سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ - Tuesday 20 August 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

پیش‌بینی جهان در ۱۰سال آینده

«بحران ایران در این دهه تحت کنترل قرار خواهد گرفت و این کار یا از طریق اقدام نظامی و افزایش انزوای ایران و یا از طریق ایجاد توافقی سیاسی با رژیم فعلی یا بعدی ایران اتفاق خواهد افتاد.» / «ترکیه به عنوان یک رهبر مستقل منطقه‌ای با توان اقتصادی و نظامی قوی در حال ظهور است. پیش‌بینی ما این است که ترکیه به مسیر کنونی خود ادامه دهد و در دهه پیش رو به یک قدرت مسلط منطقه‌ای تبدیل شود.»

iran-emrooz.net | Sat, 09.10.2010, 10:37

وب سایت "STRATFOR" در گزارشی با موضوع پیش بینی خود از ۱۰ سال آینده جهان (۲۰۱۰-۲۰۲۰) به ارزیابی دهه یش رو در حوزه روابط بین الملل پرداخته است.

به گزارش عصر ایران این وب سایت هر ۵ سال یکبار گزارشی از روند های بین المللی و پیش بینی های علمی خود از آینده دهه در پیش رو ارایه می دهد که اخیرا گزارش خود از دهه در پیش رو را منتشر کرده است.

در این پیش بینی آینده جهان در حوزه هایی چون خاورمیانه، اروپا، شرق اروپا، جنوب شرق آسیا و آمریکای لاتین مورد ارزیابی قرار گرفته و نسبت به عدم تداوم روندهای کنونی اقتصاد جهانی هشدار داده است.

بخش هایی از این گزارش در پی می‌آید:

دهه پیش رو

از نظر اقتصادی ۱۰ سال آینده اقتصاد جهانی، شاهد بازگشت و عقبگردی گسترده در مسیر اقتصادی طی شده در ۵۰۰ سال اخیر خواهیم بود. در ۵۰۰ سال گذشته رشد مداوم و مستمر "جمعیت" سنگ بنای الگوهای اقتصادی در پهنه گیتی بوده و جمعیت های گسترده تر به معنای نیروهای کار بیشتر، تدارک سرمایه گسترده تر و بازار بزرگ تر بوده و محصول نهایی روابط اقتصادی انسان بر مبنای رشد مداوم جمعیت های انسانی بوده است.

۱۰ سال مابین ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ نقطه عطفی در توقف رشد مداوم جمعیت جوان و افزایش جمعیت سالخورده خواهد بود و این تغییر بیشتر در کشورهای پیشرفته‌ای چون ژاپن و کشورهای اروپایی اتفاق خواهد افتاد. این روند در برخی کشورهای در حال توسعه همچون ترکیه، مکزیک، چین و هند هم حادث خواهد شد و رشد جمعیت سالخورده این کشورها با آهنگی تندتر از کشورهای اروپایی همراه خواهد بود.

تاثیرات این پدیده، بی شمار خواهد بود ؛ اما مهم ترین این تاثیرات را می توان در دو مقوله کلی "مالی" و "مهاجرتی" دسته بندی کرد:

۱- مالی: سیستم های بازنشستگی که از نیمه اول قرن بیستم به وجود آمدند، عموما سن ۶۵ سال را برای بازنشستگی نیروی کار تعیین کرده‌اند و این در حالی بوده که در آن زمان متوسط طول عمر (در مردان) در بسیاری از کشورهای پیشرفته حدود ۶۲ سال بوده است.

با افزایش شاخص امید به زندگی در بسیاری از کشورهای پیشرفته به بالای ۸۰ سال در دهه های اخیر، دیگر سیستم قدیمی بازنشستگی (بر مبنای سن ۶۵ سال) قادر به تامین مالی هزینه های زندگی جمعیت بازنشسته در ۱۵ سال زندگی پس از دوران بازنشستگی نیست و این مساله، هم به لحاظ فردی و هم از منظر اجتماعی چالش جدی ایجاد کرده است.

سن بازنشستگی نمی تواند ۶۵ سال بماند و تلاش دولت ها برای بالا بردن سن بازنشستگی برای ایجاد تعادل در سیستم اقتصادی، توان سیاسی زیادی از آنها خواهد گرفت.

۲- مهاجرت: دولت ها برای تامین نیروی کار جوان چاره‌ای جز تامین نیروی کار از کشورهایی که در آنها نمودار جمعیت هنوز به مرز جمعیت پیر نرسیده است، ندارند.

باید متذکر شد که بسیاری از کشورهای متوسط که پیش از این، نیروی کار (جوان و ارزان) کشورهای پیشرفته و دارای جمعیت سالخورده را تامین می کردند، خود شاهد رشد جمعیت سالخورده هستند. به علاوه بسیاری از این دسته کشورها خود در روند رشد سریع اقتصادی قرار گرفته‌اند و این مساله رغبت به مهاجرت را در بین نیروی کار آنها کاهش می دهد.

در همین حال، رشد جمعیت سالخورده در کشورهای صنعتی پیشرفته با آهنگی هماهنگ پیش نمی‌رود. مثلا ایالات متحده با توجه به اینکه از نظر اجتماعی (بین ایالت های مختلف آن) عدم تجانس دارد و نیز به دلیل اینکه هنوز در بین کشورهای پیشرفته دنیا رتبه اول را در جذب مهاجران دارد، شاهد کاهش نیروی کار جوان به اندازه اروپا نخواهد بود. نتیجتا، در دهه آینده الگویی جدید از روابط - همچون الگوی جدید از مهاجرت – پدیدار خواهد شد که در آن کشورهای با ترکیب جمعیت جوان‌تر و فقیرتر منبع جدید تامین نیروی کار کشورهای پیشرفته خواهند بود.خاورمیانه

پیش بینی ما از منطقه خاورمیانه در سال های ۲۰۰۰ و ۲۰۰۵، همچنان الگوی بررسی دهه آینده این منطقه خواهد بود.

در دهه آینده نبرد آمریکا با بنیادگرایان اسلامی در این منطقه فروکش خواهد کرد و البته این به معنای آن نخواهد بود که افراط گرایان و گروه های شبه نظامی اسلامگرا در منطقه خاورمیانه از بین خواهند رفت. در واقع تلاش این گروه ها برای حمله و ضربه زدن به آمریکا ادامه خواهد یافت و در برخی مواقع این گروه ها در این حملات موفق خواهند بود. با این وجود، دو جنگ بزرگ منطقه‌ای اگر تا سال ۲۰۲۰ پایان نیابند، به شدت فروکش خواهند کرد.

ما همچنین پیش‌بینی می‌کنیم که بحران ایران در این دهه تحت کنترل قرار خواهد گرفت و این کار یا از طریق اقدام نظامی و افزایش انزوای ایران و یا از طریق ایجاد توافقی سیاسی با رژیم فعلی یا بعدی ایران اتفاق خواهد افتاد؛ موضوع ایران به یک حیطه ژئوپلتیک گسترده تر مربوط نخواهد شد، اما از آنجا که ایران به سادگی قدرت ضروری برای ایفای نقش ابرقدرت منطقه‌ای را ندارد، سدنفوذ ایران همچنان ادامه خواهد یافت.

کشورهایی چون عراق، افغانستان و ایران از چالش های جدی منطقه در دهه آینده خواهند بود، اما این سه کشور در تحولات منطقه در دهه آتی تعیین کننده نخواهند بود.

ترکیه به عنوان یک رهبر مستقل منطقه‌ای با توان اقتصادی و نظامی قوی در حال ظهور است. پیش‌بینی ما این است که ترکیه به مسیر کنونی خود ادامه دهد و در دهه پیش رو به یک قدرت مسلط منطقه‌ای تبدیل شود.

افزایش قدرت ترکیه در دهه آتی در منطقه یکی از دلایل و شواهدی است که ما را به این نتیجه گیری می رساند که نبرد آمریکا با افراط گرایان اسلامی کاهش یافته و درباره موضوع ایران دگرگونی و تغییر وضعیت خواهیم داشت.

در واقع ظهور ترکیه در منطقه، معادله قدرت در این منطقه را بین ایران و این قدرت مدیترانه‌ای نوظهور بازتعریف خواهد کرد. البته ترکیه در طول دهه آتی تنش‌های خاص داخلی خود را نیز به همراه خواهد داشت که یکی از بازرترین این تنش ها تداوم نزاع بین دو جناح کمالیسم و اسلامگرا در این کشور خواهد بود. هر چند که ما بر این باوریم این تنش ها در دهه آتی مدیریت خواهد شد.

تا سال ۲۰۲۰ کشور مصر از حالت یک دولت غیر تاثیر گذار در ورای مرزهای ملی‌اش - که از سال ۱۹۷۰ بدین سو این وضعیت بر این کشور حاکم بوده است - بیرون خواهد آمد.

همانند ترکیه، مصر در نوسانی بین اسلامگرایی و سکولاریسم درگیر است و تداوم این تنش ممکن است به قطبی شدن بیشتر جامعه مصر بینجامد.

ترکیه برای افزایش قدرت خود نیاز به بازارهای منطقه‌ای برای افزایش صادرات کالاهای خود و نیز نیاز به نیروی کار ارزان دارد. تلاش‌های ترکیه برای افزایش نفوذ منطقه‌ای به نفع مصر خواهد بود و دولت قاهره در دهه آتی تلاش خواهد کرد از لاک آرامش و سکون بیرون آمده و وارد رقابت‌های منطقه‌ای شود.

این موضوع نه تنها باعث می شود که سیاست‌های مصر در منطقه فعال شود بلکه اصطکاک منافع دولت قاهره را با دیگر بازیگران منطقه‌ای افزایش خواهد داد.

به طور خاص در اثر افزایش نفوذ و قدرت ترکیه و مصر، اسراییل تلاش خواهد کرد تا موازنه‌ای بین این دو قدرت منطقه‌ای تازه ظهور ایجاد کند و این مساله تمامی سیاست های داخلی و خارجی تل آویو را تغییر خواهد داد.

در اثر ظهور این "موازنه جدید قوا در منطقه"، ایالات متحده تمایل بیشتری به خروج (نظامیان خود) از منطقه و سپردن ایجاد توازن قوا به سه محور ترکیه – اسراییل – مصر خواهد داشت.

واشنگتن برای این کار نیاز به کسب اطمینان از این موضوع دارد که هر سه قدرت منطقه‌ای فوق‌الذکر توانایی حفظ یک توازن قوای سه جانبه و تثبیت توازن منطقه‌ای ناشی از آن را دارد.

در زیر این توازن قوای سه جانبه در منطقه، گروه های افراطی اسلامگرا همچنان علی‌رغم خواست و منافع سه بازیگر اصلی منطقه (ترکیه، اسراییل و مصر) به رشد و تداوم خود ادامه خواهند داد.

آمریکا با اعتماد به این سیستم توازن قوای سه محوری، تمایل بیشتری به خروج نظامیان خود از منطقه خواهد داشت و تلاش خواهد کرد با ابزارهایی چون فروش سلاح (به متحدان) و استفاده از تنبیه‌ها و تشویق های اقتصادی، منافع خود را تامین کند و در این صورت است که برای نخستین بار پس از جنگ اول جهانی، شاهد شکل گیری یک سیستم توازن قوای خود اتکا در منطقه خاورمیانه خواهیم بود.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.