سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - Tuesday 23 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

انتقاد آمریکا از نقض جدی و آشکار حقوق‌بشر در ایران

گزارش سالانه وزارت امورخارجه آمریکا درباره وضعیت حقوق‌بشر در جهان در روز جمعه (۱۹ فروردین/۸ آوریل) در واشنگتن منتشر شد. در این گزارش بار دیگر از جمهوری اسلامی به خاطر نقض حقوق‌ بشر شدیداَ انتقاد شده است. ده‌ها صفحه از این گزارش به وضعیت حقوق ‌بشر و نقض مستمر آن در ایران اختصاص دارد.

iran-emrooz.net | Sat, 09.04.2011, 7:01


دویچه وله: در گزارش اخیر وزارت خارجه آمریکا درباره وضعیت حقوق‌بشر در جهان، بار دیگر جمهوری اسلامی به عنوان یکی از ناقضان مهم حقوق‌ مردم شناخته شد. اعدام‌، سرکوب مخالفان، و نقض آشکار حقوق ‌پایه‌ای مردم همچنان در ایران ادامه دارد.

گزارش سالانه وزارت امورخارجه آمریکا درباره وضعیت حقوق‌بشر در جهان در روز جمعه (۱۹ فروردین/۸ آوریل) در واشنگتن منتشر شد. در این گزارش بار دیگر از جمهوری اسلامی به خاطر نقض حقوق‌ بشر شدیداَ انتقاد شده است. ده‌ها صفحه از این گزارش به وضعیت حقوق ‌بشر و نقض مستمر آن در ایران اختصاص دارد.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا با اشاره به اعدام‌های اخیر در ایران، تصریح کرد که برخی زندانیان به منظور اعتراف‌گیری شکنجه شده‌اند. بنا به این گزارش، اعدام بیش از ۳۰۰ نفر در ایران به دلایل گوناگون از جمله اتهامات سیاسی صورت گرفته است. سازمان‌های حقوق‌بشری تعداد اعدام‌های ایران را بیش از آمار مذکور ارزیابی می‌کنند.

اعدام، دستگیری مخالفان سیاسی، بازداشت روزنامه‌نگاران و فعالان حقوق‌بشر، سرکوب زنان و دانشجویان از جمله موارد نقض حقوق‌بشر در ایران ذکر شده است. بنا به گزارش وزارت امور خارجه آمریکا، حکومت ایران حق ‌تظاهرات مسالمت‌آمیز شهروندان را نادیده گرفته و آزادی‌های فردی را محدود کرده است. حکومت ایران متهم به نقض آزادی‌های پایه‌ای همچون آزادی بیان، دین و تجمعات شده است.

برخی از موارد اعدام‌ها و یا "مرگ در زندان‌های ایران بر اثر شکنجه" در این گزارش نیز بازتاب یافته است. گزارش وزارت امور خارجه آمریکا بویژه به کشته‌شدگان رویدادهای انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۸ اشاره داشته و نام افرادی همچون محمد کامرانی، محمد نادری‌پور، ترانه موسوی، محسن روح‌الامینی، آرش رحمانی‌پور و برخی دیگر از قربانیان خشونت دولتی را ذکر کرده است.

نقض حقوق‌بشر در دیگر کشورها

هیلاری کلینتون، وزیر امورخارجه آمریکا در معرفی این گزارش همچنین از کشورهای عربی بویژه لیبی، سوریه و بحرین به عوان ناقضان حقوق‌بشر نام برد. گزارش همچنین به «نقض جدی حقوق‌بشر» در روسیه و چین پرداخته است.

بنا به این گزارش معمر قذافی، رهبر لیبی مسئول شکنجه مخالفان و سوء‌استفاده از دستگاه قضایی شده است. بازداشت مخالفان سیاسی در کشورهای لیبی، سوریه و بحرین در دستور کار حاکمان است. در این گزارش آمده است که نیروهای امنیتی سوریه دست به آزار و شکنجه زندانیان زده و با اعمال خودسرانه‌مسئول مرگ بسیاری از آنان شده‌اند. به فشار و تبعیض علیه اکثریت شیعه در بحرین نیز اشاره و از آن انتقاد شده است.

اروپا و آلمان در گزارش سالانه

در اروپای شرقی نیز کشورهایی همچون اوکراین، بلاروس و روسیه مورد انتقاد قرار گرفته و آمریکا نگرانی خود را از نقض حقوق‌بشر در این کشورها بیان کرده است. جنبش‌های دمکراسی‌خواهانه در این کشورها به ویژه در بلاروس به شدت تحت مراقبت و فشار دولتی قرار دارند.

گزارش سالانه وزارت آمریکا درباره آلمان تصریح می‌‌کند که کشور آلمان گرچه بطور کلی حقوق‌بشر را محترم می‌شمارد، اما در عرصه دولتی و جامعه «تبعیض‌ در مورد برخی گروه‌های اقلیت» روا داشته می‌شود. بیگانه‌ستیزی، راست‌گرایی افراطی، اعمال خشونت نسبت به گروه‌های اقلیت و یهودی‌ستیزی از جمله مشکلات موجود در جامعه آلمان ذکر شده است.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.