چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸ - Wednesday 24 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

درگیری‌های پراکنده در تهران و شهرستان‌ها

گزارش‌ها حاکی از درگیری‌های پراکنده در خیابان‌های مرکزی تهران پس از مراسم رسمی ۲۲ بهمن در میدان آزادی است. شدیدترین درگیری‌ها در شمال غرب تهران رخ داده است. گزارش‌ها از تهران و شهرستان‌ها حاکی از حضور وسیع نیروهای امنیتی است.

iran-emrooz.net | Thu, 11.02.2010, 15:57

دویچه وله: مراسم رسمی سالگرد انقلاب در تهران با سخنرانی محمود احمدی‌نژاد در میدان آزادی پایان یافت. احمدی‌نژاد در این سخرانی گفت که غنی‌سازی اورانیوم تا حد ۲۰ درصد اولین نتیجه عملی خود را به بار آورده است. او همچنین ادعا کرد ایران می‌تواند دست به غنی‌سازی اورانیوم تا حد ۸۰ درصد بزند، اما اکنون در این مورد برنامه‌ای ندارد.

احمدی‌‌نژاد در این سخنرانی به نصحیت اوباما، رئیس جمهور آمریکا پرداخت و گفت که آرزو می‌کند او بتواند به آمریکایی‌ها خدمت کند و «تحت تأثیر صهیونیست‌ها» قرار نگیرد.

احمدی‌نژاد همچنین وعده داد با اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی ظرف ۵ سال ایران، به دوازدهمین قدرت اقتصادی در جهان تبدیل خواهد شد.

شاهدان عینی می‌گویند اظهارات احمدی‌نژاد با شعارهای «دورغگو، دروغگو» از سوی معترضان همراهی می‌شد که چند صد متر دور از جایگاه رسمی تجمع کرده و شعار می‌دادند.

سخنرانی احمدی‌نژاد از سوی شبکه‌ی «خبر» صدا وسیمای جمهوی اسلامی پخش می‌شد، اما این پخش مستقیم با دستکاری‌های فنی روبرو بود و دوربین روی جمعیت محدودی متمرکز بود.

درگیری‌ها در تهران

با آغاز راهپیمایی در مسیر خیابان‌های انقلاب و آزادی به سوی میدان آزادی، درگیری‌ها میان مردم و نیروهای انتظامی و امنیتی نیز در تهران آغاز شد. نخستین درگیری‌ها در فلکه دوم صادقیه تهران گزارش شد.

مهدی کروبی پیشتر اعلام کرده که راهپیمایی خود را از میدان صادقیه آغاز می‌کند. اما وی به محض ورود به میدان صادقیه از سوی نیروهای یگان ویژه سپاه پاسداران با گاز اشک‌آور مورد حمله قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار سحام نیوز، مهدی کروبی علیرغم این حمله، از خودروی خود پیاده شد که در این هنگام به علت حجم بالای شلیک گلوله های گاز اشک‌آور و ایجاد مشکل تنفسی برای وی، همراهان آقای کروبی ایشان را سریعاً از محل خارج کردند.

در حمله نیروهای ویژه سپاه و لباس شخصی‌ها به کروبی، تعدادی از مردم نیز مجروح شدند. علی کروبی یکی از فرزندان کروبی در این حادثه بازداشت شد.

گزارشها حاکی است در دیگر مناطق تهران، از جمله میدان انقلاب، خیابان وصال و میدان ونک، نیروهای انتظامی و لباس‌شخصی‌ها به مردم حمله‌ور شدند. در جریان این درگیری‌ها تعدادی نیز بازداشت شده‌اند. گفته می‌شود در درگیرهای میدان ونک افراد بازداشت‌شده به ساختمانی در خیابان برزیل که متعلق به توانیر است منتقل می‌شدند. درگیری‌ها در برش‌هایی از خیابان آزادی نیز گزارش شده است.

درگیری‌ها در شهرستان‌ها

در برخی شهرستان‌ها مثل اصفهان در حاشیه‌ی راهپیمایی‌های ۲۲ بهمن درگیری روی داده است. وبسایت‌های حامیان جنبش سبز گزارش داده‌اند در اصفهان نیروهای امنیت و انتظامی در حد فاصل پل آذر و سی و سه پل به مردم حمله کردند. گفته شده نیروهای انتظامی به سوی مردم تیراندازی نیز کرده‌اند.

گزارش‌های رسیده از مشهد نیز حاکی است که در میدان ۱۵خرداد و منطقه تقی‌آباد بین مردم و نیروهای بسیج درگیری به وجود آمده است.

در شیراز نیز درگیری‌های پراکنده‌ای در اطراف میدان ستاد و خیابانهای فرعی مناطق مرکزی شهر گزارش شده است.


راهپیمایی ۲۲ بهمن در تهران و دیگر شهرهای ایران

دویچه وله: گزارش‌ها از تهران و شهرستان‌ها حاکی از حضور وسیع نیروهای امنیتی است. پلیس به سمت معترضان گلوله‌های رنگ شلیک کرده است. خبرگزاری فرانسه از قول شاهدان عینی گزارش کرده است که عد‌ه‌ای در میدان صادقیه مجروح شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در تهران راهپیمایی سالگرد انقلاب از ساعت ۳۰ / ۹ صبح روز پنحشنبه از مسیرهای هفت‌گانه به سوی میدان آزادی آغاز شده است.

خبرگزاری آلمان به نقل از منابع مخالفان رژیم گزارش داده، هزاران نفر از هواداران میرحسین موسوی و مهدی کروبی ساعتی پیش از آغاز رسمی راهپیمایی، در خیابان‌های منتهی به خیابان آزادی و میدان آزادی تجمع کرده بودند. بنابر گزارش‌ها فلکه دوم میدان صادقیه یکی از مراکز اصلی این تجمع بوده است. مهدی کروبی پیشتر اعلام کرده بود راهپیمایی خود به سوی میدان آزادی را از همین محل آغاز می‌کند.

درگیری‌ در تهران و اصفهان

برخی خبرهای رسیده از تهران حاکی از درگیری مردم با نیروهای انتظامی در فلکه صادقیه است. همچنین گزارش شده که در شمال شرقی میدان آزادی جمعیت زیادی گرد آمده و شعارهای ضد دولتی سر می‌دهند. برخی گزارش‌ها حاکی از تنش در میدان انقلاب و شلیک گاز اشک‌اور از سوی نیروهای انتظامی است.

گزارش‌ها از تهران حاکی است که مهدی کروبی در فلکه صادقیه مورد ضرب و شتم قرار گرفته و مجبور به ترک محل شده است. علی کروبی یکی از فرزندان کروبی نیز بازداشت شده است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از شاهدین عینی نوشته است که پلیس به سمت معترضان در میدان صاقیه گلوله‌های رنگ شلیک می‌کند. شلیک این نوع گلوله با هدف دستگیری بعدی معترضان صورت می‌گیرد. شاهدان عینی همچنین به خبرگزاری فرانسه گفته‌اند که عد‌ه‌ای در میدان صادقیه مجروح شده‌اند.

در برخی شهرستان‌ها مثل اصفهان در حاشیه‌ی راهپیمایی‌های ۲۲ بهمن درگیری روی داده است. وبسایت‌های حامیان جنبش سبز گزارش داده‌اند در اصفهان نیروهای امنیت و انتظامی در حد فاصل پل آذر و سی و سه پل به مردم حمله کردند. گفته شده نیروهای انتظامی به سوی مردم تیراندازی نیز کرده‌اند.

پوشش خبری کنترل‌شده

کانال‌های مختلف تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی به‌طور زنده تصاویری از میدان آزادی، میدان انقلاب، و خیابان نواب نشان می‌دهد. تصاویر نشان داده شده تنها بر روی راهپیمایانی متمرکز است که عکس‌هایی از آیت‌الله خامنه‌ای و محمود احمدی‌نژاد در دست دارند.

نیروهای انتظامی و امنیتی ایران تهدید کرده‌اند که با تظاهرات غیرمجاز به شدت برخورد خواهند کرد. میرحسین موسوی، مهدی کروبی و احزاب و گروه‌های اصلاح‌طلب مردم را به شرکت در راهپیمایی ۲۲ بهمن دعوت کرده‌اند. موسوی تاکید کرده بود حضور سبزها باید با نماد و هویت مستقل صورت گیرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران حدود ۳۰۰ خبرنگار خارجی و ۸۰۰ خبرنگار داخلی مراسم ۲۲ بهمن امسال را پوشش خبری می‌دهند.

خبرگزاری آسوشیتدپرش خبر داده که خبرنگاران خارجی تنها مجاز به پوشش خبری سخنرانی محمود احمدی‌نژاد هستند. این خبرگزاری گفته است، دولت ایران آنها را از پوشش خبری رخدادهای خیابا‌ن‌های تهران منع کرده و تنها مجازند سخنان احمدی‌نژاد را گزارش کنند.

یکی از خبرنگارن خبرگزاری فرانسه که جزو خبرنگارانی است که اجازه یافته‌اند به‌صورت کنترل‌شده از میدان آزادی گزارش تهیه کنند، گزارش داده است که خیابان‌های تهران تحت کنترل شدید نیروهای امنیتی و انتظامی است.فیلمی از حضور سنگین پلیس در خیابان‌های تهران

مراسم ساندیس خوری در میدان آزادی
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.