پنجشنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - Thursday 25 April 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

هاله سحابی براثر ضرب‌وشتم نیروهای امنیتی جان باخت

هاله سحابی صبح امروز، ۱۱ خردادماه ۱۳۸۹ در صف جلو تشییع کنندگان پیکر پدرس مهندس سحابی مورد نیروهای امنیتی و لباس شخصی‌ها قرار گرفته و جان خود را از دست می‌دهد. فریدون سحابی، برادر مهندس سحابی و عموی هاله گفته است که «هاله سحابی بر اثر ضربه به شکم و ریه به شهادت رسید. حدود سی نفر بازداشت شدند. همه هم با ضرب و شتم شدید بازداشت شدند.» / آخرین دیدار با هاله سحابی به روایت تصویر

iran-emrooz.net | Wed, 01.06.2011, 7:43

هاله سحابی، فرزند ارشد مهندس سحابی در مراسم تشییع پدرش بر اثر حمله و ضربات باتوم و بوکس نیروهای امنیتی لباس‌شخصی جان خود را از دست داده است.

براساس گزارش‌های منابع مختلف خبری، خانم هاله سحابی صبح امروز، ۱۱ خردادماه ۱۳۸۹ در صف جلو تشییع کنندگان پیکر مهندس سحابی به رفتار خشونت آمیز نیروهای امنیتی و لباس شخصی‌ها اعتراض کرده، مورد حمله آنان قرار می‌گیرد. ماموران مانع طی مسیر برای تشییع پیکر مهندس سحابی شده‌اند. هاله سحابی که دسته گلی به دست داشته و پیشاپیش همه حرکت می‌کرده است با ممانعت ماموران مواجه می‌شود. ولی او می‌گوید باید از همین مسیر، تشییع جنازه صورت گیرد. با مقاومت او ماموران با وارد آوردن ضربات لگد و... به شدت او را مضروب می‌کنند. هاله بر اثر ضربات وارده، بیهوش روی زمین می‌غلطد. برخی از زنان شرکت کننده در مراسم، با مشاهدۀ بیهوشی هاله، به یاری او می‌شتابند و سعی می‌کنند با دادن تنفس مصنوعی، وی را تا رسیدن آمبولانس، زنده نگه دارند. پس ازمدتی، آمبولانس می‌رسد و تن خسته و بیهوش هاله به بیمارستان محلی منتقل می‌شود؛ اما متاسفانه معالجات بخش اورژانس بیمارستان، نتیجه نمی‌دهد و در کمال ناباوری و بهت همگان، دختر ارشد مهندس سحابی به شهادت می‌رسد.

فریدون سحابی، برادر مهندس سحابی و عموی هاله، به «جرس» گفته است که «هاله سحابی بر اثر ضربه به شکم و ریه به شهادت رسید.»

او علت درگذشت هاله سحابی را ضربه ای که به شکم و ریه اش زذند و ایست قلبی اعلام کرد.

یحیی پسر هاله سحابی در مصاحبه‌ای اعلام کرده بود که درگذشت مادرش بر اثر ضرب و شتم نبوده و علت فوت ایست قلبی هاله خانم بوده است. فریدون سحابی عموی هاله تاکید کرد که اینطور نیست و ضرب و شتم در منتهی درجه بوده است و نیروهای امنیتی در منتهی درجه سختی و بیرحمی و نامردی به هاله حمله کردند. حدود سی نفر بازداشت شدند. همه هم با ضرب و شتم شدید بازداشت شدند.

فریدون سحابی در حال رانندگی به سمت منزل مرحوم هاله سحابی بود او گفت هم اینک پیکر هاله را به منزل بردند و الان بچه هایش بر سر و صورت خودشان می زنند.
حمله به عبدالله نوری

به گزارش خبرنگاران حاضردر تشیع پیکر مهندس عزت الله سحابی نیروهای لباس شخصی موسوم به نیروهای خودسرکه تحت فرمان مستقیم بیت و دفتر آیت الله خامنه‌ای و شخص مجتبی خامنه‌ای مدیریت میشوند پس از حمله به هاله سحابی و ضرب و شتم او که منجر به شهادت وی شد به عبدالله نوری از فعالان شاخص و موثر جنبش سبزکه درمیان جمعیت تشیع کننده بود حمله و نسبت به ایشان تعرض و شدیدا به او فحاشی و توهین کردند که با حمایت و پشتیبانی گسترده حاضرین به وی آسیب جدی وارد نشد.

این منابع خبری بیان می کنند شهر لواسان محل سکونت مرحوم مهندس سحابی در نزدیک تهران از ظهر دیروز به پادگانی کاملا نظامی تبدیل شده است.


حامد منتظری بازداشت شد

به گزارش کلمه، حامد منتظری پسر احمد منتظری نوه آیت الله در مراسم تشییع پیکر مهندس سحابی بازداشت شد.

وی که به همراه پدرش برای شرکت در مراسم تشییع مهندس سحابی به لواسان رفته بود، بدنبال حمله خشونت بار لباس شخصی ها به تشییع کنندگان بازداشت شد.

ماموران با بستن خیابانهای اطراف مانع پیوستن مردم به مراسم می شدند.


آخرین دیدار با هاله سحابی به روایت تصویر

عکس‌ها از: مدرسه فمینیستی
امروز ۱۱ خرداد ۱۳۹۰، پیکر بی‌جان هاله سحابی، فعال جنبش زنان و قرآن پژوه در خانه‌اش آرمید تا دوستان‌اش آخرین وداع را با او داشته باشند. تصاویر زیر، پیکر معصوم هاله سحابی را نشان می‌دهد.احمد منتظری: مرگ هاله سحابی براثر خشونت و ضربه ماموران بود

احمد منتظری در گفتگو با خبرنگار جرس، با تایید مسئله ضرب و شتم هاله سحابی توسط ماموران، خاطرنشان کرد "دقیقا هم ضرب و شتم همراه با هتاکی بود و من که در چند متری ایشان بودم، از قول تمام حضار که در کنار وی بودند متوجه شدم که یکی از چند ماموری که قصد داشت تصویر بزرگ مهندس سحابی را که در دستان دخترش (هاله) بود بگیرد، با کشیدن آن تصویر از دست هاله، بر اثر مقاومت و اعتراضی که وی انجام داد، با آرنج خود محکم به پهلوی هاله زد و او را نقش بر زمین کرد. بلافاصله نیز وی را به همراهی یک پزشک به بیمارستان منتقل کردند، که متاسفانه ایشان درگذشتند."

برخورد ماموران بیش از پیش خشونت آمیز و هتاکانه بود

احمد منتظری همچنین پیرامون برخورد ماموران با حضار و مراسم تشییع جنازه و خاکسپاری گفت "از نکات واضح و چشمگیر مراسم امروز، حضور تیمی از ماموران امنیتی و لباس شخصی بود، که بسیار هتاک و بی ادب و خشن بودند و بیش از دفعات و مراسم مشابه گذشته، به دنبال خشونت ورزی و اِعمال ضرب و شتم و اهانت به مردم بودند و به هیچ عنوان رعایت حال خانواده های داغدار و حضار را نمی کردند."

وی افزود "در حال خاکسپاری مرحوم عزت الله سحابی نیز، این ماموران به صورت هماهنگ به صورت عربده کشی و با صدای بلند، به شوخی و خنده و مضحکه پرداخته و جو مراسم را تحت الشعاع خود قرار داده بودند و همان طور که گفتم، به هیچ عنوان وضعیت حضار و عزاداران را درک نمی کردند و بویژه فرمانده آنان، مردم و خانواده ها را مورد اهانت و هتاکی قرار می داد."

احمد منتظری تاکید کرد "این فرمانده لباس شخصی ها، حتی ماموران نیروی انتظامی را نیز به اِعمال خشونت و ضرب و شتم مردم وادار می کرد و به آنان امر و نهی می کرد."

ماموران لباس شخصی از آغاز مراسم به دنبال خشونت بودند

احمد منتظری همچنین افزود "از آغاز مراسم ماموران و لباس شخصی ها، فقط به دنبال ایجاد آشوب و خشونت بودند... حتی من زمانی که هنگام غسل دادن مرحوم سحابی حضور داشتم، لباس شخصی ها وارد شدند و شروع به هتاکی و عربده کشی و تحریک حضار بودند... و البته هیچ یک حضار و مردم نیز، قصد خشونت ورزی و پاسخ به هتاکی آنان را نداشت و همین آنها را خشمگین تر ساخته بود... "

مسئولیت این حوادث بر عهده نظام جمهوری اسلامی است

پسر مرحوم آیت الله العظمی منتظری همچنین خاطرنشان کرد "مقامات جمهوری اسلامی باید این موضوع را مورد بررسی و تحقیق قرار دهند... تعداد زیادی دوربین دست ماموران لباس شخصی و نیروی انتظامی بود و از لحظه لحظه مراسم، تک تک افراد حاضر و صحنه به صحنه حوادث تصویر برداری می کردند و از لا به لای تصاویری که خودشان ضبط کرده اند، دقیقا مشخص می شود که چه کسی جنایت کرد و خانم هاله را به شهادت رساند و اگر این را سریعا مورد بررسی قرار ندهند، این اتهام متوجه کل نظام جمهوری اسلامی خواهد ماند و اگر مورد بررسی قرار گیرد، ضارب و عامل آن مورد شناسایی قرار خواهد گرفت."

حداقل دوازده نفر بازداشت شده اند

احمد منتظری که فرزندش نیز در میان بازداشت شدگان وقایع امروز بود، پیرامون میزان بازداشت شدگان و وضعیت آنان خاطرنشان کرد "طبق آخرین اطلاعاتی که به ما رسیده، حداقل دوازده نفر مورد بازداشت قرار گرفته اند، که از وضعیت و سرنوشت و محل آنان خبری در دست نمی باشد... البته گروه زیادی مورد بازداشت قرار می گرفتند، اما بعد از انتقال به محلی دورتر و خودروهای امنیتی، آنها را آزاد می کردند."

مهندس سحابی ولی نعمت مقامات فعلی نظام بود

احمد منتظری در ادامه با اشاره به حوادث امروز و رویدادهای اخیر، خطاب به مقامات کشورخاطرنشان کرد "مرحوم مهندس عزت الله سحابی، ولی نعمت بسیاری از مقامات و حاکمان فعلی نظام جمهوری اسلامی بود، که الان برسر کار هستند و سحابی از زمرۀ افرادی بود که زندگی و آسایش و همه چیز خود را وقف کرده بود تا این نظام شکل گرفت... با چنین فردی و با چنین افرادی که باعث به مسند قدرت رسیدن آقایان فعلی شده اند نباید اینگونه برخورد می شد... به هر حال باز هم تکرار می کنم اگر موضوع امروز – بویژه- مورد بررسی و تحقیق و رسیدگی قرار نگیرد، نقطه سیاه دیگری بر تارک نظام جمهوری اسلامی خواهد ماند."
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.