شنبه ۲ شهريور ۱۳۹۸ - Saturday 24 August 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

مادران عزادار زیر فشار برای اعترافات تلویزیونی

مادران عزادار دستگیر شده در معرض خطر جدی شکنجه‌های قرون وسطایی ماموران وزارت اطلاعات قرار دارند. وزارت اطلاعات پس از یورش به منزل و دستگیری آنها اقدام به انتشار خبرهای دروغ و کلیشه‌ای که در اکثر سایتهای دولتی انتشار یافته است مبنی بر اینکه ۴ نفر از مادران عزادار هنگام سفر به آلمان دستگیر شده‌اند، نمود تا عمل پلید و ضد انسانی خود را توجیه نماید.

iran-emrooz.net | Thu, 14.10.2010, 10:32

مادران عزادار دستگیر شده تحت شکنجه برای گرفتن اعترافات تلویزیونی

بنابه گزارشات رسیده به "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران" با یورش مامورین وزارت اطلاعات یکی از حامیان مادران عزادار و دخترش دستگیر و احتمالا به سلولهای انفرادی بند ۲۰۹ شکنجه گاه وزارت اطلاعات منتقل شدند.

یکشنبه شب ۱۸ مهر ماه حوالی ساعت ۱۰:۳۰ مامورین وزارت اطلاعات به منزل خانواده ترمسی یورش بردند و خانم ژیلا مهدوی ۴۰ ساله کارمند بازنشسته راه آهن و فرزندش خانم مریم نجفی ۲۶ ساله دانشجوی مدیریت جهانگردی دانشگاه شریعتی دستگیر و احتمالا به سلولهای انفرادی بند ۲۰۹ شکنجه گاه وزارت اطلاعات منتقل شدند. در این یورش وحشیانه بیش از ۱۵ نفر از از مامورین وزارت اطلاعات شرکت داشتند. آنها خانه و کوچه های اطراف را محاصره کرده بودند. حدود ۶ نفر از مامورین وزارت اطلاعات به درون منزل یورش بردند و اعضای خانواده را وادرا به قرار گرفتن بر جای خود نمودند و به آنها اجازه هیچگونه حرکتی داد نمی شد.

فرماندهی یورش به منزل خانواده ترمسی را علوی از سر بازجویان وزارت اطلاعات به عهده داشت. آنها تا ساعت ۲۴:۰۰ منزل را مورد بازرسی قرار دادند. و وسایل شخصی خانواده را مانند لپ تاپ، دوربین عکاسی، هارد کامپیوتر،دست نوشته ها، موبایل و سایر وسائل شخصی آنها را ضبط و با خود بردند.

مامورین وزارت اطلاعات در مقابل اعتراض یکی از اعضای خانواده نسبت به برخورهای وحشیانه یورش بردند و با او برخورد وحشیانه ای نمودند.

هنگامی که خانواده ترمسی از آنها علت یورش و دستگیری را جویا شدند به آنها گفته شد که خانم مهدوی و فرزندش قصد مسافرت به آلمان و ارتباط با سازمان مجاهدین را دارند که کذب محض بود.

خانواده ترمسی از زمان دستگیری عزیزانشان برای اطلاع یافتن از محل بازداشت و شرایط و وضعیت آنها به پلیس امنیت، اطلاعات و امنیت، دادسرای انقلاب و زندان اوین مراجعه کردند ولی هیچگونه پاسخی تا به حال به آنها داده نشده است.

خانم ژیلا مهدوی همراه با مادرانی که فرزندانشان برای آزادی مردم ایران جان باخته بودند و یا در شکنجه گاه ها و زندانها در اسارت بسر می بردند تلاش می کرد که فرزندش حسام ترمسی آزاد شود و همچنین آمرین و عاملین این جنایتها به میز محاکمه کشانده شوند. او همچنین همراه با مادران عزادار نسبت به کشتارها و دستگیری فرزندانشان در پارک لاله تهران اقدام به اعتراضات مسالمت آمیز می نمودند.خانم مهدوی در جریان دستگیریهای گسترده سال گذشته همراه با ۲۹ نفر از مادران عزدار در پارک لاله دستگیر شد و چندین روز در زندان اوین محبوس بود ولی با اعتراضات گسترده بین المللی و داخلی وادار به آزادی آنها شدد.

فرزند خانم مهدوی حسام ترمسی پس از طی محکومیت غیر انسانی و غیر قانونی آزاد شد اما مامورین وزارت اطلاعات برای انتقام گیری از این خانواده غروب هنگام وقتی که حسام از کار به منزلشان باز می گشت مورد هجوم دونفر موتورسوار قرار گرفت و با ضربات چاقوی آغشته به زهر کشنده و نامشخص مجروح شد و تا آستانه مرگ پیش رفت که با تلاش و کوشش پزشکان نجات یافت و تاکنون در حال درمان می باشد. خانم ژیلا مهدوی در طی این مدت تمام وقت خود را صرف نجات فرزندش می نمود و تقریبا دائم در بیمارستان در کنار فرزندش بود.

وزارت اطلاعات پس از یورش به منزل و دستگیری آنها اقدام به انتشار خبرهای دروغ و کلیشه‌ای که در اکثر سایتهای دولتی انتشار یافته است مبنی بر اینکه ۴ نفر از مادران عزادار هنگام سفر به آلمان دستگیر شده‌اند، نمود تا عمل پلید و ضد انسانی خود را توجیه نماید. هدف از پخش این اخبار جعلی و دروغین برای به زیرشکنجه های وحشیانه فیزیکی و روحی بردن مادران غزادار دستگیر شده و وادرا کردن آنها به اعترافات تلویزیونی جهت پرونده سازی و صدور احکام غیر انسانی است.البته وزارت اطلاعات پیش دستی نموده است و در آن اخبار کذب منتشر شده اعلام کرده است که مادران عزادار دستگیر شد اعتراف نموده اند.

مادران عزادار دستگیر شده در معرض خطر جدی شکنجه های قرون وسطایی ماموران وزارت اطلاعات قرار دارند.
فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران، یورش شبانه به منازل و دستگیری و انتقال به نقاط نامعلوم و پخش خبرهای کلیشه‌ای و دروغین علیه مادرانی که تنها جرمشان خواستار اجرای عدالت بودند را محکوم می کند و از کمیسر عالی حقوق بشر، گزارشگران زنان و سایر مراجع بین المللی خواستار اقدامات عملی برای آزادی بی قید و شرط مادران عزادار می باشد.

فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران
۲۲ مهر ۱۳۸۹ برابر با ۱۴ اکتبر ۲۰۱۰گزارشی دیگر درباره بازداشت چهار نفر از مادران عزادار

دستگیری چهار نفر از مادران عزادار و تکذیب ادعاهای روزنامه ايران


در حالی که روزنامه ایران، ارگان رسمی دولت، از دستگیری چهار نفر از اعضای گروه مادران عزادار و «ارتباط آنها با گروهک تروریستی منافقین و ضدانقلاب خارج نشين با زهرا رهنورد» خبر داد، یکی از مادران عزادار با تکذیب هرگونه ارتباطی بین افراد دستگیرشده و گروه های ذکر شده به شرح دستگیری مادران عزادار پرداخت.

وی گفت:« اکرم نقابی، مادر سعید زینالی، دانشجوی بازداشت شده در 18 تیر 11 سال پیش که تا کنون هیچ خبری از او در دست نیست، غروب روز شنبه 17مهرماه به همراه دخترش در منزل خود دستگیر می شوند. ماموران امنیتی همزمان با یورش به منزل اکرم نقابی به منزل مادر حسام ترمسی هم هجوم می برند و او را هم به همراه دخترش دستگیر می کنند. این در حالی است که حسام ترمسی به دلیل بیماری شدید کلیه و کبد که بعد از آزادی از زندان دچار آن شده، همچنان در بستربیماري است».

این مادر عزادار می افزاید:« ماموران امنیتی، پاسپورت، پول، کیس های کامپیوتر، کتاب و دیگر لوازم شخصی ساکنان منزل خانم نقابی و ترمسی را هم با خود برده اند.»

در خبر روزنامه ایران آمده است:« این چهار نفر به سركردگي رهنورد نام «مادران عزادار» بر خود نهاده اند پس از آنكه ارتباطشان با اعضاي گروهك تروريستي منافقين مسجل شد هنگام سفر به آلمان جهت تماس با رابط مهم اين گروهك دستگير شدند». این مادر عزادار با رد این ادعا می گوید:« دختران خانم ترمسی و نقابی هر دو برای ادامه تحصیل قصد خروج قانونی از کشور را داشته اند. این دو دختر هیچ فعالیت سیاسی یا حتی اجتماعی هم نداشته اند. از سوی دیگر مادران عزادار هیچ ارتباطی با خانم رهنورد ندارند و به صورت خودجوش درقالب دسته های چندنفری، برای رسیدن به خواسته های خود که محاکمه آمران و عاملان کشتار فرزندان شان است، تلاش می کنند».
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.