جمعه ۲ فروردين ۱۳۹۸ - Friday 22 March 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

سوءاستفاده بی‌شرمانه خامنه‌ای از مساله فلسطین

جنبش فلسطینی "فتح" که رهبری آن را محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین بر عهده دارد، با صدور بیانیه‌ای از سخنان آیت الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در مورد فلسطین در روز عید فطر انتقاد کرد. جنبش فتح اظهارات خامنه‌ای را "سوء استفاده بی‌شرمانه از مبارزات ملت فلسطین و رهبری آن و دخالت آشکار در مسائل داخلی» خوانده است.

iran-emrooz.net | Tue, 14.09.2010, 8:24

دبی – العربیه نت

جنبش فلسطینی "فتح" که رهبری آن را محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین بر عهده دارد، با صدور بیانیه‌ای از سخنان آیت الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران در مورد فلسطین در روز عید فطر انتقاد کرد.

فتح با متهم کردن جمهوری اسلامی به سرکوب مردم این کشور، آیت الله خامنه‌ای را به سوء استفاده از مساله فلسطین برای رسیدن به منافع منطقه ای متهم کرد.

آیت‌الله خامنه‌ای روز جمعه 10-9-2010 در خطبه های نماز عید فطر، از مذاکرات صلح بین اسرائیل و فسطینیان انتقاد کرد و گفت: " آمریكا و غرب نشسته اند و سركوب ملت فلسطین را تماشا می كنند و آن وقت برای صلح جلسه می گذارند؛ كدام صلح ؛ چه صلحی؟ بین چه كسانی؟" او همچنین هدف از مذاکرات صلح را " سرپوش گذاشتن بر جنایات دشمنان ملت فلسطین " دانست.

بیانیه جنبش فتح که روزنامه "الشرق الاوسط" آن را دوشنبه 13-9-2010 منتشرکرده است اظهارات خامنه ای را "سوء استفاده بی شرمانه از مبارزات ملت فلسطین و رهبری آن و دخالت آشکار در مسائل داخلی " خوانده است.

در این بیانیه آمده است "این سخنان اهداف نظام ایران و رهبری آن برای مصادره مساله فلسطین و مبارزات و از خودگذشتگی های ملت آن به سود مطامع منطقه ای واهداف توسعه طلبانه برملا می کند."

در بیانیه فتح آمده است: "اهداف نظام خامنه ای- احمدی نژاد که ملت دوست و برادر ایران را با تمام تکثرات قومی، دینی و مذهبی اش سرکوب می کند... اهدافی آشکار است که در پی توسعه شکاف میان فلسطینی ها و چند دسته کردن ملت عرب و کشاندن آن به جنگ های داخلی به سود خود است."

فتح در بیانیه خود با آن چه " تلاش های مستمر نظام خامنه‌ای – احمدی‌نژاد برای استفاده از مساله فلسطین به عنوان برگ برنده ای در چالش با غرب و ابزاری برای دخالت در امور کشورهای عرب و ضربه زدن به منافع ملی فلسطینی ها " خواند، اعلام مخالفت کرده است.

جنبش فتح با اشاره به سخنان پیشین محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری اسلامی درباره مذاکرات صلح و تشکیلات خودگردان فلسطین تاکید کرده است "پیشتر نخواسته بود به سخنان مشابه محمود احمدی نژاد پاسخ دهد زیرا که او به گفته فتح "رئیس جمهوری نامشروع و غاصب قدرت است و مردم ایران را نمایندگی نمی کند."

بیانیه تاکید کرد " هنگامی که خامنه ای سخن می گوید، پس باید با تمام توان در مقابل این دخالت‌های فضاحت بار در مسائل داخلی ملت فلسطین و جسارت به این ملت ایستاد."

احمدی نژاد در مراسم "روز قدس" با انتقاد از مقامات فلسطینی گفته بود که "سرنوشت فلسطینیان از طریق مقاومت مردم این سرزمین تعیین می شود، نه در واشنگتن، پاریس و لندن."

نبیل ابو ردینه سخنگوی تشکیلات خودگردان فلسطین با صدور بیانیه ای درباره سخنان احمدی نژاد گفته بود :" فردی که نماینده مردم ایران نیست و در انتخابات تقلب کرده و مردم ایران را سرکوب می کند و قدرت را دزدیده ، نمی تواند در باره فلسطین و رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین سخن بگوید."

فتح تاکید کرده است که "دخالت در تصمیم های ملی و مستقل فلسطین یا تلاش برای تاثیر گذاردن بر آن، خط قرمزی است که نه به نظام حاکم بر ایران و نه به هیچ نظام دیگری، اجازه تجاوز بر آن داده نمی شود."

فتح افزوده است " ملت فلسطین خود رهبری مشروع و منتخب دارد و مشروعیت خود را از دهها سال مبارزه ملی گرفته است و این مشروعیت را غصب نکرده است."

فتح از رهبر جمهوری اسلامی خواسته از دخالت در مسائل داخلی فلسطینی ها دست بردارد.

همچنین از ملت فلسطین و ملت عرب خواسته در برابر آن چه " سیاست ها و نقشه های نظم خامنه ای- احمدی نژاد که هدف آن تاثیر گذاری بر روابط ملت فلسطین و عرب با ملت دوست و برادر ایران " خوانده، بایستند .
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.