دوشنبه ۲۴ تير ۱۳۹۸ - Monday 15 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

به تبعیض علیه عرب‌های ایران و سرکوب آنها پایان دهید

عبدالکریم لاهیجی، نایب رییس فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر و رییس جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران گفت: دولتمردان باید فورا تمام بازداشت شدگان را آزاد کنند و با انجام تحقیقات مسؤولان کشتار معترضان مسالمت جوی عرب را به دست عدالت بسپارند. سرکوب معترضان مسالمت جوی عرب تنها آخرین حلقه از رشته درازی از حملات به گروه‌های قومی ایران، یعنی عرب‌ها، آذری‌ها، بلوچ‌ها، کُرد‌ها، ترکمن‌ها و دیگران، از ابتدای تاسیس جمهوری اسلامی است.

iran-emrooz.net | Tue, 19.04.2011, 16:05

بیانیه مشترک مطبوعاتی
فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر (FIDH)

جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران (LDDHI)

۳۰ فروردین ۱۳۹۰

به تبعیض علیه عرب‌های ایران و سرکوب آنها پایان دهید

http://www.fidh.org/Stop-discrimination-against-and-suppression-of?var_mode=calcul
اعتراض عرب‌های ایرانی در اهواز، مرکز استان خوزستان در جنوب ایران، که در روز ۲۵ فروردین شروع شد، با سرکوب خشونت آمیز نیروهای امنیتی ایران روبرو شده است. بنا به گزارش‌ها، چندین نفر کشته و زخمی و عده زیادی دستگیر شده‌اند. خانم شیرین عبادی، برنده جایزه نوبل صلح ۲۰۰۳، در نامه‌ای به خانم پیلای، کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل، در روز دوشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۰، خواهان رسیدگی به وضع درگیری‌ها در خوزستان شد.

اعتراض‌های مسالمت آمیز اخیر در ششمین سالگشت اعتراض‌های اهواز در فروردین ۱۳۸۴ برگزار شد. در آن زمان، تعداد زیادی از مردم در اعتراض به سیاست دولتی انتقال عرب‌ها به نقاط دیگر کشور و سکونت دادن غیرعرب‌ها در خوزستان تظاهرات کرده بودند.

دولتمردان جمهوری اسلامی سال هاست که تبعیض گسترده سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در مورد عرب‌ها در خوزستان اعمال می‌کنند. تنها حزب سیاسی نماینده عرب‌ها در سال ۱۳۸۵ غیرقانونی اعلام شد. تعداد قابل توجهی از فعالان سیاسی عرب ایرانی، به ویژه پس از اعتراض‌های سال ۱۳۸۴، در خوزستان اعدام شده‌اند.

عرب‌ها، همچون گروه‌های قومی دیگر در ایران، از حق آموزش به زبان مادری محروم هستند. میزان بیکاری در میان عرب‌ها بسیار بالا‌تر از میزان متوسط در سطح کشور است. گزارشگر ویژه سازمان ملل برای مسکن مناسب در پی دیدار خود از ایران در سال ۲۰۰۵ به این نتایج رسید: عرب‌های ایران در خوزستان پیوسته در فقر و بدون دسترسی به مسکن و خدمات اساسی زندگی می‌کنند؛ دولت زمین‌های کشاورزی آن‌ها را به قیمت‌های بسیار کمی تصاحب کرده است (E/CN.4/2006/41Add.2, 21 March 2006, Summary).

عبدالکریم لاهیجی، نایب رییس فدراسیون بین المللی جامعه‌های حقوق بشر و رییس جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران گفت: «دولتمردان باید فورا تمام بازداشت شدگان را آزاد کنند و با انجام تحقیقات مسؤولان کشتار معترضان مسالمت جوی عرب را به دست عدالت بسپارند. سرکوب معترضان مسالمت جوی عرب تنها آخرین حلقه از رشته درازی از حملات به گروه‌های قومی ایران، یعنی عرب‌ها، آذری‌ها، بلوچ‌ها، کُرد‌ها، ترکمن‌ها و دیگران، از ابتدای تاسیس جمهوری اسلامی است. ما مطمئن هستیم که گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران بخش مهمی از گزارش خود را به شرایط وحشتناک گروه‌های قومی ایران اختصاص خواهد داد.»

برای اطلاعات بیشتر در باره وضع گروه‌های قومی در ایران نگاه کنید به:

http://www.fidh.org/IMG/pdf/IrandiscrimLDDHI545a.pdf

http://www.fidh.org/IMG/pdf/Rapport_Iran_final.pdf

----------------------------------------------

تماس مطبوعاتی:

فدراسیون: Arthur Manet: +33 1 43 55 90 19 / +33 6 72 28 42 94

Karine Appy: +33 1 43 55 14 12 / +33 6 48 05 91 57

جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران: .(JavaScript must be enabled to view this email address)
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.