شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۸ - Saturday 25 May 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

باید اعدام افغان‌ها متوقف گردد

«ما از نهادهای مدافع حقوق بشر ، رسانه های جمعی و همه نهادهای ذیعلاقه و از همه جامعه جهانی تقاضا می‌نماییم تا اقدامات لازمه را برای متوقف ساختن اعدام افغان‌ها و واداشتن مقامات ایرانی به برخورد قانونی و متمدن با مهاجران افغان در ایران و به خصوص زندانیان افغان در آن کشورآ اتخاذ نمایند.»

iran-emrooz.net | Mon, 17.05.2010, 11:34

به گفته نهادهای مدافع حقوق بشر چندین هزار افغان- به گزارش برخی منابع حدود شش هزار افغان- در ایران زندانی اند و از این شمار حدود سه هزار نفر در معرض خطر اعدام قرار دارند. به گزارش مقامات حکومتی افغانستان ۹ نفر و به گفته برخی منابع پارلمانی تاکنون ۴۹ نفر عملاً اعدام شده‌اند.

به رغم تقاضاهای رسمی جانب افغانی و نهادهای مدافع حقوق بشر، منابع مسوول ایران تا کنون ارقام و اطلاعات موثق و معتبر در مورد شمار زندانیان افغان و اتهامات وارده بر آنان را ارایه نداشته اند. همچنان حکومت افغانستان اعلام داشته که برخلاف توافقنامه های رسمی میان دو کشور، حکومت ایران در مورد صدور احکام قضایی و به ویژه احکام اعدام و اجرای آن در مورد شهروندان افغانستان در ایران، به طرف افغانی اطلاع نداده اند.

از آن جا که چی گونه گی دستگیری ، وارد کردن اتهام و روند محاکمه این افغان ها در ایران شفاف نبوده و شک و تردیدهای جدی در حق دسترسی متهمان به وکیل مدافع وجود دارد ، لذا این روند حتا نظر به قوانین نافذه در ایران نیز قانونی و عادلانه ارزیابی شده نمی تواند- بگذریم از این که این جریان با موازین و میثاق های معتبر بین المللی که ایران رسماً متعهد و ملزم به رعایت آن ها است هیچ همخوانی ندارد.

بدبختانه اطلاعات رسیده از ایران می رسانند که در مجموع برخورد مراجع رسمی ایرانی با مهاجران افغان بیشتر از گذشته، اهانت آمیزتر و خشن تر گردیده است. این جو ضد افغانی که مخالف روحیه و موازین روابط متمدن میان کشورها و به ویژه پیوندهای نزدیک میان مردمان دو کشور است، بدون شک تاثیرات ناگوار بر حال و آینده روابط میان دو کشور همجوار بر جا خواهد نهاد.

تا جایی که به معضله قاچاق مواد مخدره تعلق دارد، باید گفت که این معضله زادهء بحران سه دهه اخیر در افغانستان است که جمهوری اسلامی ایران مانند همه طرف های درگیر دیگر خارجی در آن در حد توان خود سهم داشته است. اگر حکومت جمهوری اسلامی ایران واقعاً خواهان مبارزه با معضله مواد مخدره باشد، پس بهترین راه آن کومک به رفع بحران و تأمین صلح و امنیت پایدار و بازسازی افغانستان و احترام به حقوق حقه مردم افغانستان است. آن چی که اکنون به ارتباط مهاجران افغان در ایران در جریان است، بیشتر گواه این است که حلقات معین در ایران در صدد اند تا با دامن زدن جو ضد افغانی ، ذهنیت عامه مردم ایران را از منابع اصلی تشدید مشکلات داخلی در ایران منحرف سازند.

با توجه به مراتب فوق ما امضا کننده گان این اعلامیه در حالی که نگرانی جدی خویش را از سرنوشت افغان های مهاجر در ایران ابراز می داریم، از مراجع مسوول دولتی و نیز از کمیسیون حقوق بشر افغانستان می طلبیم تا از تذبذب دست برداشته، با استفاده از تمام امکانات ، مکلفیت های قانونی و وجدانی شان را در قبال افغان های مهاجر و به ویژه آنانی که با سرنوشت دردناک مبتلا گردیده اند، ایفا نمایند.

ما به کمیسیون حقوق بشر افغانستان پیشنهاد می نماییم تا در ماه آینده روزی را به نام روز مهاجران افغان نامگذاری نماید تا در آن روز رسانه ها و همه مراجع مسوول و ذیعلاقه سرنوشت افغان های مهاجر در ایران و پاکستان و سایر کشورها را در محراق توجه قرار دهند و با اقدامات ممکنه توجه جامعه بین المللی نیز به سرنوشت مهاجران افغان جلب گردد.

ما از نهادهای مدافع حقوق بشر ، رسانه های جمعی و همه نهادهای ذیعلاقه و از همه جامعه جهانی تقاضا می نماییم تا اقدامات لازمه را برای متوقف ساختن اعدام افغان ها و واداشتن مقامات ایرانی به برخورد قانونی و متمدن با مهاجران افغان در ایران و به خصوص زندانیان افغان در آن کشورآ اتخاذ نمایند.

از نقطه نظر ما چی گونه گی برخورد با مهاجران افغان و از جمله زندانیان افغان یکی از معیارهای روشن برای سنجش صداقت مقامات ایرانی در مورد سیاست شان در قبال افغانستان است - جو توهین ، تحقیر و تخویف افغان ها در ایران در مغایرت عام و تام با منافع علیای امروز و فردای هر دو کشور همسایه قرار دارد. ما از حکومت جمهوری اسلامی ایران می طلبیم تا برخورد «استکبار»ی با افغان ها و افغانستان را کنار نهد و با آن ها برخورد قانونی و متمدن بنماید. شکی وجود ندارد که چنین برخوردی بر سرنوشت مناسبات میان دو کشور، تاثیرات مثبتی بر جا خواهد نهاد. ما از خواهران و برادران ایرانی خویش انتظار داریم تا در مورد سرنوشت خواهران و برادران افغان خویش که بد حادثه آنان را گرفتار سرنوشت تلخ ساخته است چنان کنند که بتواند به یکی از سنگپایه های استوار برای فردای مناسبات میان مردمان و کشورهای مان مبدل شود.

سایت آسمایی
سایت کابل ناته
روزنامه ۸ صبح
روزنامه نوید فردا
سایت نوید فردا
هفته نامه جوانان فعال
سایت فردا
کلوب قلم افغان ها در سویدن
هفته نامه زرنگار
نشانی تماس
افغانستان
شبکۀ جامعۀ مدنی و حقوق بشر( مشتمل بر ۵۸ نهاد و انجمن)
سایت شبکۀ جامعۀ مدنی و حقوق بشر
مجلۀ انگاره
سایت گفتمان
سايت تل افغان
انجمن صلح افغانستان
سایت ادیبان
سایت روشنک
سایت افغان موج
انجمن فرهنگی افغان های مقیم اطریش
انجمن همبسته گی با مهاجران افغان در اروپا
هیات تحریر فصلنامه بانو
سایت انترنتی اکیس
هيات مديره جامعه دفاع از حقوق بشر و دمکراسی در ايران ـ گوتنبرک
سایت روزنه
سایت طنزونه
سایت افغان جرمن اونلاین
انجمن گسترش اندیشه و عرفان مولانا و بیدل
انجمن فرهنگی آسمایی


ایشور داس
الاهه بقراط
قسیم اخگر
خلیل الله زمر
میر حسین مهدوی
مسعود راحل
مریم محبوب
زلمی بابا کوهی
دکتور صبورالله سیاهسنگ
دکتور داور نادی
سنجر سهیل
دکتور جمشيد سمون
دستگیر روشنیالی
دکتور سید حمیدالله روغ
دکتور ببرک ارغند
واسع محسن
محمد امین فروتن
آرزو پوپا
احسان لمر
دکتور ابراهیم کازمن
علی دهزاد
حسین پویا
آصف بره کی
شکرالله شیون
قیوم بشیر
محمد آصف سلطان زاده
نعمت الله ترکانی
وفا سمندر
غوث میر
پروین پژواک
همایون هژبر شینواری
دکتور اوم پرکاش تچند
میر عنایت الله سادات
احسان سلام
حسین زاهدی
نیلاب موج سلام
حجت نارنجی
حمید احمد یعقوبی
نورمحمد عطازی قامت
قیس کبیر
نجیب الله داوری
حامدیوسف نظری
سخیداد هاتف
دکتور حنیف بکتاش
یعقوب ابراهیمی
یما ناشر یکمنش
پوهنمل محمود نظری
نجیب الله شفقیار
سمیع رفیع
زرلشت غوثی
فاروق فردا
کاوه آهنگ
نعیم نظری
نسیم صباح
دکتور عارف پژمان
عبدالوکیل سوله مل
یوسف هیواد دوست
محمد سرور
دکتور اسدالله الم
حمید عبیدینشانی تماس

.(JavaScript must be enabled to view this email address)
Tel.: 0049 2161 460153
Fax: 0049 2161 460153
Mobil : 0049 1789149440
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.