چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - Wednesday 21 August 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

احمدی‌نژاد: تا سه‌سال دیگر فقیروبیکار نخواهد بود

شورای نگهبان لایحه جنجالی هدفمند کردن یارانه‌ها را تایید کرد. زمان اجرای این لایحه پس از ابلاغ آن به دولت اعلام خواهد کرد. محمود احمدی‌نژاد می‌گوید با اجرای این طرح ظرف سه سال آینده فقر و بیکاری در کشور وجود نخواهد داشت.

iran-emrooz.net | Wed, 13.01.2010, 19:02

دویچه وله: لایحه‌ی هدفمند کردن یارانه‌ها در جلسه‌ی روز چهار‌شنبه (۲۳ دی‌ماه) شورای نگهبان مورد تایید قرار گرفت. عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان گفت: «شورای نگهبان با توجه به اصلاحات انجام گرفته درمورد لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها از سوی مجلس شورای اسلامی، این لایحه را مغایر با شرع و قانون اساسی تشخیص نداد».

به این ترتیب لایحه‌ای که از سوی کارشناسان و نیز مقام‌های دولت احمدی‌نژاد، «بزرگترین جراحی اقتصاد ایران» نام گرفته، در آستانه‌ی اجرا قرار گرفت. مشاور پارلمانی احمدی‌نژاد می‌گوید، زمان اجرای لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها پس از ابلاغ آن از سوی لاریجانی به احمدی‌نژاد، اعلام خواهد شد.

با اجرای لایحه‌ی هدفمند کردن یارانه‌ها، کمک‌های دولتی - یارانه‌ها - به بخش بزرگی از کالاهای اساسی مصرفی از بین خواهد رفت. در درجه‌ی نخست این حذف شامل حامل‌های انرژی، مثل نفت، گاز، بنزین و برق خواهد شد. کارشناسان می‌گویند حذف یارانه حامل‌های انرژی، به رشد شدید تورم در ایران منجر خواهد شد.

تضمین احمدی‌نژاد

احمدی‌نژاد روز چهارشنبه در اهواز گفت: «ایران کشور ثروتمندی است که اگر عدالت اجرا شود حتی یک نفر فقیر و بیکار در آن پیدا نخواهد شد». او افزود: «دولت دارای دو برنامه برای اجرای عدالت است که یکی از آنها هدفمند کردن یارانه‌ها و دیگری برنامه پنجم توسعه است.»

به گزارش خبرگزاری مهر، احمدی‌نژاد، هدفمند کردن یارانه‌ها را گام بلندی در جهت اجرای عدالت به شمار آورد و افزود: «من به نمایندگان در مجلس نیز گفتم اگر این طرح بدون مانع و مشکل و در یک سازوکار روان اجرا شود به شما تضمین می‌دهم ظرف سه سال آینده یک بیکار و یک فقیر در کشور پیدا نشود».

بررسی لایحه‌ی هدفمند کردن یارانه‌ها هفته‌ی گذشته در مجلس به پایان رسید و مجلس با تصویب ایجاد نهادی به نام «سازمان هدفمند کردن یارانه‌ها» به اختلاف خود با دولت پایان داد.

افزایش قیمت انرژی تا ۴ برابر

هنوز روشن نیست که اجرای این لایحه از چه مقطع زمانی آغاز خواهد شد. کارشناسان می‌گویند با اجرای این لایحه، ظرف کمتر از یک‌سال حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان از یارانه‌ی بنزین، گاز، برق، آب و نان حذف می‌شود. وبسایت «آینده» در گزارشی در این باره نوشته است: با حذف این یارانه‌ها قیمت بنزین دست‌کم ۳ برابر، گاز ۵ برابر، برق ۴ برابر و آب و نان نیز ۳ برابر می‌شوند.

دولت برای جبران این افزایش قیمت‌ها تصمیم دارد سرانه به طور متوسط ده هزار تومان به ۵ دهک پایین جامعه پرداخت کند.

هزینه ماهانه هر خانوار ایرانی - براساس گزارش بانک مرکزی - به طور متوسط هشتصدهزار تومان است که حتی اگر حذف یارانه‌های غیرنقدی با تورم پیش‌بینی شده توسط دولت، تنها ۳۰ درصد افزایش یابد، هزینه خانوار ماهیانه ۲۴۰ هزار تومان افزایش خواهد یافت. دولت در مقابل برای یک خانواده چهار نفره ماهیانه ۴۰ هزار تومان پرداخت خواهد کرد که این به معنای وجود کسری ۲۰۰ هزار تومان در ماه برای یک خانواده خواهد بود.

بنابر برخی پیش‌بینی‌ها تورم ناشی از اجرای می‌تواند لایحه‌ی حذف یارانه‌ها تا ۶۰ درصد برسد. به نوشته «آینده»، حذف یارانه‌های نقدی ممکن است به یک شوک تورمی و فشار شدید به ویژه در اقشار محروم جامعه منجر می‌شود که احتمال بروز «نارضایتی‌های گسترده اجتماعی یا جنبش گرسنگان» را جدی می‌کند.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.