يكشنبه ۳ شهريور ۱۳۹۸ - Sunday 25 August 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

مقامات ایران مسئول جان روزنامه‌نگاران بیمار هستند

گزارش‌گران بدون مرز: «زندگی بسیاری از روزنامه‌نگاران زندانی در خطر جدی قرار دارد. از جمله عمادالدین باقی، بدرالسادات مفیدی، مهدی محمودیان و محمدصدیق کبودوند بیمار و نیاز فوری به درمان دارند. ما مقامات ایران مسئول جان و سلامت این روزنامه نگاران بیمار می‌دانیم و از آنها می‌خواهیم برای نجات جان روزنامه نگاران بیمار به فوریت اقدام کنند. ما خواهان آزادی بدون قید شرط این روزنامه نگاران هستیم.»

iran-emrooz.net | Sat, 03.04.2010, 19:32


گزارش‌گران بدون مرز نگرانی عمیق خود را از شرایط بازداشت غیر انسانی زندانیان عقیدتی در ایران اعلام می‌کند. بسیاری از روزنامه‌نگاران و وب‌نگاران زندانی پس از ماه‌ها بازداشت خودسرانه و نگاهداری در سلول‌های انفرادی از نظر روحی و جسمی شدیدا آسیب دیده‌اند.

«زندگی بسیاری از روزنامه‌نگاران زندانی در خطر جدی قرار دارد. از جمله عمادالدین باقی، بدرالسادات مفیدی، مهدی محمودیان و محمدصدیق کبودوند بیمار و نیاز فوری به درمان دارند. ما مقامات ایران مسئول جان و سلامت این روزنامه نگاران بیمار می‌دانیم و از آنها می‌خواهیم برای نجات جان روزنامه نگاران بیمار به فوریت اقدام کنند. ما خواهان آزادی بدون قید شرط این روزنامه نگاران هستیم.»

در تاریخ ٩ فروردین فاطمه کمالی احمدسرایی همسر عمادالدین باقی چهره مشهور روزنامه‌نگاری ایران پس از دیدار با همسر خود اعلام کرد که وی در شب عید دچار عارضه تنفسی شده و به بیمارستان انتقال یافته است، اما مسئولان زندان این زندانی بیمار را دوباره به سلول خود بازگردنده‌اند.

عمادالدین باقی ٤٦ ساله، بینان گذار انجمن دفاع از حقوق زندانیان، در تاریخ ٧ دی ماه از سوی ماموران امنیتی بازداشت و به زندان اوین انتقال یافت. وی از سال ١٣٧٩ چندین بار بازداشت و بیش از هشتاد بار به دادگاه ها و دفاتر نیروهای امنیتی احضار و مورد بازجویی قرار گرفته است. عمادالدین باقی در سال ١٣٨٧ در زندان چندین بار قربانی نارسایی قلبی شده بود.

خانواده بدرالسادات مفیدی همکار بسیاری از روزنامه‌های اصلاح‌طلب از وضعیت سلامت این روزنامه نگار ابراز نگرانی کرده‌اند. فرزندان دبیر انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران پس از ملاقات با وی گفته‌اند " بیش از بیست روز است که به دلیل ناراحتی قلبی شب‌ها به او قرص‌های آرام بخش قوی می‌دهند. صبح ها به سختی از خواب بیدار می‌شود و بیشتر اوقات حالت گیجی دارد." وی نیز در تاریخ ٧ دی ماه بازداشت و همچنان در بند ٢٠٩ زندان اوین زندانی است. مهدی محمودیان روزنامه‌نگاری که در باره افتضاح بازداشتگاه غیر قانونی کهریزک مقاله نوشته بود و از ٧ ماه پیش در زندان بسر می‌برد به خانواده اش اعلام کرده است که از بیماری شدید تنفسی رنج می برد و چندین بار در سلول خود بیهوش شده است.

محمد صدیق کبودوند که از تاريخ ١٠ تير ماه ١٣٨٦ در زندان بسر می‌برد، نیز بیمار و در شرایط نابسامانی قرار دارد. وی بارها در زندان دچار عارضه های مختلف شد. در تاریخ ٢ آبان ماه دادگاه تجدید نظر استان تهران حکم یازده سال زندان مدیر مسئول روزنامه توقیف شده پیام مردم کردستان را تایید کرد. مقامات قضایی – امنيتی با مرخصی این روزنامه نگار علیرغم وضعیت جسمی‌اش مخالفت می کنند.

به فهرست روزنامه‌نگاران زندانی بیمارمی توان بسیاری دیگر را اضافه کرد، از جمله هنگامه شهیدی، عیسی سحر خیز ، نادر کریمی جونی و یا مجتبی لطفی را که به چهار سال زندانی محکوم شده است، اضافه کرد.

گزارشگران بدون مرز انجمن بين المللي دفاع از روزنامه نگاران زنداني و آزادی مطبوعات بر مبنای اصل ١٩ اعلاميه جهانی حقوق بشر است

برای اطلاعات بيشتر:

http://www.rsf.org
http://www.rsf-persan.org
.(JavaScript must be enabled to view this email address)
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.