يكشنبه ۳ شهريور ۱۳۹۸ - Sunday 25 August 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

مهرزاد مرعشی سوپراستار سبزپوش آلمان

شامگاه شنبه ۱۷ آوریل، روز بخت یک جوان ایرانی حامی جنبش سبز در آلمان بود. مهرزاد مرعشی برنده‌ی مسابقه‌ی نفس‌گیر و پرهیجان «آلمان در جستجوی سوپر استار» شد. مرعشی به نشانه‌ی حمایت از جنبش سبز در بیشتر اجراهای زنده‌ی تلویزیونی با بستن دستبند سبزرنگ یا پوشیدن لباس سبز به روی صحنه می‌آمد. در آخرین اجرا او کت و شلوار سبز به تن داشت.

iran-emrooz.net | Sat, 17.04.2010, 22:33

شامگاه شنبه ۱۷ آوریل، روز بخت یک جوان ایرانی حامی جنبش سبز در آلمان بود. مهرزاد مرعشی برنده‌ی مسابقه‌ی نفس‌گیر و پرهیجان «آلمان در جستجوی سوپر استار» شد. مرعشی به نشانه‌ی حمایت از جنبش سبز در بیشتر اجراهای زنده‌ی تلویزیونی با بستن دستبند سبزرنگ یا پوشیدن لباس سبز به روی صحنه می‌آمد. در آخرین اجرا او کت و شلوار سبز به تن داشت.

مسابقه «آلمان در جستجوی سوپر استار»، مسابقه‌‌ای تلویزیونی در زمینه‌ی یافتن استعدادهای خوانندگی در میان جوانان ساکن آلمان است. در مسابقه‌ که شبیه به "American Idol" در آمریکا یا "Britain’s Got Talent" در بریتانیاست، از بین ۳۵۰۰۰ داوطلب، دو نفر توانستند به مرحله‌ی پایانی راه یابند، که مهرزاد مرعشی یکی از آنها بود.

او در سن ۵ سالگی به همراه خانواده‌اش از ایران به آلمان آمده و هم اکنون نزدیک به ۲۴ سال است که در شهر هامبورگ زندگی می‌کند.


مهرزاد ۱۶ سال پیش در گروه کر مدرسه با خواندن آهنگ‌های مذهبی فعالیت خود را آغاز کرد و سپس با دوستان هم‌مدرسه‌ای خود گروهی هنری تشکیل داد که مجموعا هشت سال فعالیت داشت. مهرزاد مرعشی تا پیش از شرکت در این دوره از مسابقات تلویزیونی "آلمان در جستجوی سوپر استار"، هرگز در آزمون خوانندگی شرکت نکرده بود، اما با درگذشت برادر بزرگترش، کسی که مشوق اصلی او در زمینه‌ی خوانندگی بود، در یک حادثه، تصمیم می‌گیرد تا در مسابقات "سوپر استار" بخت خود را بیازماید.در این مسابقه که اوایل ژانویه امسال آغاز شد، حدود ۳۵ هزار داوطلب از کل آلمان شرکت کرده بودند. این داوطلبان پس از گذراندن مراحل گوناگون به ۳۵ نفر تقلیل یافتند و افراد برگزیده به کارگاهی آموزشی در جزایر کارائیب دعوت شدند. در این مرحله آنها بایستی با رقبای خود همخوانی می‌کردند و سه عضو هیئت داوران از میان‌شان بهترین‌ها را انتخاب می‌کردند. مهرزاد در کارا‌ئیب نظر هیئت داوران و بینندگان را تا بدان حد به خود جلب کرد که در نهایت در میان ۱۵ نفر اول قرار گرفت.


در کارائیب به نظر می‌رسید که دو هنرمند تازه کشف شده، یکدیگر را یافته‌اند. یکی از این ‌دو مهرزاد و دیگری جوانی آلمانی به نام منووین بود که به اعتقاد بسیاری راه یافتن هر دوی آنها به مرحله‌ی پایانی قطعی بود؛ که در نهایت نیز همین‌طور شد. روز شنبه (۱۷ آوریل) این دو، که اکنون رقیب یکدیگر هستند، برای کسب مقام "سوپراستار" با هم رقابت کردند و مهرزاد مرعشی با اختلاف حدود ۱۳ درصد آرا برنده‌ی این دوئل شد.مهرزاد مرعشی همزمان با شرکت در این مسابقه‌ی تلویزیونی صاحب پسری به نام شاهین شد. نامزد مهرزاد "دنیس"، دختری ۲۲ ساله که ریشه‌ای اکوادوری دارد، هر هفته جزو تماشاگرانی بود که به سالن محل اجرای مسابقه می‌آمد. مهرزاد مرعشی گفته است که شرکت در این مسابقه تنها برای پیشرفت خانواده‌اش بوده است.


یکی از مسائلی که توجه اکثر بینندگان ایرانی این مسابقه‌ی تلویزیونی را جلب کرده، حمایت مهرزاد از جنبش سبز ایران است. او در بیشتر اجراهای زنده‌ی تلویزیونی با بستن دستبند سبزرنگ یا پوشیدن لباس سبز به روی صحنه آمد. جمعی ۳۵ نفره از طرفداران مهرزاد، از جمله والدینش، هر هفته جزو تماشاگران حاضر در سالن اجرای مسابقه بودند که از شهر هامبورگ به کلن می‌آمدند و همیشه هم به خواست مهرزاد لباس‌های سبز به تن می‌کردند.


هر شنبه شب، این جوانان باید در برنامه‌ای زنده‌ که حدود ۶ میلیون بیننده‌ی تلویزیونی و حدود ۱۰۰۰ تماشاگر حاضر در استودیو داشت، ترانه‌ای را اجرا می‌کردند. سه عضو هیئت داوران در پایان در مورد اجرا و ترانه نظر می‌دهند، اما این تماشاگران تلویزیون بودند که در نهایت با رأی دادن از طریق تلفن بهترین‌ها را انتخاب می‌کردند.


به باور منتقدان، طی مدتی که این مسابقه در جریان بود، مهرزاد مرعشی همیشه خود را مسلط نشان داده و اعضای هیئت داوران هم اعتقاد داشتند که اجراهای او مانند اجراهای یک هنرمند حرفه‌ای است. به گفته‌ی رئیس هیئت داوران، دیتر بولن، مهرزاد یکی از بهترین کاندیداهایی بود که او طی سال‌های اخیر دیده است.


هفته‌ی پیش مهرزاد مرعشی، آهنگی را از Xavier Naidoo خواننده‌ی محبوب آلمانی−هندی، به نام "من چیزی را به قشنگی تو نمی‌شناسم" اجرا کرد. او پس از اتمام برنامه به میان تماشاچیان رفت و در برابر دوربین تلویزیون از نامزدش "دنیز" تقاضای ازدواج کرد. نامزد مهرزاد حیرت زده در میان صدها تماشاچی حاضر در استودیو، گل و انگشتر اهدایی مهرزاد را پذیرفت.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.