">
دوشنبه ۳۱ تير ۱۳۹۸ - Monday 22 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

حمایت آمریکا از تحریم جدید اتحادیه اروپا علیه ایران

مایک پمپئو، وزیر امورخارجه آمریکا که در سفری منطقه‌ای به سر می‌برد، در واکنش به اقدام روز سه‌شنبه اتحادیه اروپا برای تحریم یک معاونت وزارت اطلاعات ایران و دو فرد ایرانی گفت که واشنگتن از این اقدام حمایت می‌کند.

iran-emrooz.net | Wed, 09.01.2019, 10:23

وزارت امورخارجه آمریکا با اعلام حمایت از تحریم جدید اروپا علیه ایران گفت که این اقدام نشان می‌دهد تروریسم تحمل نخواهد شد.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، مایک پمپئو، وزیر امورخارجه آمریکا که در سفری منطقه‌ای به سر می‌برد، در واکنش به اقدام روز سه‌شنبه اروپا برای تحریم یک معاونت وزارت اطلاعات ایران و دو فرد ایرانی گفت که واشنگتن از این اقدام حمایت می‌کند.

پمپئو روز چهارشنبه ۹ ژانویه، با انتشار پیامی در صفحه توئیتر خود  نوشت: اتحادیه اروپا اولین تحریم‌های خود را از زمان توافق با ایران (برجام) علیه این کشور صادر کرد و هلند  فاش کرد که ایران ترورهای دو تبعه هلندی را در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷ هدایت کرده است. این، در پی خنثی کردن دو حمله تروریستی ایرانی توسط دانمارک و فرانسه در سال ۲۰۱۸ است.

وی در ادامه افزود: کشورهای اروپایی امروز با این اقدام پیامی روشن به ایران فرستادند، اینکه تروریسم تحمل نخواهد شد. آمریکا به‌طور قوی از این تحریم‌های جدید حمایت می‌کند و در کنار هم‌پیمانان اروپایی برای مقابله با این تهدید مشترک می‌ایستد.

وزارت امورخارجه دانمارک پیشتر وزارت اطلاعات ایران را متهم کرد که قصد ترور یک فعال مخالف جمهوری اسلامی را داشته است. همچنین دولت هلند، ایران را به ترور دو تن از مخالفان جمهوری اسلامی در خاک خود متهم کرده است.

وزیر امور خارجه دانمارک روز سه شنبه( ۸ ژانویه ۲۰۱۹) اعلام کرد اتحادیه اروپا ایران را به دلیل دست داشتن در اقدامات خرابکارانه در پاریس و کپنهاگ تحریم می‌کند.

«اندرس ساموئلسن» وزیر خارجه دانمارک گفت که این اقدام اتحادیه اروپا منافاتی با حمایت از توافق هسته‌ای ندارد و تاثیری بر آن نخواهد گذاشت اما نیاز است که اتحادیه اروپا یک پیام قوی در دفاع از ارزشهای اروپایی و امنیت خود ارسال کند.

در پی طرح این اتهامات، اتحادیه اروپا یک معاونت وزارت اطلاعات ایران را به همراه دو فرد ایرانی در فهرست تروریسم قرار داد و تحریم کرد.

دولت فرانسه اخیرا از اجرای یک طرح تروریستی در ماه ژوئن خبر داده و گفته بود که ایران در پشت پرده این طرح قرار داشته است. فرانسه در همین ارتباط دارایی دو فرد و همچنین بخش داخلی وزارت اطلاعات ایران در این کشور را مسدود کرد.

نامه وزیر کشور هلند به پارلمان این کشور

هم‌چنین روز سه‌شنبه ۸ ژانویه ۲۰۱۹ ساعاتی پس از  اظهارات وزیر خارجه دانمارک درباره  اعمال تحریم‌ علیه وزارت اطلاعات ایران،  استف بلوک، وزیر خارجه و کایسا اولونگرن، وزیر کشور هلند، در نامه‌ای به پارلمان این کشور اعلام کردند: «دستگاه‌های اطلاعاتی هلند نشانه‌های محکمی از مشارکت ایران در قتل دو شهروند هلندی ایرانی‌تبار دارند... یکی از این قتل‌ها در سال ۲۰۱۵ در شهر آلمیره و قتل دیگر در سال ۲۰۱۷ در شهر لاهه روی داده است.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه براساس اسناد منتشر شده از سوی پلیس هلند، این دو فقره قتل مربوط به علی معتمد ۵۶ ساله در سال ۲۰۱۵ و احمد نیسی ۵۶ ساله در سال ۲۰۱۷ است. هلند پیش از این دو مامور دیپلماتیک ایران را از خاک این کشور اخراج کرده بود.

علی معتمد، شهروند هلندی ایرانی‌تبار بعد از ظهر ۱۵روز دسامبر ۲۰۱۵ زمانی که ۵۶ سال داشت، هنگام بازگشت به منزل از محل کار با شلیک گلوله به سرش در شهر آلمیره به قتل رسید. بعدا گزارش شد دادگاهی در هلند با صدور حکمی، هویت واقعی این فرد را محمدرضا کلاهی اعلام کرده است. محمد رضا کلاهی، متهم اصلی انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی در تهران در ۷ تیر سال ۱۳۶۰ بود.

در نهم ماه نوامبر سال ۲۰۱۷، احمد مولا ابوناهض معروف به احمد نیسی، که یکی از رهبران سازمان «جنبش آزادیبخش الاحواز»، از گروه‌های جدایی‌طلب بود، در شهر لاهه به قتل رسید.

دولت هلند می‌گوید تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه وزارت اطلاعات ایران، با مشاوره‌ و توصیه‌های این کشور وضع شده است.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.