جمعه ۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ - Friday 26 April 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

جشن آزادی سراسر مصر را فراگرفته است

ملت مصر مبارک را سرنگون کرد

استعفای مبارک موجب انفجار شادی در میان مردم مصر در میدان تحریر قاهره شده. مبارک که یک شب پیش بر ادامه کار خود تا پایان دوره‌ی ریاست جمهوری پافشاری می‌کرد، در اثر فشار مردم ناگزیر به عقب‌نشینی و پذیرش خواست اصلی جوانان مصری شد. با شنیدن خبر کناره‌گیری مبارک انفجار شادی ملت شهرهای بزرگ مصر را فراگرفت. کاروان‌های خودروها بوق زنان در خیابان‌های شهر به راه افتادند. مردم می‌گوید: «ملت مبارک را سرنگون کرد.» (گزارش تصویری)

iran-emrooz.net | Fri, 11.02.2011, 20:25

خبر استعفای مبارک را عمر سلیمان در پیام کوتاهی که از تلویزیون دولتی مصر پخش شد، اعلام کرد. سلیمان گفت، مبارک اختیارات خود را به شورای عالی نظامی واگذار کرده است. این شورا زیر فرماندهی محمدحسین طنطاوی وزیر دفاع قرار دارد.

عمر سلیمان گفت، به خاطر شرایطی که کشور در آن بسر می‌برد، رئیس جمهور حسنی مبارک تصمیم گرفت از مقام خود کناره‌گیری کند. دقایقی پیش از انتشار خبر استعفای مبارک، اعلام شده بود که او همراه خانواده خود به شرم‌الشیخ رفته است.

استعفای مبارک موجب انفجار شادی در میان مردم مصر در میدان تحریر قاهره شده است. او شب گذشته در سخنرانی خود بر ادامه کار خود تا پایان دوره‌ی ریاست جمهوری پافشاری می‌کرد، در اثر فشار مردم مصر ناگزیر به عقب‌نشینی و پذیرش خواست اصلی مردم شد.

برابر گزارش‌ها صدها هزار نفر از مردم در قاهره و دیگر شهرهای بزرگ مصر با شنیدن خبر کناره‌گیری مبارک شعار سر داده و در حال شادمانی‌اند. کاروان‌های خودروها با صدای بوق در شهر در حال رژه رفتن هستند. مردم می‌گوید: «ملت مبارک را سرنگون کرد.»

به محض اعلام خبر کناره‌گیری مبارک، البرادعی گفت، مصر پس از دهه‌ها تحت فشار بودن، اکنون آزاد شده است. او امروز را روز بزرگی در زندگی خود توصیف کرد.

گزارشگران رسانه‌های بین‌المللی فضای حاکم بر میدان تحریر را «غیرقابل توصیف» ذکر کرده‌اند. ۱۸ روز است که مردم در این میدان تاریخی پایتخت در انتظار چنین لحظه و چنین خبری بودند. به گزارش تلویزیون الجزیره، مردم در حال آواز خواندن، رقصیدن و هورا کشیدن هستند.

وضع ناروشن عمر سلیمان

با پیام تلویزیونی عمر سلیمان، دوره ۳۰ ساله حاکمیت حسنی مبارک پایان یافت، اما در این میان نقش عمر سلمیان هنوز در پرده ابهام قرار دارد. روز گذشته مبارک بخشی از اختیارات اجرایی خود را به عمر سلمیان واگذار کرده بود. اکنون با استعفای مبارک و انتقال قدرت به شورای عالی نظامی، جایگاه عمر سلیمان ناروشن مانده است.

ارتش مصر اعلام کرده بزودی اعلامیه‌ای منتشر خواهد کرد. صبح جمعه ارتش اعلام کرد که از روند گذار کشور به دموکراسی از طریق انتخابات آزاد پشتیبانی می‌کند.


«روز شادی بزرگ»

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان استعفای حسنی مبارک را «تحول تاریخی» نامید و گفت، امروز روز شادی بزرگ است. خانم مرکل برای مصری‌ها «جامعه‌ای بدون فساد، بدون سانسور و شکنجه و بازداشت» آرزو کرد.

صدراعظم آلمان در عین‌حال از نقش‌آفرینان کنونی و آینده مصر خواست، تحولات در مصر را بدون بازگشت و مسالمت‌آمیز سازند. خانم مرکل افزود، خواست‌های برحق مردم باید عملی شود و آلمان از این خواست‌ها پشتیانی می‌کند. صدراعظم آلمان تاکید کرد که تحولات کنونی مصر باید به انتخابات آزاد در کشور منتهی شود.

وستروله وزیر خارجه آلمان نیز در واکنش به استعفای مبارک گفت: ما شاهد یک تحول تاریخی هستیم. حال باید فرایند سیاسی جدید آغاز شود که در داخل و خارج از مصر به صلح پایبند باشد.

کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز ضمن استقبال از کناره‌گیری مبارک، اعلام کرد، استعفای مبارک راه را برای اصلاحات سریع در مصر باز کرد. خانم اشتون گفت، مبارک به صدای مردم خود گوش داد. او تاکید کرد، اتحادیه اروپا آماده است هر جا که نیاز باشد، به مصر کمک کند.

جو بایدن، معاون رییس جمهوری آمریکا کناره‌گیری مبارک را یک تحول تاریخی در مصر و تمام خاورمیانه نامید و گفت، انتقال قدرت در مصر باید برگشت‌ناپذیر شود.

احمد داووداغلو وزیر خارجه ترکیه نیز کناره‌گیری مبارک را به مردم مصر تبریک گفت. داووداوغلو ابراز امیدواری کرد نظامی در مصر شکل گیرد که انتظارات مردم را برآورده سازد.

«صدای مردم شنیده شد»

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا از استعفای مبارک استقبال کرد. آقای اوباما گفت: «صدای مردم شنیده شد. اما این پایان کار نیست، بلکه آغاز راه است.» به گفته رئیس جمهور آمریکا پایان راه باید به دموکراسی در کشور منتهی شود.

رئیس جمهور آمریکا گفت، رهبری جدید مصر باید راه را برای انتخاباتی آزاد و منصافه هموار کند. اوباما افزود، مردم مصر روشن ساختند که به کمتر از یک دموکراسی واقعی تن نخواهند داد. مصر دیگر هیچگاه به گذشته باز نخواهد گشت.

رئیس جمهور ایالات متحده در عین‌حال افزود، هنوز روزهای سختی در برابر مصر قرار دارد و آنچه رخ داده هنوز آغاز یک دوره گذار است نه پایان آن.

اوباما از رفتار نیروهای نظامی مصر تقدیر کرد و آن را «میهن‌پرستانه و مسئولانه» توصیف کرد.

رئیس جمهور آمریکا از رهبری جدید کشور خواست، حقوق شهروندان را رعایت کرده و حالت فوق‌العاده در کشور را لغو نماید. هم‌چنین به گفته اوباما، قانون اساسی کشور باید اصلاح شود تا تحولات غیرقابل بازگشت شوند.


منبع گزارش: دویچه وله

Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.