدی کریمیان اقبال و محسن امین‌زاده به جمع اعتصاب کنندگان پیوسته‌اند. هرچند محمدجواد مظفر اعلام کرده که در سه روز زمان مرخصی‌اش که به منظور شرکت در مراسم عزاداری یکی از بستگانش، به او داده شده نیز به اعتصاب غذایش ادامه می‌دهد.

خبر‌ها حاکی است وضعیت جسمی زندانیان اعتصاب کننده زندان اوین چندان رضایت بخش نیست و آن‌ها در ششمین روز از اعتصاب غذای خود دچار ضعف شدید جسمانی هستند، هر چند از نظر روحی در وضعیت مناسبی به سر می‌برند.

وخامت جسمی محسن امین‌زاده

براساس خبرهای رسیده به کلمه، محسن امین‌زاده، فعال سیاسی و معاون وزارت خارجه دولت خاتمی، در پی اعتصاب غذا، دچار افزایش شدید فشار خون شده وضعیت جسمی بسیار نامناسبی دارد وتاکنون از انتقال وی به بهداری اوین و یا بیمارستان خودداری شده است. هم بندیان او نگران وضعیت جسمانی وی هستند. همچنین ابولفضل قدیانی و عبدااله مومنی دو تن از این زندانیان هستند که دیروز به بهداری زندان اوین منتقل شده‌اند. قدیانی نیز با توجه به بیماری قلبی وضعیت نگران کننده‌ای دارد.

درخواست مردم و بسیاری از شخصیتهای معروف برای اعتصاب کنندگان اوین

از‌‌ همان روزهای نخست اعتصاب غذای زندانیان بند ۳۵۰ بسیاری از مردم و فعالان اجتماعی آن‌ها را همراهی کردند و حتی در اعلام حمایت خود روزهایی را در این هفته روزه گرفتند. برخی هم از این زندانیان خواستند تا به این اعتصاب غذا پایان دهند و به روشهای دیگری به اعتراض خود ادامه دهند، چرا که معتقد بودند زندانیان سیاسی فرزندان این ملت هستند که وجودشان برای این کشور ضروری است. آن‌ها با این همه حمایت همه جانبه‌شان را از این زندانیان فراموش نکردند و چهار شنبه شب در حمایت از این زندانیان فریاد الله اکبر سر دادند.

اولین کسانی که به صورت رسمی از این زندانیان خواست تا به اعتصاب غذایشان پایان دهند خانواده‌های شهید صابر و هاله سحابی بودند. آن‌ها حتی در سالن ملاقات زندان اوین حاضر شدند تا با اعتصاب کنندگان ملاقات کنند و درخواستشان را شخصا اعلام کنند، اما مسوولان زندان این اجازه را به خانواده صابر ندادند. آن‌ها آمده بودند تا از فاجعه‌ای دیگر جلوگیری کنند اما مسوولان زندان مانع از آن شدند.

آن‌ها در نامه‌ای خطاب به زندانیان نوشتند: «اعتصاب غذای شما اگر چه نشان از علاقه ویژه شما به این عزیزان و اعتراض به مسببان حوادث تلخ دارد ولی خود عاملی در افزایش اندوه خانواده‌ها و دوستان است. بنابراین خواهشمندیم در همراهیتان با ما و با انباشت اندوه در دل، اعتصاب غذایتان را بشکنید. امید داریم جلوه‌های دیگری از بیان اعتراض شما بتواند به همین اندازه یا بیشتر تاثیر گذار باشد.»

ابن نامه به امضای زریندخت عطایی (همسر عزت الله سحابی فعال ملی-مذهبی)، همسر و فرزندان هدی و فیروزه صابر خواهر هدی صابر و تقی شامخی همسر هاله سحابی رسیده است.

روزنامه نگاران و فعالان مدنی نیز در پیام‌ها و درخواستهای متعددی از این زندانیان خواستند که به اعتصابشان پایان دهند.

آیت الله بیات زنجانی نیز در پیامی خطاب به ۱۲ زندانی اعتصاب کننده در بند ۳۵۰ زندان اوین با بیان اینکه بار‌ها ندای آزادی خواهانۀ زندانیان مظلوم، به بیرون از دیوارهای زندان رسیده است و این موضوع تکلیف را بر دوش همۀ افرادی که دل در گرو اسلام علوی و محمدی (ص) دارند و برای آزادی خواهی تلاش می‌کنند سنگین‌تر می‌کند، تاکید کرد: «تکلیف این عزیزان، شکستن اعتصاب غذا و خارج کردن خانواده‌ها و نزدیکان و صد البته جامعه نگران و ملتهب امروز ما از این نگرانی هاست.»

این مرجع دینی در بخشی از پیام خود همچنین متذکر شد: «که اعتصاب غذای اخیر زندانیان سیاسی، پیامی واضح به بخشی از حاکمیت است که در طول سالهای اخیر، به کرات خواسته‌های بخش قابل توجهی از مردم را نادیده گرفته و بالعکس با جریحه دارکردن احساسات مؤمنین، اهدافی را در سر می‌پروراند که باید از آن‌ها به درگاه خدای متعال پناه برد.»

امروز همسران شهید باکری و همت در نوشته‌ای کوتاه خواستار پایان اعتصاب غذای زندانیان سیاسی شده‌اند.

آن‌ها نوشتند: «می‌دانیم آنچه بر شما این روز‌ها گذشته چقدر سنگین بوده است و یقینا شما طبق وظیفه انسانی و شرعی خود برای نشان دادن اعتراضتان دست به اعتصاب غذا زده‌اید. یعنی با تنها وسیله‌ای که در اختیار دارید، یعنی جانتان به میدان آمده‌اید. اما از شما می‌خواهیم به این اعتصاب پایان دهید و می‌دانیم که هیچ‌گاه خون بی‌گناه بر زمین نخواهد ماند.»

خانواده زندانیان اعتصاب کننده چه می‌کنند؟

اما خانواده زندایان سیاسی که این روز‌ها بیشتر از هر کس دیگری نگران عزیزانشان هستند می‌پرسند آیا این پیام‌ها به گوش اعتصاب کننده‌ها می‌رسد؟ آن‌ها با نگرانی فکر می‌کنند نکند این پیام‌ها مانند هدی صابر بعد از اتفاق ناگواری به گوش زندانیان برسد. چرا که هم بندیان هدی صابر تاکید می‌کنند که هرگز پیام بزرگان ملی –مذهبی و دیگران به گوش هدی نرسید و زمانی این پیام‌ها به داخل زندان راه یافت که هدی برای همیشه رفته بود. تلفن‌های بند ۳۵۰ ماه هاست قطع است و زندانیان نیز جز ملاقاتهای هفتگی روزهای دوشنبه هیچ گونه دسترسی دیگری به عزیزانشان ندارند.

خانواده‌های زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ زندان اوین نیز در گفتگو با برخی از رسانه‌ها گفته‌اند که این زندانیان خواهان معرفی و مجازات عاملان قتل هدی صابر و هاله سحابی هستند و مسوولان باید به این خواسته توجه کرده و از بروز اتفاق ناگوار دیگری جلوگیری کنند.

خانواده زندانیان اعتصاب کننده در گفتگو با رسانه‌ها همچنین بار‌ها تاکید کرده‌اند: که هیچکدام از این زندانیان به اعتصاب غذا تمایلی نداشته و چاره‌ای برایشان باقی نمانده جز اینکه این گونه صدای اعتراضشان را بالا ببرند تا دیگر چنین فجایعی در زندانهای کشور رخ ندهد.

هنرمندان هم به میدان آمدند

این روز‌ها هنرمندان، شاعران، خوانندگان نیز بیکار ننشستند و کلییپ‌ها و فیلم‌هایی ساختند و اعتصاب کنندگان را همراهی کردند. گروه‌های مختلف هنری در این کار مشارکت کردند. کاری که در دو سال جنبش سبز همواره شاهد آن بوده‌ایم. آن‌ها با زبان هنر از اعتصاب کنندگان حمایت کرده‌اند.

با این همه زندانیان بند ۳۵۰ زندان اوین همچنان در اعتصاب غذا به سر می‌برند و بی‌خبر از همه جا لب‌هایشان را بر غذا بسته‌اند آن‌ها غمگین‌اند، اندوهگین از دست دادن هم بندی عزیز که در سوگ هاله و عزت از می‌انشان رفت آن‌ها اعتراض می‌کنند، بدون آزار به دیگران.

بهمن احمدی امویی، حسن اسدی زیدآبادی،، عماد بهاور، قربان بهزادیان‌نژاد، محمد داوری، امیرخسرو دلیرثانی، فیض الله عرب سرخی، ابوالفضل قدیانی،، محمدرضا مقیسه و عبدالله مومنی، مهدی کریمیان اقبال و محسن امین‌زاده اعتصاب کنندگان اوین هستند کیوان صمیمی، عیسی سحر خیز، مسعود باستانی، علی عجمی، جعفر اقدامی و حشمت الله طبرزدی نیز شش زندانی سیاسی رجایی شهر کرج هستند که اعلام کردند تا زمانی که همراهانشان در بند ۳۵۰ اوین در اعتصاب غذا هستند با آنان همراه خواهند بود و به اعتصاب غذایشان ادامه می‌دهند.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.