چهارشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۸ - Wednesday 17 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

اهدای قلم طلایی آزادی به احمد زیدآبادی

کنگره سالانه‌ی سردبیران مطبوعات جهان (WEF) صبح روز چهارشنبه، ۶ اکتبر کار خود را در هامبورگ آلمان آغاز کرد. ۶۰۰ سردبیر و مدیر رسانه‌ از ۸۷ کشور جهان در کنگره سالانه سردبیران مطبوعات جهان مسائل و مشکلات پیش‌روی رسانه‌ها را بررسی می‌کنند. جایزه قلم طلایی کنگره امسال به آقای احمد زیدآبادی اهدا شد که هم‌اکنون در زندان به‌سر می‌برد.

iran-emrooz.net | Wed, 06.10.2010, 19:06

دویچه وله: به گزارش خبرگزاری‌ها، قریب به ۶۰۰ سردبیر و مدیر رسانه‌ از ۸۷ کشور جهان در کنگره سالانه سردبیران مطبوعات جهان (World Editors Forum ) مسائل و مشکلات پیش‌روی رسانه‌ها را بررسی می‌کنند. در این کنگره سه روزه آینده‌ی رسانه‌ها، مشکلات تامین مالی و جذب مخاطب و نیز چگونگی تامین مالی روزنامه‌نگاری با کیفیت به بحث و بررسی گذاشته خواهد شد.

در میان حاضران در کنگره هامبورگ کسانی چون سردبیر روزنامه‌ی دانمارکی "یولاند پوستن" منتشرکننده کاریکاتورهای جنجال‌برانگیر پیامبر اسلام، سردبیر روزنامه‌ی مصری الاهرام، سردبیر روزنامه‌ی اسرائیلی هاآرتص، سردبیر روزنامه‌ی ایرانی همشهری، سردبیر روزنامه‌ی مشهور نیویورک تایمز و نیز سردبیران روزنامه‌های مشهور دیگری مانند تایمز، آساهی، لو‌موند حضور دارند.

موضوع مرکزی امسال همایش جهانی مطبوعات پاسخ به این پرسش خواهد بود که چرا ابزار نوین ارتباطی مثل ای‌پاد صنعت اطلاع‌رسانی را تغییر خواهد داد.

در کنگره سال گذشته که در شهر حیدرآباد هند برگزار شد، حضور پرقدرت اینترنت و رسانه‌های الکترونیک در حوزه اطلاع‌رسانی و کاهش شدید درآمد روزنامه‌های چاپی از موضوعات جدی مورد توجه بود.

امسال کنگره هامبورگ به این موضوع‌ها خواهند پرداخت: رسانه‌های چاپی و آنلاین چگونه می‌توانند به‌صورت مفید و موثر با یکدیگر کار کنند و راه‌های تازه‌ای برای تامین مالی روزنامه‌نگاری کیفی و حرفه‌ای پیدا کنند؟ ایده اتاق خبر تا چه حد می‌تواند موفقیت‌آمیز باشد؟ آیا روزنامه‌نگاری چاپی و آنلاین در هم‌دیگر ادغام خواهند شد یا هریک راه جداگانه‌ای طی خواهند کرد؟ و بالاخره چگونه می‌توان شبکه اجتماعی و غول جستجوگری مانند گوگل را در هم ادغام کرد؟

آزادی مطبوعات، موضوع مرکزی

همانند کنگره‌های گذشته، موضوع مرکزی این کنگره نیز آزادی مطبوعات است. جایزه قلم طلایی آزادی امسال کنگره‌ی جهانی مطبوعات به احمد زیدآبادی، روزنامه‌نگار ایران اهدا شد که هم‌اکنون در زندان به‌سر می‌برد.

خاویر ویدل فولش، رئیس موسسه‌ی جهانی مطبوعات، در خصوص انتخاب احمد زیدآبادی به سوابق فعالیت‌های مطبوعاتی و بازداشت و زندانی شدن او به خاطر فعالیت‌های روزنامه‌نگاری اشاره و از زیدآبادی به عنوان «روزنامه‌نگاری شجاع» یاد کرد.


آقای زیدآبادی در دی ماه ۱۳۸۸ به شش سال زندان، پنج سال تبعید به گناباد و محرومیت مادام‌العمر از هر گونه فعالیت مطبوعاتی و سیاسی محکوم شده است. فولش شرایط ایران در زمینه‌ی آزادی بیان و حقوق بشر را «شرایط خفقان» توصیف نمود.

رئیس موسسه‌ی جهانی مطبوعات سپس اعلام کرد به دلیل زندانی بودن زیدآبادی جایزه وی را اکبر گنجی دریافت و به جای او سخنرانی می‌کند.

اختر قاسمی، روزنامه‌نگار و عکاس ایرانی که در همایش جهانی مطبوعات شرکت داشت به دویچه وله گفت، تاثر و گریه‌ی اکبر گنجی پس از دریافت جایزه و هنگام حضور در جایگاه سخنرانی، همه‌ی حضار و بخصوص ایرانیان حاضر در سالن را تحت تاثیر قرار داد.

قلم طلایی برای زیدآبادی

اکبر گنجی در آغاز سخنان خود گفت، «اصحاب قلم در اینجا گرد آمده‌اند تا از فعالیت‌های شجاعانه احمد زیدآبادی تجلیل کنند، روزنامه‌نگاری که در دورانی سخت و سیاه از آزادی و حقوق مخالفان دفاع کرده است».

گنجی از سه بار بازداشت آقای زیدآبادی در سال‌های اخیر سخن گفت و افزود، دشواری‌ها و فشارها در بازداشت سوم او چندان بود که او را تا مرز خودکشی کشاند.

اکبر گنجی زیدآبادی را یک فرد «لیبرال و دموکرات» معرفی کرد که همواره از آزادی دگراندیشان دفاع کرده است. به گفته‌ی گنجی، زیدآبادی «همواره از مدافعان حقوق زنان و منتقد سنت‌های تبعیض‌آمیز علیه زنان بوده است. از نظر او حکومت مخلوق و تابع خلق است، و زمامدار سیاسی صرفاً وکیل پاسخگوی مردم است، نه موجودی مقدّس که ماورای هرگونه نقدی می‌نشیند.»

اکبر گنجی از خانواده‌ی زیدآبادی نیز یاد کرد و گفت: «همسر و سه فرزند او نیز شجاعانه و صبورانه بخشی از بار مصائب او را بردوش می‌کشند. آنها هم در زندان بزرگ ایران اسیر سلطه‌ی نظام سلطانی فقیهانه هستند.»

به گفته‌ی آقای گنجی «رنج و آسیبی که خانواده‌ی مدافعان آزادی و حقوق بشر در ایران تجربه می‌کنند، هیچ کمتر از رنج و آسیب خود آن مدافعان نیست.»

اکبر گنجی در بخش دیگری از سخنان خود ایران امروز را «تحت اشغال اقلیتی دروغ‌پرداز و دروغ‌پرور» خواند. گنجی گفت، «در کار این حکومتگران هیچ نشانی از التزام به اخلاق و درستکاری و صداقت به چشم نمی‌خورد. مردم را به انتخابات فرامی‌خوانند، اما رأی آنها را "کودتای مخملی"، "براندازی نرم"، و "فتنه" می‌خوانند.»
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.