شنبه ۲۹ تير ۱۳۹۸ - Saturday 20 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

اوباما: مصر به گذشته باز نمی‌گردد

رئیس‌جمهور آمریکا به‌رغم تاکید بر تغییر فوری و منظم حکومت در مصر، شتاب تحولات سیاسی را از اختیارات مصری‌ها دانست. معترضان رژیم مبارک می‌گویند، تا حسنی مبارک رئیس جمهور است آنها هرگز به خانه‌های خود بازنخواهند گشت. در این میان کمیته‌هایی که از آغاز ناآرامی‌ها سازماندهی اعتراضات در مصر را برعهده داشته‌اند با قرار گرفتن در یک مجموعه به نام «رهبری یکپارچه جوانان انقلاب خشم» اعلام موجودیت کردند.

iran-emrooz.net | Mon, 07.02.2011, 8:00

دویچه وله: رئیس جمهور آمریکا در یک برنامه زنده‌ی پربیننده در "شبکه تلویزیونی فاکس" نتیجه دو هفته اعتراضات خیابانی برای برگزاری انتخابات آزاد و منصفانه را عدم بازگشت مصر به گذشته دانست و تأکید کرد: "تنها حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر می‌داند که با چه شتابی از مقام خود کناره‌گیری می‌کند".

اوباما افزود: "آمریکا نمی‌تواند به زور دیکته کند که آقای مبارک در چه زمانی کناره‌گیری کند، اما امیدوار است که دولتی به نمایندگی از مصری‌ها هرچه زودتر روی کار آید که ایالات متحده بتواند با او به عنوان یک شریک همکاری کند". اوباما در سخنانش بطور مستقیم از مبارک نخواست که از مقام خود به سرعت کناره‌گیری کند.

رئیس جمهور آمریکا در واکنش به نگرانی بین‌المللی از روی کارآمدن یک گروه بنیادگرای اسلامی در مصر گفت: "گروه اخوان‌المسلمین تنها یکی از جناح‌های سیاسی در مصر است و از حمایت اکثریت برخوردار نیست".

به گفته اوباما برخی از جنبه‌های ایدئولوژیک این گروه ضد آمریکایی است. اخوان‌المسلیمن بزرگترین و تشکل مخالفان دولت مصر به شمار می‌آید و از سازماندهی نسبتاَ بالایی برخوردار است.

همزمان هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا نیز ضمن استقبال از مشارکت اخوان‌المسلمین در مذاکرات گفت: "خواسته ما روشن است؛ ما از انتقال قدرت تا انتخابات آزاد و سالم پشتیبانی می‌کنیم و با خشونت مخالفیم و سرانجام این مردم هستند که آینده مصر را رقم خواهند زد".

انقلاب اسلامی نمی‌خواهیم

با گسترش نگرانی‌های بین‌المللی درباره جانشینی مبارک، برخی از چهره‌های مخالفان به خبرنگاران گفته‌اند که نگران بنیادگرایی اسلامی نیستند.

به گزارش تلویزیون بی‌بی‌سی عربی، کمال حلباوی، از اعضای ارشد اخوان‌المسلمین تاکید کرد که ریشه انقلاب مردم خواسته‌های اسلامی آنها نیست. به گفته حلباوی "قیام و حرکت اعتراضی اخیر مردم مصر، یک انقلاب اسلامی نیست، زیرا نه خواسته‌اش این است و نه رهبری آن را گروهی مانند اخوان‌المسلمین بر عهده دارند".

وی افزود: "زمانی که مبارک کنار رفت یک انتخابات آزاد برگزار خواهد شد تا یک مجلس و شورای آزاد و ملی داشته باشیم."

روز جمعه (۴فوریه / ۱۵ بهمن) وبسایت انگلیسی اخوان‌المسلمین نیز در واکنش به سخنان رهبر ایران که اعتراض مصر را اسلامی توصیف کرده بود نوشت: "جمعیت اخوان‌المسلمین، این قیام را انقلاب تمام مردم مصر و همه مسلمانان و مسیحیان با تمام گرایشهای سیاسی متفاوت است."

روزنامه‌ها و سایت‌های خبری طرفدار حکومت ایران در روزهای گذشته مدعی شده بودند که جوابیه اخوان‌المسلمین به آیت‌الله خامنه‌ای جعلی است، اما رهبران ارشد این گروه، بار دیگر بر مضمون مردمی و نه اسلامی جنبش مصریان تاکید ورزیدند.

رهبری یکپارچه "جوانان انقلاب خشم"

در حالی‌که رهبران گروه‌های مخالف در مصر از جمله محمد البرادعی و ایمن نور از ترکیب و محتوای مذاکرات اظهار بی‌اطلاعی کرده‌اند، مذاکره‌کنندگان می‌گویند به عمر سلیمان پیشنهاد داده‌اند که رئیس‌جمهور طبق ماده ۱۳۹ قانون اساسی قدرت را به معاون خود واگذار کند، ولی او این پیشنهاد را رد کرده است.

به گزارش تلویزیون الجزیره، بسیاری از معترضان معتقدند دولتی که می‌گوید حاضر است در پاسخ به خواسته‌های مردم، موادی از قانون اساسی را تغییر دهد چگونه حاضر نیست به یک خواسته قانونی معترضان که ماده قانونی مشخصی دارد تن دهد. از نظر آنها این نشانه دیگری است که نباید به بقای مبارک در قدرت اعتماد کرد و به کمتر از رفتن او رضایت داد.

اما در تحولی قابل توجه، شامگاه یکشنبه (۶ فوریه / ۱۷ بهمن) کمیته‌هایی که از آغاز ناآرامی‌ها در مصر تاکنون، سازماندهی اعتراضات را بر عهده داشته‌اند با قرار گرفتن در یک مجموعه به نام "رهبری یکپارچه جوانان انقلاب خشم" اعلام موجودیت کردند.

به گزارش تلویزیون الجزیره، این مجموعه با صدور بیانیه‌ای حداقل خواسته‌ی "جوانان انقلاب خشم" را رفتن حسنی مبارک دانست و تصریح کرد که تا حسنی مبارک رئیس جمهور است آنها هرگز به خانه‌های خود بازنخواهند گشت.

اعضای این مجموعه، پیش از اعلام موجودیت نیز در قالب گفتگوهایی با رسانه‌ها اعلام کرده بودند که زیر پرچم هیچ‌یک از چهره‌ها و احزاب سیاسی حرکت نخواهند کرد و هر کس از هر حزب و آئینی که در اعتراض به حکومت مصر و رفتن مبارک، با مردم هم‌صداست می‌تواند با آنان همراه شود.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.