يكشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ - Sunday 19 May 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

جنبش «جوانان برای اقلیم» گسترش می‌یابد

راهپیمایی عظیم دانش‌آموزان در شهرهای مختلف جهان

ده‌ها هزار دانش‌آموز دبیرستانی در شهرهای مختلف جهان با تعطیل کردن کلاس‌های درس در راهپیمایی حمایت از محیط زیست شرکت کردند. کنشگران این جنبش از دبیرستانی‌های سراسر جهان خواسته بودند برای دفاع از محیط زیست و اعتراض به سیاستمدارانی که به تغییرات آب و هوایی کره زمین بها نمی‌دهند، از حضور در مدرسه سر باز زنند.

iran-emrooz.net | Fri, 15.03.2019, 21:52

ده‌ها هزار دانش‌آموز دبیرستانی در شهرهای مختلف جهان با تعطیل کردن کلاس‌های درس در راهپیمایی حمایت از محیط زیست شرکت کردند.

این راهپیمایی روز جمعه ۲۴ اسفند به دعوت جنبش موسوم به «جوانان برای اقلیم» (به انگلیسی: YouthForClimate) برگزار شد. کنشگران این جنبش از دبیرستانی‌های سراسر جهان خواسته بودند برای دفاع از محیط زیست و اعتراض به سیاستمدارانی که به تغییرات آب و هوایی کره زمین بها نمی‌دهند، از حضور در مدرسه سر باز زنند.

دانش‌آموزان در سوئد، فرانسه، برزیل، آلمان، بریتانیا، کره جنوبی، آمریکا، استرالیا، هند و بیش از صد کشور دیگر به شکل گسترده و فعال در این تظاهرات شرکت کردند.

راهپیمایی «تاریخی» در پاریس

پاریس یکی از شهرهایی بود که بیشترین شمار دانش‌آموزان طرفدار محیط زیست روز جمعه در آن راهپیمایی کردند. پلیس فرانسه آمار راهپیمایان در ساعات مختلف راهپیمایی در این شهر را بین ۲۹ تا ۴۰ هزار نفر اعلام کرد. نوجوانان فرانسوی امروز در راهپیمایی خود با پلاکاردهایی که روی آنها شعارهایی در دفاع از سلامت آب و هوایی زمین نوشته شده بود، خیابان‌های مرکزی پاریس را برای ساعت‌ها به اشغال خود درآوردند.

لویی بوآیار، رئیس «اتحادیه ملی دبیرستان‌ها»ی فرانسه با «تاریخی» خواندن این تجمع در فرانسه به روزنامه لوفیگارو گفت که شرکت این تعداد از جوانان در راهپیمایی دفاع از محیط زیست در فرانسه تاکنون بی‌پیشنیه بوده است.

در مسیر سه کیلومتری راهپیمایی روز جمعه در پاریس از میدان پانتئون تا میدان انوَلید، به جز دانش‌آموزان دبیرستان‌ها، شمار زیادی از دانشجویان و شهروندان دیگر و حتی دانش‌آموزان مقاطع تحصیلی پایین‌تر نیز حضور داشتند.

تظاهرات در آلمان

در آلمان بیش از۲۰۰ گردهم‌آیی برگزار شد. شعارهایی مانند: «غبیت از کلاس درس را جبران می‌کنیم، از پس تغییرات آب‌و‌هوایی برنمی‌آییم»، «هیچ سیاره جایگزینی نداریم» یا «یا با ما همراه ما شو یا بعدا در آب غرق” که هشداری به افزایش سطح آب‌ دریاها در اثر گرمایش زمین و آب‌شدن یخ‌های قطب شمال است از جمله شعارهای دانش‌آموزان طرفدار محیط زیست در آلمان بود که بر روی پوسترهایشان نقش بسته بود.

هزینه تهیه این پوسترها و برنامه‌های تبلیغاتی در آلمان را کمپینی تأمین می‌کند که برای حمایت مالی از دانش‌آموزان به راه افتاده است. دانش‌آموزان آلمانی می‌گویند می‌خواهند تغییری در سیاست ایجاد شود و از وعده‌های تکراری که زمان اجرای آنها هر بار به تأخیر می‌افتد هم خسته شده‌اند.

بسیاری از نهادها، سازمان‌های محیط‌زیستی و احزابی مانند حزب سبزهای آلمان از  جنبش «جوانان برای اقلیم» حمایت می‌کنند.

علاوه بر آن بیش از ۱۲ هزار متخصص و کارشناس در آلمان، اتریش و سوئیس هم با امضائ بیانیه‌ای با عنوان «دانش برای آینده» از جنبش آنها حمایت کرده‌اند. آنها تأکید کرده‌اند که خواست دانش‌آموزان موجه و مستدل است چون «اقدامات صورت گرفته برای حفاظت از آب‌وهوا، گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری، جنگل‌ها، دریا و خاک تا کنون کافی نبوده است». آنها تأکید کرده‌اند که حال، وقت عمل است.

شکل‌گیری جنبش

مبدع راهپیمایی‌های زیست‌محیطی اخیر نوجوانان در اروپا یک دختر ۱۶ ساله سوئدی به نام گرتا تونبرگ است. او نخستین بار با حضور در محل برگزاری مجمع اقتصادی داووس در سوییس، اعتراض خود به گرمایش زمین را اعلام کرد. این کنشگر نوجوان سپس با دعوت از هم سن و سالان خود در سراسر جهان خواست تا اعتراض به آن دسته از حاکمان سیاسی غافل از تعییرات آب و هوایی را ادامه دهند.

در پی دعوت گرتا تونبرگ، ابتدا دانش‌آموزان دبیرستان‌های بلژیک از نخستین روزهای آغازین سال جاری مسیحی، در خیابان‌های بروکسل، پایتخت این کشور تجمع کرده و تقریبا هر هفته به راهپیمایی خود ادامه دادند. جنبش «جوانان برای اقلیم» نیز در همین کشور پایه‌گذاری شد.


منابع: ‌یورونیوز، دویچه وله
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.