سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - Tuesday 23 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

به مزاحمت برای اتحادیه‌های مستقل کارگری پایان دهید

عفو بین‌الملل می‌گوید فعالان مستقل سندیکایی در ایران به خاطر دفاع از حقوق کارگری خود زندانی می‌شوند و مجامع مستقل کارگری با سرکوب مستمر روبرو هستند، و از مقامات ایرانی خواست به آزادی‌های اجتماعی و اقتصادی اساسی احترام بگذارند. آزار و تعقیب فعالان مستقل سندیکایی حکایت از استیصال حکومت در تلاش برای فرونشاندن ناآرامی اجتماعی است.

iran-emrooz.net | Fri, 10.06.2011, 5:28

عفو بین‌الملل
بیانیه مطبوعاتی

ایران: به ممنوعیت و ایجاد مزاحمت برای اتحادیه‌های مستقل کارگری پایان دهید

عفو بین الملل امروز گفت فعالان مستقل سندیکایی در ایران به خاطر دفاع از حقوق کارگری خود زندانی می‌شوند و مجامع مستقل کارگری با سرکوب مستمر روبرو هستند، و از مقامات ایرانی خواست به آزادی‌های اجتماعی و اقتصادی اساسی احترام بگذارند.

گزارش عفو بین الملل با عنوان «مصمم به زیستن با آبرو: مبارزه فعالان کارگری ایران برای حقوق خود» که امروز منتشر شد رفتار خشن با فعالان مستقل سندیکایی را که از حقوق کارگران دفاع می‌کنند، در شرایط سرکوب فراگیر در ایران به نمایش می‌گذارد.

مَلکام اسمارت، رییس بخش خاورمیانه و افریقای شمالی عفو بین الملل گفت: «حکومتی که نشان داده مخالفت را تحمل نمی‌کند، فعالان مستقل سندیکایی را به پرداخت بهای سنگینی وادار کرده است. آزار و تعقیب آن‌ها حکایت از استیصال حکومت در تلاش برای فرونشاندن ناآرامی اجتماعی است که می‌تواند ناشی از افزایش تازه قیمت سوخت و برق برای ایرانیان باشد.»

شین انرایت، مشاور عفو بین الملل در زمینه اتحادیه‌های صنفی در جهان، گفت: «این حکومت مصمم است اتحادیه‌های موجود را درهم بشکند و به منع کردن مجامع کارگری مستقل و تازه که پدیدار می‌شوند ادامه بدهد. این وضع بی‌اعتنایی فاحش به تعهدات این حکومت به عنوان عضو سازمان بین المللی کار و به حقوق کارگری مردم ایران است.»

فعالان برجسته سندیکای کارگران شرکت واحد در سرکوب پس از انتخابات ۱۳۸۸ دستگیر شدند و حداقل ۱۰۰۰ عضو سندیکا و خانواده‌هایشان در طی اعتصابی در سال ۱۳۸۵ مورد حمله خشونت بار نیروهای امنیتی قرار گرفتند.

منصور اسانلو، رییس سندیکای ممنوعه کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی بار‌ها دستگیر شده و تا پیش از آزادی مشروط در هفته گذشته چهار سال در زندان مانده بود. از زمان سازماندهی اعتصاب در حمایت از افزایش حقوق رانندگان اتوبوس، او قربانی ناپدید شدن قهری، محاکمه‌های ناعادلانه و ضرب و شتم بوده و اغلب از رسیدگی پزشکی محروم مانده است. در دفعات کمی که به او اجازه رسیدگی پزشکی داده‌اند، او را به تخت زنجیر کرده‌اند.

شین انرایت گفت: «ما از آزادی منصور اسانلو کاملا استقبال می‌کنیم، اما او در وهله اول اصلا نباید زندانی می‌شد. آزادی او باید بی‌قید و شرط باشد و فعالان سندیکایی دیگر که زندانی وجدانی هستند فورا آزاد شوند. مقامات ایرانی باید به خاطر تلاش برای تایید حقوق کارگران در کنوانسیون‌های سازمان بین المللی کار یک بار برای همیشه به آزار و اذیت، تعقیب و زندانی کردن فعالان سندیکایی پایان دهند.»

سندیکای منصور اسانلو عضو فدراسیون بین المللی کارگران حمل و نقل (ITF)، یکی از بزرگ‌ترین اتحادیه‌های جهانی هم رزم با عفو بین الملل در دفاع از حقوق کارگران ایران است.

دیوید کاکرافت، دبیر کل فدراسیون بین المللی کارگران حمل و نقل، گفت: «بدرفتاری باورنکردنی با منصور اسانلو و اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران نشانه ترسی است که بعضی از عناصر در میان مقامات ایران از آن‌ها به عنوان نیروی اصیل تغییر و اصلاحات دارند. آزادی اسانلو نشانه مثبتی است، اما او و همکارانش باید مجاز باشند آزادانه و بدون ترس از دستگیری یا آزار، منافع اعضایشان را نمایندگی کنند.»

اتحادیه‌های مستقل، همچون سازمان‌ها و فعالان مستقل دیگر، پس از سرکوب اعتراض‌های گسترده در پی انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۸، با هجوم رو به رشد و خشن روبرو بوده‌اند.

شرکت دولتی نیشکر هفت تپه در جنوب غربی ایران در خوزستان پس از اعتصاب وسیع کارگران برای تشکیل یک سندیکای مستقل در ۱۳۸۷ ناچار از توجه به شرایط کاری شد. رییس جدید سندیکا رضا رخشان در دو سال گذشته دو بار بازداشت شده و پنج تن از رهبران دیگر سندیکا در سال ۱۳۸۸ محاکمه و محکوم شدند.

پی‌تر رُسمَن، از اتحادیه بین المللی کارگران صنایع مواد غذایی (IUF)، که سندیکای کارگران هفت تپه عضو آن است، گفت: «اتحادیه بین المللی کارگران صنایع مواد غذایی از شجاعت فعالان سندیکایی ایران که زندگی و آزادی خود را به خاطر حقوق همگان به خطر می‌اندازند، مدام الهام می‌گیرد.»

کانون صنفی معلمان ایران در سال ۱۳۸۶ پس از اعتصاب علیه دستمزدِ کم رسما ممنوع شد، اما با وجود صد‌ها بازداشت، ضرب و شتم و بدرفتاری‌های دیگر علیه اعضای بازداشت شده‌اش و حتا اعدام یکی از اعضایش در سال ۱۳۸۹، به فعالیت خود ادامه داده است.

دُمینیک مارلِت از آموزش بین الملل، فدراسیون جهانی کارکنان آموزشی، گفت: «اعضای کانون صنفی معلمان ایران به ما می‌گویند که در اثر ارعاب شدید حکومت شکست نخواهند خورد، اما آن‌ها به همبستگی معلمان عادی مثل خودشان در سراسر جهان با مبارزه اشان به خاطر حقوق خود نیاز دارند.»

عفو بین الملل، در آستانه دومین سالگشت انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ ایران، در همکاری با اتحادیه‌های بین المللی و کنفدراسیون بین المللی اتحادیه‌های کارگری، پیکاری را در حمایت از اتحادیه‌ها در ایران در مبارزه به خاطر حقوق اساسی بشری و کارگری آن‌ها آغاز می‌کند.


گزارش تازه عفو بین الملل در باره اتحادیه های کارگری در ایران «مصصم به زیستن با آبرو: مبارزه فعالان کارگری ایران برای حقوق خود»

انگلیسی
http://www.amnesty.org/en/library/info/MDE13/024/2011/en

فارسی
http://tinyurl.com/6z3fqqw

بیانیه مطبوعاتی
http://tinyurl.com/6gha3qgسند عمومی
****************
برای اطلاعات بیشتر با دفتر مطبوعاتی عفو بین الملل در لندن، انگلستان، تماس بگیرید:
5566 7413 20 44+
email: .(JavaScript must be enabled to view this email address)
دبیرخانه بین المللی، عفو بین الملل
International Secretariat, Amnesty International, 1 Easton St., London WC1X 0DW, UK
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.