دوشنبه ۳۱ تير ۱۳۹۸ - Monday 22 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

تجاوز و شکنجه: میراث سرکوب پس از انتخابات

در دومین سالگرد انتخابات مورد مناقشۀ سال ۱۳۸۸ و سرکوبی که در پی آن اتفاق افتاد، کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران امروز ویدیوی شهادت یک زن جوان بازداشت شده را منتشر کرد که در آن وی شرح شکنجۀ شدید و تجاوز جنسی‌اش را بیان می‌کند. گواهی قوی وی روایت مقامات ایرانی، مبتنی بر انکار استفادۀ گسترده از شکنجه و تجاوز توسط نیروهای امنیتی علیه اعتراض کنندگان عادی را به چالش می‌کشد.

iran-emrooz.net | Sat, 11.06.2011, 7:17

(۲۰ خرداد ۱۳۹۰) در دومین سالگرد انتخابات مورد مناقشۀ سال ۱۳۸۸ و سرکوبی که در پی آن اتفاق افتاد، کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران امروز ویدیوی شهادت یک زن جوان بازداشت شده را منتشر کرد که در آن وی شرح شکنجۀ شدید و تجاوز جنسی‌اش را بیان می‌کند.

گواهی قوی وی روایت مقامات ایرانی، مبتنی بر انکار استفادۀ گسترده از شکنجه و تجاوز توسط نیروهای امنیتی علیه اعتراض کنندگان عادی را به چالش می‌کشد.

هادی قائمی، سخنگوی کمپین گفت: «تجاوز بد‌ترین نوع شکنجه است و اعلام ادعاهای مکرر شکنجه و آزار جنسی توسط قربانیان همچنان ادامه دارد.»

وی افزود: «مقامات قوۀ قضاییۀ ایران در حالیکه به محافظت از عاملان چنین جنایت‌هایی ادامه می‌دهند، چگونه می‌توانند ادعای سرسوزنی از مشروعیت داشته باشند؟ عملکرد قوۀ قضاییۀ که به نحو گسترده‌ای مصونیت از مجازات را تعمیق بخشیده عملا اعتبار خود را بر باد داده است.»

کمپین از اینکه‌‌ همان دستگاه‌ها و نیروهایی امنیتی و اطلاعاتی که این جنایات دهشتناک که درشهادت ویدیوئی توضیح داده شده است را انجام داده‌اند، همچنان مسئولیت بازداشت‌های خودسرانه، بازجویی، و زندانی کردن زندانیان عقیدتی و سیاسی را به عهده دارند نگرانی جدی خود را اعلام کرد.

در طی دو سال گذشته، قوۀ قضاییۀ ایران ابزاری در دست ماموران امنیتی و اطلاعاتی بوده است و عدم استقلال مطلق خود را به نمایش گذاشته است.

Iranian Woman's Testimony of Rape and Torture from Human Rights in Iran on Vimeo.کمپین امروز ویدیوی ۲۸ دقیقه‌ای از شهادت زن جوانی که پس از انتخابات دستگیر، شکنجه و مورد تجاوز گرفته بود را منتشر کرد که قسمتی از مصاحبه ویدیویی ۱۰۰ دقیقه‌ای وی می‌باشد. مصاحبه کننده بیش از ۱۲ ساعت با وی در مورد تجربایت دوران بازداشت و پس از آن حضورا صحبت کرده است. بسیاری از جزییات در ویدیو نیامده است تا از شناسایی وی جلوگیری شود. مصاحبه کننده به کمپین گفت که مصاحبه چندین بار به دلیل شرایط نامساعد روحی مصاحبه شونده قطع شده و پس از مدتی ادامه یافته است.

این زن جوان به وضوح از تماس شهوانی پسر جوانی که در خدمت نیروهای امنیتی بوده در زمان دستگیری‌اش و انتقال به بازداشتگاهی مخفی به همراهی چندین زن دیگر که وی آن را به عنوان یک سوله تشریح می‌کند پرده بر می‌دارد. او می‌گوید که بعد از چندین روز حبس با چشم بند و بدون آب، غذا، و دسترسی به سرویس بهداشتی سپس به بازداشتگاه مخفی دیگری برده می‌شود و در یک سلول کوچک انفرادی نگه داشته می‌شود.

این زن جوان که در زمان دستگیری باکره بوده است، تشریح می‌کند که چگونه در این بازداشتگاه، با چشم بند و دهان بند مورد تجاوز وحشیانه، ضرب و جرح و اهانت قرار گرفته است.

وی می‌گوید: «اولین کاری که کرد با زبانش صورتم را لیسید. احساس کردم وجودم خالی شد. احساس کردم تمام وجود من از تو دهنم دارد می‌زند بیرون. بعد شروع کرد لباسهای من را در آوردن. من چشم‌هایم بسته بود دستم بسته بود من گریه می‌کردم.» خفه شو جنده «.» خفه شو جنده «را همش یادم می‌اید که بعد شروع کرد دست زدن، به همه جا یم دست زد. سوتینم باز کرد روپوش که تنم بود، مقنعه سرم نبود هیچی سرم نبود، باز کرد، بعد شروع کرد. هم لمس می‌کرد هم می‌زد، گفتش یک کاری می‌کنم که نتونی برای کسی تعریف کنی، یک کاری می‌کنم باهات تا مدت‌ها تو خونه بمونی، یک کاری می‌کنم باهات که هر موقع اسم من را دیدی جائی نتوانی زندگی کنی. یک کاری می‌کنم دیوانه بشوی و کرد. به من تجاوز کرد.»

طبق اظهارات وی، مدتی بعد یک مامور امنیتی دست‌ها، زانو‌ها، و سینه وی را با آتش سیگار سوزانده و به شکم وی لگد زده، به نحوی که در دهانش خون جمع شده است.

این قربانی در توصیف هفته‌های بعد از اولین تجاوز و آزارش توسط ماموران، می‌گوید: «بوی خون توی دماغم بود، سرم گیج می‌رفت. حالم خوب نبود، دوباره مرا منتقل کردند به سلولم. نمی‌دانم چه زمانی طی شد. یک هفته شد، دو هفته شد. هر چند روز یکبار این مساله تکرار می‌شد. من را می‌بردند توی آن اتاق. من را می‌بردند توی آن اتاق می‌زدند، تجاوز می‌کردند...» این قربانی در توصیف هفته‌های بعد از اولین تجاوز و آزارش توسط ماموران، می‌گوید: «بوی خون توی دماغم بود، سرم گیج می‌رفت. حالم خوب نبود، دوباره مرا منتقل کردند به سلولم. نمی‌دانم چه زمانی طی شد. یک هفته شد، دو هفته شد. هر چند روز یکبار این مساله تکرار می‌شد. من را می‌بردند توی آن اتاق. من را می‌بردند توی آن اتاق می‌زدند، تجاوز می‌کردند...»

تجاوز این قربانی برای چندین هفته، تا زمان آزادیش ادامه یافت. بعد از آزادی، او دچار عفونت مجاری ادرار و چندین جراحت عفونی دیگرشده بود.

این زن جوان گفت: «خودم روحا همه چیزم داغون بود.» اما او از سایر قربانیان تجاوز و شکنجه می‌خواهد تا سخن بگویند و از جامعۀ بین المللی می‌خواهد تا وضعیت دردناک قربانیان متعدد تجاوز جنسی و رفتار خشونت آمیز با آنانی که اینک در سکوت یاس آمیزی زندگی می‌کنند را فراموش نکنند.

کمپین از تاریخ سوم مرداد ۱۳۸۸ گزارش‌های مورد اطمینان و قابل باوری را مبنی بر تجاوز جنسی بازداشت شدگانِ بعد از انتخابات دریافت کرده است. به نظر می‌آید که قربانیان عمدۀ تجاوز جنسی و سخت‌ترین بدرفتاری‌ها مردم عادی و اعتراض کنندگان نا‌شناس بوده‌اند. به نظر می‌رسد که مقامات ایرانی تلاش در فلج احساسی این افراد داشته‌اند تا برای ایرانیان عادی پیامی بفرستند که اگر به خیابان‌ها بروید، اگر از حکومت انتقاد کنید، ما باعث رنج شما خواهیم شد.

در تاریخ ۷ مرداد ۱۳۸۸، مهدی کروبی، یکی از رهبران مخالفان، طی نامه‌ای به آیت الله هاشمی رفسنجانی نوشت: «عده اى از افراد بازداشت شده مطرح نموده‌اند که برخى افراد با دختران بازداشتى با شدتى تجاوز نموده‌اند که منجر به ایجاد جراحات و پارگى در سیستم تناسلى آنان گردیده است. از سوى دیگر افرادى به پسرهاى جوان زندانى با حالتى وحشیانه تجاوز کرده‌اند به طورى که برخى دچار افسردگى و مشکلات جدى روحى و جسمى گردیده‌اند و در کنج خانههاى خود خزیده‌اند.» این نامه در تاریخ ۱۸ مرداد ۱۳۸۸ علنی شد و خواستار تحقیقی از سوی مجلس شد.

در تاریخ ۲۱ مرداد ۱۳۸۸، علی لاریجانی، رییس مجلس اسلامی ایران، اعلام کرد که یک کمیتۀ ویژۀ مجلس مدارکی را که کروبی ارائه کرده بود رد کرده است. این انکار به قدری شتاب زده بود که قویا نشان می‌داد کمیتۀ علی لاریجانی اساسا هیچگونه تحقیقات جدی و یا عمیقی انجام نداده است. در تاریخ ۳ شهریور، کروبی شرح دقیقی از تحقیقات خویش را چاپ کرد و با یک کمیتۀ ویژۀ مجلس دیدار کرد. در تاریخ ۱۶ و ۱۷ شهریور ۱۳۸۸، ماموران امنیتی به سه گروهی که در حال جمع آوری گواهی تجاوز و شکنجه از قربانیان بودند حمله کردند. این سه گروه انجمن دفاع از حقوق زندانیان، کمیتۀ پیگیری وضعیت بازداشت شدگان، که جزیی از ستاد انتخاباتی نامزد انتخاباتی میرحسین موسوی بود، و کمیتۀ پیگیری بازداشت شدگان و مجروحان، که تحت نظارت ستاد مهدی کروبی قرار داشت، بودند. ماموران امنیتی کلیۀ مدارک و مستندات آن‌ها را با خود بردند.

مدت کوتاهی پس از اینکه مقامات تلاش کردند تا مدارک تجاوز و شکنجه را مخفی کنند، دو قربانی مرد، ابراهیم مهتری و ابراهیم شریفی، از ایران خارج و شهادت خود را به کمپین و سایر سازمانهای حقوق بشری بین المللی ارائه کردند.

هادی قائمی گفت: «هرچقدر مقامات ایرانی تلاش در پنهان کردن حقیقت می‌کنند، نمی‌توانند موفق شوند. تمامی این قربانیانِ جوان بخشی از جامعۀ ایران هستند. فجایعی که برعلیه آنان انجام شده است نمی‌تواند از حافظۀ جمعی مملکت پاک شود و اصرار بر عدالت و پاسخگویی حکومت ایران را دنبال خواهد کرد.»

هادی قائمی افزود: «ماهیت غم انگیز پروندۀ این زن جوان، عدم پاسخگویی، و بی‌توجهی کامل به حداقل تضمین‌های آیین دادرسی، شواهد تکان دهنده‌ای از سیستم قضایی در حال تلاشی ایران است.»

کمپین از گزارشگر ویژۀ سازمان ملل متحد که به زودی برای رسیدگی به وضعیت حقوق بشر در ایران انتصاب خواهد شد می‌خواهد تا به کلیۀ ادعاهای شکنجه، با توجه ویژه نسبت به ادعاهای تجاوز توسط بازجویان، رسیدگی کند. کمپین همچنین به لزوم تحقیق کامل و مورد تعقیب قراردادن جنایتکاران به قصد اطمینان دادن به افرادی که در ارائۀ اطلاعات گام می‌گذارند تاکید می‌کند تا این شهود نگران تلافی نباشند.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.