شنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۸ - Saturday 20 April 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

بیانیه آغاز به‌کار شبکه تلویزیونی رسا

به مناسبت اعلام موجودیت شبکه تلویزیونی رسا، مسئولین این شبکه با صدور بیانیه‌ای، منشور ده ماده‌ای چشم انداز این رسانه سبز را ترسیم کرده‌اند. در این بیانیه گفته شده «رسا برای تحقق استراتژی جنبش سبز ملت ایران یعنی آگاهی بخشی عمومی و ممانعت از دروغ که سکه‌ی رایج حکومت ایران شده است، بازتاب دهنده‌ی مطالبات برحق ملت ایران است.»

iran-emrooz.net | Sat, 07.08.2010, 7:00

متن کامل بیانیه افتتاحیه و منشور ده ماده‌ای «رسـا»، به شرح زیر می‌باشد:

الَّذِینَ یُبَلِّغُونَ رِسَالَاتِ اللَّـهِ وَیَخْشَوْنَهُ وَلَا یَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ وَکَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِیبًا

سوره احزاب، آیه ۳۹

جنبش سبز ملت ایران همانند کلمه‌ای پاک و پیراسته، برغم رنجهای بسیار و طاقت سوزی که ملت بزرگ ما در راه دفاع از حق گمشده خویش تحمل کرد، بالید و برکشید و روز به روز بر استواری و گستره و ژرفایش افزوده شد.

صدای ملت ما صدای آزادی، عدالت و حاکمیت قانون است. صدایی که با گلوله، زندان، شکنجه، تحقیر و تهمت نه تنها خاموش نشده است، بلکه طنینی جهانی یافته است.

اقتدارگرایان با تکیه بر استبداد دینی و سرکوب، بسیار کوشیده‌اند تا صدایی از مردم ما در درون و بیرون کشور به گوش نرسد. در برابر این یکه سالاری و غوغای رسانههای حکومتی، مردم ما خود به میدان آمدند. شعار “هر شهروند یک رسانه” به حقیقت پیوست. ملتی بزرگ وارد صحنه شد و جنبش سبز ملت ایران در رسانههای مکتوب و مجازی و صوتی و تصویری ثبت شد. تا به حال جهان چنین تجربه‌ای را شاهد نبوده است. ضبط فیلم و خبر رسانی از شهیدانی که در خیابانها کشته شدند، نشانه‌ای از این حضور سبز و گسترده ملتی بود که نمی‌خواست خون جوانانش از یاد برود.

از همان روزهای نخست شکوفایی جنبش سبز، آشکار بود که صدا و سیما و نشریات و تریبونهای حکومتی چه رفتاری خواهند داشت. از سویی تمامی رسانههای مکتوب و حتی مجازی یکی پس از دیگری توقیف و تعطیل شدند. روزنامه نگاران به زندان افتادند، آواره شدند، از ایران به خارج ایران کوچیدند…اما پرچم خبر رسانی را لحظه‌ای از دوش نیفکندند. از این رو به حق رهبران جنبش سبز به صراحت از نیاز ملی و مردمی تحقق یک رسانه آزاد سخن گفتند.

می بایست در کنار امواج بی پایان رسانههای خُرد، رسانههائی شکل بگیرد که بتوانند صدای ملت ایران را با کیفیت بهتر و موثر تر بازتاب دهند. رسا یکی از آن رسانههاست. تجربه هم نشان داده بود، رسانههای فارسی زبانی که از بودجه دولتهای دیگر تغذیه می‌کنند، در نهایت در جهت منفعت و سیاست همان کشورها حرکت می‌کنند.

مثل تشنه‌ای که در جستجوی آب است، رسانه‌ای نیاز بود که مثل چشمه‌ای خوشگوار و زلال باشد. تاسیس یک رسانه کاری است سترگ و نیازمند امکانات گسترده. رسانه سبز ملت ایران بی هیچ ادعایی گام کوچکی است در این راه. گامی کوچک و البته استوار و سنجیده. این رسانه مخاطب اصلی خویش را ایرانیانی می‌داند که به دلیل انسداد فضای سیاسی و اجتماعی از خبر محروم مانده‌اند.

رسا تلاشی است برای این که صدای ملت ایران باشد، صدایی که نمایندگان آن رهبران شناخته شده و مورد اطمینان ملت ایران هستند. رسا برای تحقق استراتژی جنبش سبز ملت ایران یعنی آگاهی بخشی عمومی و ممانعت از دروغ که سکه‌ی رایج حکومت ایران شده است، بازتاب دهنده‌ی مطالبات برحق ملت ایران است.

رسا با چنین رویکرد و خط مشی ملی و مردمی، به غیر از مردم ایران که خود پشتوانه و نقطه اتکای چنین رسانه‌ای هستند و خواهند بود، به هیچ دولت و سازمان و نهادی که از بودجه خارجی استفاده کند، پیوندی نخواهد داشت. خیر کثیر در همان تکیه بر خداوند و ملت بزرگ ایران است.

اگر می‌خواهید این رسانه تداوم و ارتقا یابد با کمکهای مالی خود در اداره رسا شریک شوید. تک تک شهروندان سبز ایران سهامدار رسانه سبز ایران هستند.

منشور رسا که شناسنامه رسانه سبز ایران است به پیوست منتشر می‌شود. تلویزیون اینترنتی رسا همزمان با یکصد و چهارمین سالگرد نهضت مشروطیت در روز جمعه ۱۵ مرداد ۱۳۸۹ آغاز بکار می‌کند. تلویزیون ماهواره‌ای رسا در نخستین دهه ماه مبارک رمضان به یاری خدا مهمان سفره افطار هموطنان خواهد بود.

می دانیم انتظارات همراهان جنبش سبز از تلویزیون خودشان بسیار زیاد است، اما با توجه به مقدورات اقتصادی و محدودیتهای مختلف امنیتی، سیاسی و فرهنگی کاستیهای ما را به بزرگی خود خواهند بخشید. رسا چشم انتظار پیشنهادات، انتقادات و همکاری یکایک هموطنان است .برنامههای تولیدی صوتی تصویری خود را هرچند کوتاه و با هر کیفیتی بویژه عکسها و فیلمهای خبری روز را برای ما بفرستید. شما چشم و گوش رسا هستید.

منشور رسانه سبز ایران – رسا:

در شرائطی که اقتدارگرایان حاکم بر ایران با در اختیارداشتن همه امکانات رسانه ای، ایجاد انحصار خبری و سوء استفاده از صدا وسیما تلاش کرده‌اند کلیه مجاری اطلاع رسانی را به روی ملت ایران ببندند و جنبش سبز اعتراضی مردم را از پیگیری اهدافش باز دارند، بازکردن راه اطلاع رسانی آزاد به روی مردم ایران یکی از ضرورتهای این مرحله از جنبش و به مثابه فریضه‌ای ملی به شمار می‌رود. از این رو به همت جمعی از همراهان جنبش سبز مردم ایران شبکه ماهواره‌ای – اینترنتی به نام شبکه سبز ایران (رسا) تأسیس شده است.

ماهیت شبکه

رسا شبکه‌ای است که به زبان فارسی (و در صورت لزوم به زبانهای دیگر) برای ایرانیان راه اندازی شده و به انعکاس و پخش اخبار، تحلیل، گزارش و برنامههای فرهنگی، هنری، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی می‌پردازد.

استقلال سیاسی و مالی شبکه

رسا موسسه‌ای است غیر انتفاعی و مستقل از احزاب، سازمانها و نهادهای سیاسی دولتی و غیر دولتی که به دلیل خفقان موجود در کشور، خارج از ایران ثبت شده و در چارچوب اصول مطرح شده دراین منشور فعالیت می‌کند. منابع مالی این شبکه تنها از طریق کمک‌های مردمی و تبلیغات خواهد بود و از هیچ دولت و یا سازمان دولتی خارجی به صورت مستقیم یا غیر مستقیم مطلقا کمکی دریافت نخواهد کرد.

اصول کلی و خط مشی دهگانه شبکه

یک: کرامت انسانی، عدالت، آزادی و حقوق بشر

رعایت عدالت در تمامی‌ابعاد آن، حفظ کرامت انسانها و پایبندی به موازین حقوق بشراز اصول بنیادین است. این شبکه مخالف هرگونه تبعیض جنسیتی، قومیّتی، دینی، مذهبی‌ و نژادی است و برای بهبود وضعیت حقوق بشر در ایران تلاش می‌کند. ایران متعلق به همه ایرانیان است و تمامی‌افراد در برابر قانون برابر و از حقوق مساوی برخوردارند.

دو: اسلام رحمانی و اخلاق

رسا اسلام رحمانی را متضمن ارتقای اخلاق نزد حاکمان و شهروندان دانسته و خود را مروج اسلامی می‌داند که عدالت شاکله آن است، خردورزی را پاس می‌دارد، مقتضیات زمان و مکان را نیک می‌شناسد، با مردمسالاری و حقوق بشر منافاتی ندارد و مخالف هرگونه حقوق ویژه برای اشخاص و اقشار خاص در سطح جامعه و حاکمیت است. رسا حفظ موازین اخلاقی را در تمامی ‌فعالیت‌های خود الزامی می‌داند و رسیدن به اهداف خود را تنها از طرق مجاز اخلاقی‌ دنبال می‌کند.

سه: حق تعیین سرنوشت و مردم سالاری

رأی و خواست مردم منشأ مشروعیت قدرت سیاسی است و خداوند انسان را بر سرنوشت اجتماعی خویش حاکم ساخته است و هیچ‌کس نمی‌تواند این حق الهی را از انسان سلب کند یا در خدمت منافع فرد یا گروهی خاص قرار دهد. رسا حق تعیین سرنوشت مردم به دست خویش را پیگیری می‌کند و حق انتخابات آزاد را که از خواست‌های اصیل جنبش سبز مردم ایران است از اولویت‌های خود دانسته و از آن دفاع می‌کند و مخالف محدود کردن انتخابات آزاد تحت عنوان نظارت استصوابی وعناوین دیگر است. رسا تکیه بر خرد جمعی را راه بهینه اداره جامعه می‌داند.

چهار: تمامیت ارضی و وحدت ملی

رسا بر پایه دفاع ازتمامیت ارضی و وحدت ملی ‌و ارتقای شأن و جایگاه کشور در عرصه بین المللی عمل می‌کند و در عین دفاع از خواستههای بحق اقوام ایرانی با هرگونه جریان جدایی طلبی مخالف است.

پنج: استفاده از روشهای مسالمت آمیز و مدنی

رسا با تکیه بر منشور جنبش سبز تنها راه عملی ‌و مطلوبِ تغییر وضع کشور و نیل به مردم سالاری و آزادی را روش‌های مسالمت آمیز و مدنی می‌داند.

شش: حاکمیت قانون

راه اداره، ترقی ‌و توسعه کشور حاکمیت قانون در تمامی‌ ابعاد و جوانب برای افراد، گروه‌ها و نهاد‌ها و حکومت است و این راهبردی اساسی‌ برای نیل به مردم سالاری حقیقی ‌و پایدار می‌باشد. رسا عدالت و آزادی را اصول جدائی ناپذیر از حاکمیت قانون دانسته و با هرگونه استفاده ابزاری از قانون مخالف است. قانون نباید وسیله اعمال سلیقه، خشونت ورزی و نقض حقوق بنیادین شهروندان گردد.

هفت: قرائت دموکراتیک از قانون اساسی و آرمانهای انقلاب اسلامی

رسا اجرای قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بر پایه قرائت دموکراتیک و حقوق بشری در جهت احیای آرمانهای اصیل انقلاب یعنی استقلال، آزادی، عدالت و اسلام رحمانی و نیز توسعه را مبنای فعالیت خود شمرده، طرح بحث اصلاح قانون اساسی و ساختار سیاسی را در یک فرآیند مذاکره و گفتگوی ملی با مشارکت همه اقشار اجتماعی وظیفه خود می‌داند.

هشت: جریان آزاد اخبار و اطلاعات

رسا به جریان آزاد اخبار واطلاعات باور دارد. آزادی بیان و رسانه‌ها اعم از صوتی، تصویری، مجازی و کاغذی حق شهروندان است. رسا شفافیت درعرصه اطلاع رسانی و رفتار حاکمیت در زمینه‌های مختلف را مطالبه ملی دانسته و تلاش می‌کند تا حاکمیت را در برابر تصمیمات و اعمال خود پاسخگو کند.

نُه: پذیرش تنوع و تکثر آراء و مخالفت با انحصارطلبی

رسا مدافع تنوع و تکثر و تضارب آرا بوده و مخالف هرگونه انحصار طلبی است. رسا در حالیکه سعی‌ می‌کند اخبار و دیدگاه‌های جنبش سبز مردم ایران را پوشش دهد، تلاش می‌کند که از دیدگاه‌ها و جریانهای فکری مختلف که معتقد به استفاده از روش‌های اخلاقی، مسالمت آمیز، مدنی و دمکراتیک برای ایجاد تغییرات در کشور هستند استفاده کند. رسا تنوع فرهنگی و قومیتی را نقطه ی قوت ملت بزرگ ایران تلقی می‌کند. احترام به حقوق رقبا و مخالفان و حق پاسخگویی برای افراد از اصول اخلاقی و حرفه‌ای این رسانه می‌باشد. رسا دیدگاه افراد و گروه‌هایی‌که معتقد به مشی مسلحانه یا جدایی طلبانه هستند یا تغییرات را از راهی جز استقلال ایران دنبال می‌کنند ترویج نمی‌کند و از انعکاس دیدگاههای مبتنی بر ادبیات خشن و توهین آمیز خودداری می‌نماید

ده: فرهنگ گفتگو

یکی‌از اهداف رسا، گسترش فرهنگ گفتگو بین اقشار مختلف جامعه می‌‌باشد. گسترش گفتگو در حوزه عمومی می‌تواند به ارتقای سطح آگاهی‌‌ عمومی و جریان آزاد اطلاعات کمک کند و همچنین زمینه لازم را جهت مشارکت موثر احزاب، تشکل‌ها و نهادهای مدنی و صنفی، روشنفکران، اقشار و فعالان سیاسی و اجتماعی و آحاد شهروندان فراهم آورد. رسا بر بازتاب مطالبات و نیازهای اقشار و صنوف کم درآمد مانند معلمان، کارگران و کشاورزان توجه ویژه خواهد داشت.

نظر کاربران:


با درود. رسا خود را صدای خاموش شدهٔ ملت ایران میداند، و بیان میدارد وابستگی سیاسی به هیچ حزب و ... ندارد، سپس به دفاع از نظام جمهوری اسلامی می‌پردازد. نیازی نیست، اربابان شما در آمریکا و اروپا پاسدار اسلام ناب محمدی هستند، شما خود را خسته نکنید، ویرانی ایران هدف بود و پایداری اسلام که به آن رسیدید. در شگفتم که رحمت را در کجای اسلام می‌توان یافت.

*

دوستان ارجمند تولد رسا را صمیما نه‌ تبریک میگویم و آرزو دارم در این زمان حساس مفید واقع شوید.
اما چند نکته :
منشور رسا به چه منظور نوشته شده؟ مگر رسا حزب است که برنامه سیاسی یا خط مشی داشته باشد؟ رسا که خود را منتسب به جنبش سبز میداند ، باید بلندگو و انعکاس دهنده مواضع آن باشد ، و مواضع آن را ترویج و تبلیغ کند. اگر جنبش سبز روزی به یک یا چند حزب سیاسی فرا رویید، آنگاه هریک از این احزاب میتوانند رسانه حذبی خود را ایجاد کنند ، یا اگر جبهه شد یک رسانه میتواند مواضع آنرا انعکاس دهد، و طبعا از منشور یا چهار چوب برنامه‌ای آن تبعیت کند. حرکت دموکراسی خواهی‌ ایران (جنبش سبز) اکنون جنبشی است، و دارای تنوع و تکثر، رسانه دمکرتیک باید کللیت این جنبش را منعکس کند.
به نظر من در شرایط حاضر، رسا باید بعنوان یک رسانه، خبر رسانی کند و با انعکاس مواضع و نظرات رهبران، وابستگان و هواداران جنبش سبز، بر غنای عملی و نظری آن بیافزاید. طبعا این رسانه هم ، مثل رسانه‌های دیگر، در طی‌ زمان، شناسنامه‌ پیدا خواهد کرد ، و با سیاست خاص خود شناخته خواهد شد.
پیروز باشید


*

از همین بیانیه پیداست که این تلویزیون چه سرنوشتی پیدا خواهدکرد. رسانه‌ای که بیانیه شروع کارش در حد یک انشای بچگانه است، چگونه می تواند رسانه ملت ایران باشد. این رسانه که حتی اسامی بنیانگذاران آنهم مخفی است، در تمام متن کودکانه خود حتی نامی از منافع ملی ایران نبرده و کوشیده است ماهیت اصلی خود یعنی تلاش برای بقای نظام را مخفی کند. این رسانه جنبش سبز نیست. به گمانم شبکه اصلاح طلب سیمای جمهوری اسلامی در حال تولد است...


*

ایجاد این اهرم رسانه‌ای ضرور را باید تبریک گفت اگر! آن شود و باشد که بیان کرده است ولی از این نیز نمی‌توان گذشت که بخش بزرگی از مخاطبین چنین رسانه‌ای مایل نیستند کلام مذهبی سرلوحه آن قرار گیرد زیرا یا سکولار هستند و یا دینی غیر از اسلام دارند.
چرا باید مطلبات سیاسی به‌حق اجتماعی در لابلای آیات الهی پیچیده شود. چرا باید شرط فریاد کشیدن برای آزادی لبیک گوئی به قرائت دینی از آن مشروط شود. آیا این رسانه برای فصل می‌آید یا برای وصل؟ نقطه وصل ما ایرانیت و آزادی خواهی ماست نه اسلامیت ما!
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.