پنجشنبه ۲۹ فروردين ۱۳۹۸ - Thursday 18 April 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

تقدیر از کاریکاتوریست دانمارکی در آلمان

جایزه رسانه‌های آلمان برای دفاع از دمکراسی و آزادی بیان وعقیده (موسوم به ام ۱۰۰) در روز چهارشنبه (۸ سپتامبر/ ۱۷ شهریور) به کورت وسترگارد، کاریکاتوریست دانمارکی اعطا شد. آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در این مراسم از وسترگارد تقدیر ولی همزمان قصد یک کلیسای افراطی در آمریکا برای سوزاندن قرآن را محکوم کرد.

iran-emrooz.net | Thu, 09.09.2010, 8:43

دویچه وله: همزمان با گسترش اعتراضات به تصمیم یک کلیسا در آمریکا برای قرآن‌سوزی، صدراعظم آلمان نیز ضمن شرکت در مراسم اعطای جایزه به کورت وسترگارد، کاریکاتوریست تصاویر پیامبر اسلام، از اقدام مسیحیان افراطی در فلوریدا انتقاد کرد.

جایزه رسانه‌های آلمان برای دفاع از دمکراسی و آزادی بیان وعقیده (موسوم به ام ۱۰۰) در روز چهارشنبه (۸ سپتامبر/ ۱۷ شهریور) به کورت وسترگارد، کاریکاتوریست دانمارکی اعطا شد. آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در این مراسم از وسترگارد تقدیر ولی همزمان قصد یک کلیسای افراطی در آمریکا برای سوزاندن قرآن را محکوم کرد.

وسترگارد کاریکاتوریست تصاویر پیامبر اسلام است که در سال ۲۰۰۶ میلادی چاپ آثار وی سبب اعتراضاتی گسترده در برخی از کشورهای مسلمان شد.

وسترگارد در مراسم اعطای جایزه که در شهر پوتسدام در "کاخ سنسوسی" برگزار شد، با لحنی طنزآلود گفت: «مخالفان مسلمان در خیابان‌ها فریاد می‌زدند که "تو در آتش جهنم خواهی سوخت." اما حاضر به گفت‌وگو با من نبودند. من هم به آنها گفتم که گفت‌وگویمان را در جهنم دوباره از سر خواهیم گرفت.»

وسترگارد در سال‌های گذشته تحت شرایط امنیتی و محافظت پلیس زندگانی را سپری کرده و تاکنون بارها به مرگ تهدید شده است. در اوایل سال ۲۰۱۰ میلادی نیز در منزلش از یک سوءقصد، جان سالم بدر برد.

مرکل: تعالیم شرعی برتر از قانون اساسی نیست

آنگلا مرکل در سخنان خود از حق وسترگارد برای بیان و کار آزاد هنری دفاع کرد و تصریح کرد که آزادی دین بدین معنا نیست که «در موضوعات مورد مناقشه شریعت دینی برتر از قانون اساسی قرار دارد.»

برخی از رسانه‌های آلمان پیشاپیش حضور آنگلا مرکل در مراسم اعطای جایزه را اقدامی شجاعانه خوانده بودند. صدراعظم آلمان در پاسخ به پرسش‌هایی پیرامون دفاع از معیارهای غربی گفت: «سیاست آلمان از علایقی در عرصه ملی و بین‌المللی دفاع می‌کند که در پیوند با ارزش‌ها است.»

صدراعظم آلمان پیرامون قرآن‌سوزی در ایالت فلوریدای آمریکا به اختصار گفت: «این اقدام نه تنها بی‌احترامی به شمار می‌آید، بلکه عملی انزجارآور و اشتباه است.»

اعتراض شورای مرکزی مسلمانان آلمان

شورای مرکزی مسلمانان در آلمان به شدت به حضور آنگلا مرکل در مراسم اعطای جایزه به کورت وسترگارد اعتراض کرد ایوب آکسل کوهلر، دبیرکل این شورا گفت: «شرکت صدر‌اعظم آلمان در این مراسم انداختن هیزم بیشتر به آتش است.» به گفته وی تقدیر از این کاریکاتوریست جنجالی زمینه‌ساز اسلام‌ستیزی بیشتر خواهد شد.

جایزه مطبوعاتی "ام ۱۰۰" دارای ارزشی ملی و اروپایی است. کورت وسترگارد نیز در این مراسم تصریح کرد که این مهمترین جایزه‌ای است که وی تاکنون دریافت کرده است. این جایزه از سوی ایالت براندنبورگ به یکی از چهره‌های مطرح در اروپا اعطا می‌شود که با فعالیت خود تاثیری ملموس بر کشورهای اروپایی و جهان داشته‌اند.

نخستین جایزه " ام ۱۰۰" در سال ۲۰۰۵ میلادی به هانس-دیتریش گنشر، وزیر امورخارجه ده‌های پیشین آلمان اعطا شد و در سال گذشته نیز به "انگرید بتانکور" گروگان فرانسوی- کلمبیایی تعلق گرفت که سال‌ها در اسارت شورشیان چپ‌گرای "فارک" بوده است.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.