شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۸ - Saturday 25 May 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

بازداشت‌های فله‌ای ادامه دارد

مرتضی سیمیاری دبیر اجتماعی دفتر تحکیم وحدت و علیرضا فیروزی و سورنا هاشمی از فعالین دانشجویی دانشگاه زنجان بازداشت شدند. رضا نجفی، مترجم ادبیات آلمانی‌ نیز یکشنبه بازداشت شده. مهدی معتمدی مهر، یک عضو دیگر نهضت ازادی پس از احضار به وزارت اطلاعات بازداشت شده است.

iran-emrooz.net | Mon, 04.01.2010, 17:32

مرتضی سیمیاری، علیرضا فیروزی و سورنا هاشمی بازداشت شدند

دوشنبه، ۱۴ دی، ۱۳۸۸

مرتضی سیمیاری دبیر اجتماعی دفتر تحکیم وحدت و علیرضا فیروزی و سورنا هاشمی از فعالین دانشجویی دانشگاه زنجان بازداشت شدند.

به گزارش خبرنامه امیرکبیر ساعت 12 یکشنبه شب نیروهای امنیتی با ورود به منزل پدری مرتضی سمیاری، دبیر اجتماعی دفتر تحکیم وحدت، وی را بازداشت کردند.

ماموران امنیتی با در دست داشتن حکمی که در آن هیچ اشاره به عنوان اتهامی مرتضی سمیاری و مرجع صادر کننده حکم نشده بود، این عضو شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت را بازداشت کردند. در این حمله شبانه کیس کامپیوتر و تعدادی از کتاب های آقای سمیاری نیز توقیف شده است.

مرتضی سمیاری که دبیر سابق انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه سیستان و بلوچستان است که در ترم جاری با حکم سنگین دو ترم محرومیت از تحصیل از سوی کمیته انضباطی دانشگاه سیستان و بلوچستان نیز روبرو شده است.

به گفته خانواده این فعال دانشجویی که از صبح امروز به نهاد های مختلف مراجعه کرده اند، مسئولان دادگاه انقلاب، پلیس امنیت و زندان اوین اعلام کرده اند که فردی به نام مرتضی سمیاری دراختیار ندارند و به دستور این نهاد ها بازداشت نشده است. امری که باعث نگرانی شدید خانواده سمیاری شده است.

این عضو شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت در ماه های گذشته نیز چندین بار به اداره اطلاعات احضار و بازجویی شده بود. در این احضار های غیرقانونی نیروهای امنیتی به وی گفته بودند که وی حق فعالیت با عنوان دفتر تحکیم را ندارد.

درحالی دستگاه های امنیتی جمهوری اسلامی با فشار بر اعضای دفتر تحکیم وحدت این خواسته غیرقانونی را مطرح میکنند که طبق اصل 26 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، احزاب، تشکل ها و انجمن های اسلامی میتوانند آزادانه فعالیت کنند و هیچ کس را نمیتوان به عضویت در یک تشکل و یا عدم عضویت در دیگری مجبور کرد.

هم اکنون مهدی عربشاهی، بهاره هدایت، میلاد اسدی و مرتضی سمیاری از اعضای شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت و دهها تن از اعضای شورای عمومی این اتحادیه دانشجویی در بازداشت به سر میبرند.

به گزارش خبرنامه امیرکبیر علیرضا فیروزی و سورنا هاشمی از فعالین دانشجویی دانشگاه زنجان بازداشت شده اند. این ۲ دانشجو پیش از این نیز بارها توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند.

سورنا هاشمی پیش از این در روز ۲۸ آبان نیز بازداشت شده و در روز 17 آذرماه آزاد شده بود.

از نهاد بازداشت کننده این دانشجویان و محل نگهداری آنان نیز اطلاعی در دست نیست.


رضا نجفی، مترجم ادبیات آلمانی‌، بازداشت شد

بنابر گزارش‌ها، رضا نجفی، نویسنده و مترجم شب گذشته (۳ ژانویه / ۱۳ دی) در تهران بازداشت شده است. وبسایت "نوروز"، وابسته به جبهه مشارکت، که این خبر را منتشر کرده، از علت بازداشت نجفی اظهار بی‌اطلاعی کرده است. رضا نجفی مترجم ادبیات آلمانی است. "هرمان هسه و شادمانی‌های کوچک"، "گزین‌گویه‌های نیچه"، "پرسه زدن در مه" و مجموعه‌ دوزبانه از شعرهای هرمان هسه از ترجمه‌های اوست. در روزهای اخیر در ایران دهها روزنامه‌نگار و فعال سیاسی و مدنی بازداشت شده است.


یک عضو دیگر نهضت آزادی ایران بازداشت شد

جرس: آقای معتمدی مهر پس از احضار به وزارت اطلاعات در دفتر پیگیری این وزارتخانه، بازداشت شده است. مهدی معتمدی مهر مشاور حقوقی کمیته دفاع از انتخابات آزاد بود که پیش از انتخابات به مدت ۴۵ روز بازداشت شده بود. پس از رخدادهای روز عاشورا در ایران، چندین تن از از اعضای نهضت آزادی از جمله ابراهیم یزدی دبیر کل این حزب بازداشت شدند.


بازداشت مهدی گیلانی و فرشاد عزیزی دو عضو ستادجوانان ۸۸ در مشهد

مهدی گیلانی نایب رییس ستادجوانان88 خراسان رضوی و فرشاد عزیزی عضو شورای مرکزی ستاد88 این استان در مشهد بازداشت شدند.

به گزارش خبرنامه امیرکبیر مهدی گیلانی که عضو شاخه جوانان مشارکت استان نیز می باشد، پس از حضور در اعتراض دانشجویان دانشگاه دانشگاه سجاد مشهد به طرز مشکوکی بازداشت شد و هنوز از وضعیت او اطلاعی در دست نیست. وی پیش از این در جریان روزه ی سیاسی جوانان خراسان در مهرماه جاری نیز پس از چندین روز بازداشت انفرادی، با قرار کفالت آزاد شده بود.

فرشاد عزیزی، عضو شورای مرکزی ستادجوانان88 خراسان رضوی نیز در روز پنجشنبه دهم دی ماه در جریان اعتراضات دانشجویان دانشگاه آزاد مشهد که با حمله ی انصار حزب الله روز خونینی را سپری کرد بازداشت شده است و تا کنون از وضعیت وی و نهادی که وی را بازداشت کرده است اطلاعی در دست نیست.

شایان ذکر است درجریان اعتراضات سراسری دانشگاههای مشهد در روزهای گذشته، دهها تن از دانشجویان این شهر بازداشت شده اند و دانشجویانی که در این تظاهرات توسط نیروهای لباس شخصی و انصار حزب الله مشهد مضروب شده بوده اند، توسط نیروهای امنیتی ربوده شده اند تا شدت جراهات جسمی آنها و عمق فاجعه این اتفاقات مشخص نشود.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.