شنبه ۲۹ تير ۱۳۹۸ - Saturday 20 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

بحران قطعی برق کمر صنایع را خم کرده است

قطعی برق صنایع که از ابتدای تیرماه جاری به تدریج آغاز شد،‌ هفته گذشته شدت گرفت به گونه‌ای که برخی شهرکهای صنعتی استان تهران قطعی برقی روزانه هشت ساعت را در ساعات صبح و ظهر گزارش کرده‌اند. یکی از فعالان صنعتی خسارات وارد آمده به برخی صنایع را ساعتی چند میلیون تومان و گاهی چند صد میلیون تومان برشمرد.

iran-emrooz.net | Sat, 17.07.2010, 8:28


خبرگزاری مهر: ‌این روزها قطعی مکرر برق علاوه بر شهروندان صاحبان صنایع را نیز در برخی استانها به ویژه استان تهران با مشکلات جدی روبرو کرده است به گونه ای که این صنایع روزانه متحمل خسارات میلیاردی می شوند، موضوعی که برنامه ریزان به آن کمترین توجه نکرده‌اند.

صنایع به عنوان موتور محرکه پیشرفت و توسعه کشور علاوه بر تامین نیازهای داخلی در سالهای اخیر تلاش کردند همگام با دیگر بخشها با بهره گیری ازعلم روز در تولید محصولات مورد نیاز کشور به خودکفایی رسیده و نیز اقدام به صادرات محصول کنند.

در این میان جذب سرمایه گذران خصوصی برای سرمایه گذاری در بخشهای تولیدی صنعت داخلی علاوه بر رونق بخشیدن به صنعت کشور اشتغالزایی برای شمار زیادی از فارغ التحصیلان کشور را نیز به همراه داشته است.

صنایع در سالهای اخیر با مشکلات زیادی نظیر عدم نقدینگی، ‌افزایش مالیات بر ارزش افزوده و ... مواجه بوده اند اما هیچ یک از مسائل فوق به اندازه قطعی برق به عنوان مهمترین منبع تولید انرژی برای سرپا بودن صنایع مهم و کلیدی نیست.

با گرم شدن هوا و افزایش مصرف انرژی در بخش خانگی و به ویژه افزایش مصرف برق، وزرات صنایع تصیم به اتخاذ تدابیری نظیر قطعی موقت و ساعتی برق صنایع گرفت که در این میان به دلیل وجود برخی کاستیها در تصمیم گیری و نیز اجرا و اطلاع رسانی به صنایع با کوتاهی های به وجود آمده صنایع استان تهران بویژه شهرکهای صنعتی جنوب، ‌شرق و غرب استان تهران خسارات میلیاردی ناشی از قطعی برق را تجربه کردند.

قطعی برق صنایع که از ابتدای تیرماه جاری به تدریج آغاز شد،‌ هفته گذشته شدت گرفت به گونه ای که برخی شهرکهای صنعتی استان تهران قطعی برقی روزانه هشت ساعت را در ساعات صبح و ظهر گزارش کرده اند.

قطعی برق ساعتی چند میلیون تومان به صنایع خسارت می زند

قطعی ناگهانی برق برای صنایع مشکلات زیادی را به همراه داشته که از آن میان می توان به صدمه دیدن دستگاهها، ‌از بین رفتن و فاسد شدن موادخام،‌ آلودگی هوا، تعطیلی خطوط تولید و بیکاری کارگران و از بین رفتن محصولات در هنگام انتقال میان خطوط تولید و در نتیجه وارد آمدن خسارات میلیاردی روزانه به صنایع اشاره کرد.

از طرفی صنایعی که محصولات را بر اساس روز و ساعت برنامه ریزی کرده و به خارج صادر می کنند در اجرای تعهدات خود با مشکل مواجه شده و متحمل خسارتهای فراوان می شوند.

یکی از فعالان صنعتی در شهرک صنعتی عباس آباد پاکدشت از توابع استان تهران در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: شهرک صنعتی عباس آباد با هزار و ۸۰۰ کارخانه و استقرار صنایع مهم و بزرگ و صاحب نام فراوان در آن طی هفته جاری به دلیل قطعی مکرر و طولانی مدت برق با وضعیت بحرانی مواجه شده است.

وی ادامه داد: هر روز از ساعت ۱۱ صبح تا شش بعدازظهر به مدت هفت تا هشت ساعت و گاهی بیشتر برق کارخانه های این شهرک بدون اطلاع قبلی قطع می شود.

اختلال در تامین آب و خطوط تلفن با قطعی مکرر برق

این مدیر ادامه داد: قطعی برق علاوه بر ایجاد مشکلات عدیده در زمینه تولید محصول موجب اختلال در آبرسانی به شهرک و نیز اختلال در شبکه تلفن ثابت و همراه منطقه نیز شده است.

وی خاطرنشان کرد: آب این شهرک خارج از آبرسانی محدوده تهران است و از داخل شهرک به صورت جداگانه تامین می شود که قطعی مکرر برق پمپاژ و تامین اب و در نتیجه ابرسانی به واحدها را دچار مشکل کرده است.

وی با ابراز گلایه مندی از مسئولان امر بیان داشت: وعده و وعیدهایی که مبنی بر وصل مجدد برق بعد از ساعتها و روزها قطعی داده می شود سرگردانی بیشتری را برای صاحبان صنایع به همراه داشته است،‌به گونه ای که وقتی برق منطقه ای پس از قطعی امروز، وصل مجدد آن در روز آتی را وعده می دهد، صنایع مواد خام را در دستگاهها قرار داده و برای فعالیت آماده می شوند اما با ادامه یافتن قطعی برق وقتی خبری از آمدن برق نشد، مواد خام از بین می رود.

وی افزود: گاهی نیز در اواسط کار و در حین انتقال محصولات بین خطوط با قطعی برق علاوه بر صدمه دیدن دستگاهها، ‌محصولات نیمه آماده یا از بین می روند یا به صورت ناقص قابل بازگشت به چرخه تولید دوباره نیستند.

این فعال صنعتی خسارات بسیار زیاد وارد امده به برخی صنایع را ساعتی چند میلیون تومان و گاهی چند صد میلیون تومان برشمرد که به گفته وی معلوم نیست چه کسی باید پاسخگوی این خسارات باشد.

وی برای نمونه به آب شدن محصولات در چرخه تولید واحدهای ریخته گری اشاره کرده و گفت: در بسیاری از موارد و طی هفته جاری محصولات در واحدهای ریخته گری با قطع شدن برق در کوره باقی مانده وذوب شدند و گاهی کوره ها نیز از قطعی برق صدمه دیده و قابل استفاده مجدد نیستند.

عمل نکردن به جدول زمان بندی قطعی برق و وعده های بی اساس

صنایع شیشه، ‌شیرآلات، ‌پتروشیمی، ‌پلاستیک، ‌کفش، ظروف و صنایع غذایی هر یک از جمله واحدهای صنعتی و تولیدی هستند که در شهرکهای صنعتی استان تهران در هفته جاری به دلیل قطع مکرر برق و عدم اجرای صحیح جدول زمان بندی و نیز وعده های بی پایه برق منطقه ای، خسارات مالی جبران ناپذیری را متحمل شده اند.

یکی دیگر از فعالان صنعتی در استان تهران نیز به خبرنگار مهر گفت: وزارت صنایع در خصوص قطعی مکرر برق روزهای اخیر که ادامه حیات صنایع را با مشکل مواجه کرده است قول ارائه تسهیلات داده است که این مسئله تنها در حد حرف باقی مانده و اگرچه بر اساس قانون و مصوبات کارگروه صنایع و معادن هرگونه قطعی برق باید از قبل به اطلاع صنایع برسد اما قطعی های مکرر برق در هفته جاری بدون هیچ گونه اطلاع قبلی صورت گرفته است.

وی ادامه داد: برق منطقه ای نیز جدول زمان بندی قطعی را در مناطق مختلف صنعتی استان اعلام کرده است اما تاکنون هیچ یک از قطعیهای به وجود آمده بر اساس جداول اعلامی نبوده است و این اطلاع رسانی ناصحیح و مدیریت ضعیف مشکل صنایع خسارت دیده را دو چندان کرده است.

انجام عملیات بانکی در شهرکهای صنعتی امکان پذیر نیست

علاوه بر تمامی مشکلات فوق امور جاری و عملیات بانکی صنایع در بانکهای مستقر در شهرکها نیز با مشکل مواجه شده است به گونه ای که کارکنان و صاحبان صنایع به دلیل قطعی برق و از کارافتادن سیستم های بانکی قادر به انجام ساده ترین امور نقل و انتقالات وجوه از طریق حسابهای فراگیر نیستند.

از طرف دیگر عمده کارخانه های بزرگ و در بخشی از واحدهای صنعتی عده ای از کارگران و خانوادههای انها زندگی می کنند که قطعی ْآب و برق و افزایش آلودگی و گرما زدگی مشکلات زیادی را برای این افراد و خانواده و فرزندانشان به ویژه کودکان آنها به همراه داشته است.

فشارهای عصبی ناشی از ایجاد وقفه حین کار،‌گرمای طاقت فرسای سوله ها و کارخانجات و نیز ترس از بیکاری و تعطیل شدن کارخانه هخا علاوه بر مشکلات جسمی و بیماریهای ناشی از گرما زدگی و آلودگی ناراحتیهای روحی کارکنان و مدیران آنها را نیز به همراه داشته است.

بگویند تعطیل کنید خوشحال می شویم!

یکی دیگر از مدیران صنعتی در گفتگو با مهر با بیان اینکه تعطیلی موقتی صنایع بهتر از وارد آمدن خسارت میلیاردی روزانه است، ‌گفت: تمامی مدیران و صاحبان صنایع در صورتی که از سوی مسئولان اعلام شود کارخانه ها را یک یا دو هفته موقتا تعطیل کنید خوشحال خواهند شد تا اینکه این گونه با قول ها بی پایه و وعده و وعیدهای غیر کارشناسی هر روز قول وصل مجدد برق را بدهند و صنایع را این گونه سرگردان کنند.

وی ادامه داد: مدیران شهرکهای صنعتی و مسئولان اداره کل شهرکهای صنعتی استان تهران تاکنون موفق نشدند برای بحران به وجود آمده کاری کنند.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.