يكشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ - Sunday 18 August 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

ده‌ها کشته در خونین‌ترین روز اعتراضات سوریه

مخالفان دولت سوریه می‌گویند که مأموران امنیتی این کشور ۶۰ نفر از شرکت‌کنندگان در تظاهرات اعتراضی امروز (جمعه ۲۲ آوریل-دوم اردیبهشت) را با گلوله کشته‌اند. گزارش‌های رسیده از سوریه حاکی است که تیراندازی به معترضان زمانی آغاز شد که آن‌ها پس از نماز جمعه علیه حکومت تظاهرات کردند. اما تحلیلگران می‌گویند تعداد فعالان سیاسی که خواستار سقوط رژیم بشار اسد هستند، رو به فزونی گذاشته است.

iran-emrooz.net | Fri, 22.04.2011, 17:29

بی‌بی‌سی: مخالفان دولت سوریه می‌گویند که مأموران امنیتی این کشور ۶۰ نفر از شرکت‌کنندگان در تظاهرات اعتراضی امروز (جمعه ۲۲ آوریل-دوم اردیبهشت) را با گلوله کشته‌اند.

گزارش‌های رسیده از سوریه حاکی است که تیراندازی به معترضان زمانی آغاز شد که آن‌ها پس از نماز جمعه علیه حکومت تظاهرات کردند.

گفته می‌شود که ده‌ها هزار تن از مخالفان دولت در این تظاهرات که در شهرهای مختلف سوریه برگزار شد حضور داشتند و گروهی از آن‌ها شعار می‌دادند «مردم خواهان سقوط حکومت هستند».

بیشتر تلفات از روستای ازرع در نزدیکی درعا و منطقه دوما در حاشیه دمشق، پایتخت گزارش شده است.

همچنین از شاهدان عینی نقل شده است که تعدادی از معترضان در شهرهای دمشق و حمص کشته یا مجروح شده‌اند.

بی‌بی‌سی هنوز نمی‌تواند این گزارش‌ها را تأیید کند.

خبرگزاری رسمی سوریه می‌گوید که مأموران امنیتی برای «جلوگیری از برخورد میان تظاهر کنندگان و حافظت از اموال عمومی» از گاز اشک آور و ماشین‌های آب پاش استفاده کرده‌اند.

بر اساس گزارش‌های رسیده از سوریه، تعداد معترضانی که بعد از نماز جمعه امروز، علیه حکومت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، به خیابان‌های این کشور سرازیر شده‌اند، سریعا رو به افزایش بوده است.

گفته می‌شود که سربازان در خیابان‌های حمص، از مراکز اصلی مخالفان آقای اسد، مستقرند و ظاهرا هزاران نفر در حاشیه دمشق، پایتخت، و درعا در حال راهپیمایی هستند.

روز پنجشنبه (۲۱ آوریل)، رئیس جمهوری سوریه در جهت کنار آمدن با معترضان و جلب رضایت آن‌ها رسما اعلام کرد که مقررات فوق العاده در این کشور بعد از دهه‌ها پایان یافته است.

گروه‌های مدافع حقوق بشر می‌گویند بیش از دویست نفر در اعتراضات چند هفته گذشته سوریه کشته شده‌اند.

یکی از سخنگویان دیدبان حقوق بشر، گروه بین المللی مدافع حقوق بشر، گفت آقای اسد این فرصت را داشته است که با مجاز دانستن اعتراضات در مراسم نماز جماعت امروز بدون آنکه با سرکوب خشونت بار مواجه شود، قصد و منظور خود را ثابت کند.

جو استورک، معاون اداره خاورمیانه در گروه دیدبان حقوق بشر گفت: «اصلاحات فقط زمانی معنی دارد که سرویس‌های امنیتی سوریه به تیراندازی، بازداشت و شکنجه معترضان خاتمه دهند.»

دولت سوریه می‌گوید به تقاضاهای معترضان توجه دارد و رئیس جمهوری این کشور در تلاش است برنامه اصلاحات را به تصویب پارلمان این کشور برساند.

از جمله امتیازاتی که روز گذشته اعلام شد منحل شدن دادگاه امنیتی و مجاز بودن برگزاری تظاهرات صلح آمیز بوده است.

اما سایر قوانین به دولت اختیاراتی می‌دهد که بتواند ناراضیان مخالف دولت را سرکوب و بازداشت کند.

بنا به قوانین جدید سوریه‌ای‌ها باید برای برپایی تظاهرات از وزارت کشور مجوز دریافت کنند. برخی از وکلا گفته‌اند این مقررات باعث خواهد شد که محدودیت در مورد آزادی بیان همچون گذشته که وضعیت فوق العاده وضع بود، ادامه داشته باشد.

بشار اسد هفته گذشته گفت وقتی وضعیت فوق العاده لغو شود، سدی بر سر راه برگزاری تظاهرات وجود نخواهد داشت.

اما تحلیلگران می‌گویند تعداد فعالان سیاسی که خواستار سقوط رژیم بشار اسد هستند، رو به فزونی گذاشته است.

یکی از فعالان در تویی‌تر نوشته: «کاری کردیم که وضعیت فوق العاده لغو شود. خود به خود لغو نشد. لغو این مقررات نتیجه تظاهرات، اعتراضات و ریخته شدن خون شهدایی بود که خواهان آزادی بیان بودند.»

موج کم سابقه ناآرامی‌ها در سوریه به دنبال قیام مردم تونس و مصر علیه رژیم‌های استبدادی در این کشور‌ها آغاز شد.

اما، دولت سوریه می‌گوید شورش مسلحانه توسط گروه‌های سلفی در حمص و بانیاس در جریان بوده است.

تظاهرات علیه حزب حاکم بعث سوریه از شهر درعا در جنوب و در اواسط ماه مارس آغاز شد و سریعا به شهرهای دیگر این کشو سرایت کرد.

اعتراضات اخیر جدی‌ترین خطری است که آقای اسد از زمانی که به قدرت رسیده با آن روبرو شده است. بشار اسد یازده سال پیش بعد از مرگ پدرش حافظ اسد به قدرت رسید.اعلام اسامی ۸۸ قربانی اعتراضات روز جمعه در سوریه


یک گروه مدافع حقوق بشر در سوریه تاکنون نام ۸۸ تن از کسانی را که روز جمعه در شهرهای مختلف این کشور کشته شدند منتشر کرده است. به گزارش رادیوفردا، در فهرستی که این گروه منتشر کرده نام قربانیانی از شهرهای مختلف سوریه، از جمله دمشق، حَماء، حُمص و لاذقیه، دیده می‌شود.

روز جمعه، در گسترده‌ترین راه‌پیمایی مخالفان طی یک ماه و نیم اخیر، ده‌ها هزار نفر در شهرهای مختلف سوریه علیه حکومت بشار اسد، رئیس جمهوری این کشور، تظاهرات کردند اما تیراندازی و حملات بسوی تظاهرکنندگان، شماری کشته بر جای گذاشت.

اما خبرگزاری‌های جناح اقتدارگرا در ایران، همچنان اخبار اعتراضات سوریه را با جانبداری و به طور یکسویه منتشر می‌کنند. امروز خبرگزاری فارس ادعا کرد که سیاست شبکه خبری الجزیره مخالفت با حکومت سوریه است و این سیاست ادامه خواهد داشت.

این خبرگزاری منتسب به سپاه، همچنین ادعا کرد که کشته شدگان روز جمعه در سوریه، نیروهای امنیتی و پلیس بوده‌اند. فارس همچنین از اعتراضات ضد حکومتی سوریه هم اینگونه گزارش داد: مجموعه‌های دیگری از مردم که در بین آنها افراد مسلح حضور داشتند، سوار بر موتور و خودرو از بخش شمالی شهر “درعا ” به سمت وسط شهر رفته و با سنگ و گلوله به نیروهای دولتی حمله کرده که پس از دخالت ارتش بسیاری از آنها فرار را بر قرار ترجیح دادند.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.