پنجشنبه ۲۷ تير ۱۳۹۸ - Thursday 18 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

ترامپ، عامل بحران در اقتصاد جهانی

ده سال پس از بحران مالی ۲۰۰۸ که از آمریکا شروع شد، دونالدترامپ از مبدا ایالات متحده پروژه دردسرساز دیگری را کلید زده که اجزای مختلف اقتصادی جهانی را با یک خطر ویرانگر مواجه کرده است. هشدار خطر از زبان کریستین لاگارد رئیس صندوق بین المللی پول صادر شده است.

iran-emrooz.net | Wed, 12.09.2018, 9:20

ایرنا – ۱۰ سال پس از بحران مالی ۲۰۰۸ که از آمریکا شروع شد، دونالدترامپ از مبدا ایالات متحده پروژه دردسرساز دیگری را کلید زده که اجزای مختلف اقتصادی جهانی را با یک خطر ویرانگر مواجه کرده است.

به گزارش چهارشنبه ایرنا، هشدار خطر از زبان کریستین لاگارد رئیس صندوق بین المللی پول صادر شده است. او هشدار داد که جنگ تجاری میان آمریکا و چین می تواند به آندسته از بازارهای نوظهور که دچار تزلزل هستند «شوک» وارد کند.

به باور وی، بحران احتمالی پیش رو اقتصادهایی را درگیر خواهد کرد که به هم متصل بوده و می تواند همچون دومینو کشورهای زیادی را به خطر بیفکند. اولین قربانیان بحران آتی، ترکیه و آرژانتین هستند که مدتی است با فرار سرمایه دست و پنجه نرم می کنند.

لاگارد به روزنامه فایننشال تایمز گفت که صندوق بین المللی پول فعلا نشانه‌ای از مسری بودن این بحران مشاهده نکرده است اما هشدار داد که ممکن است تغییری در مسیر حرکت بحران به وجود آمده و اوضاع به سرعت تغییر کند. به نظر رئیس صندوق بین المللی پول، «بلاتکلیفی و فقدان اعتماد که ناشی از تهدیدهای موجود در عرصه تجارت است» جزو مهمترین خطرات پیش روی اقتصادهای در حال توسعه است.

هشدار لاگارد در آستانه اجرای دور بعدی عملیات ترامپ در جنگ تجاری با چین مطرح شده است. رئیس جمهوری آمریکا گفته که تعرفه‌های تازه‌ای بر ۲۰۰ میلیارد دلار از کالاهای چینی وضع خواهد کرد. چین نیز آرایش تهاجمی گرفته و خبر داده است که دست به حمله تجاری متقابل خواهد زد.

جنگ تجاری آمریکا با چین تمام ماجرا و تنها عامل هراس‌افکن برای اقتصادهای نوظهور نیست. دلار قوی به اندازه تعرفه‌های چند میلیاردی، بحران زاست. ارزش دلار آمریکا تقویت شده و این نگرانی و سوال را ایجاد کرده است که آیا شرکت‌های بدهکار می‌توانند بدهی دلاری خود را بدون دردسر کمتری پرداخت کنند.

ترکیه و آرژانتین قربانیان بحران اقتصادی
در حال حاضر، مهمترین بحران‌های اقتصادی در آرژانتین و ترکیه ریشه دوانیده است. هر دو کشور مسائل سیاسی و مالی خاص خود را دارند. اما بحران اقتصادی مرز سیاسی و محدوده مالی خاصی نمی‌شناسد. از این رو، ممکن است این بحران دیر یا زود در آفریقای جنوبی، اندونزی و برزیل ظهور کند. در هفته‌های گذشته سرمایه زیادی از این کشورها خارج شده و بعید نیست بازار و اقتصاد آنها با تلنگری آسیب شدید ببیند. خبرگزاری فرانسه هم نوشته، ضعف ارزهای اقتصادهای نوظهور می‌تواند صادرات کشورهای منطقه یورو از جمله آلمان و اسپانیا را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

بانک مرکزی ترکیه قرار است روز پنجشنبه جلسه‌ای برای بررسی افزایش نرخ بهره بانکی تشکیل دهد. احتمالا این نرخ افزایش پیدا خواهد کرد و سرمایه‌گذاران تا اندازه‌ای اعتماد و همچنین اعتماد به نفس کافی را برای بازگشت به ترکیه به دست خواهند آورد.

ترکیه از توطئه آمریکا برای ضربه زدن به اقتصاد این کشور سخن می‌گوید. در سوی دیگر، مردم آرژانتین نیز معتقدند کشورشان سال‌هاست قربانی سیاست‌های صندوق بین المللی پول شده؛ نهادی که نظام مالی مورد نظر آمریکا و مجموعه غرب را پس از جنگ جهانی دوم پایه ریزی کرد.

این صندوق ۵۰ میلیارد دلار به آرژانتین وام می دهد و در عوض خواستار ریاضت اقتصادی در آن کشور شده است. بوینس آیرس بخش اول وام را گرفته و گفته که می خواهد اقساط بعدی وام به سرعت پرداخت شود.

لاگارد گفته که تدابیر ریاضتی آرژانتین می تواند نقشی اساسی در نحوه پرداخت وام به آرژانتین ایفا کند. ریاضت آرژانتین سال‌هاست که به زیان مردم تمام شده است. کارمندان زیادی بیکار شده اند، تورم به شدت بالاست، ارزش پول لحظه به لحظه کم می شود و هزینه کالاها و خدمات به سرعت بالا رفته است.

رئیس فرانسوی صندوق بین المللی پول مدعی است این نهاد به دنبال اتخاذ نوعی سیاست پولی است که «به گردانندگان بازار اطلاعات شفاف، روشن، درست و دقیق ارائه دهد و ارتباطات میان آنها را بهبود بخشد.» او گفته، صندوق منتظر آن است که ببیند آیا سیاست‌های ریاضتی مائوریسیو ماکری رئیس جمهوری آرژانتین پیش از موعد به ثمر می نشیند و باعث ایجاد بودجه ای متوازن می شود یا نه.

اما صندوق بین المللی پول در آرژانتین نهادی منفور است زیرا مردم اعتقاد دارند که برنامه‌های پیشین این نهاد عموما بر سیاست‌های ریاضتی تمرکز داشته و به زیان آنها بوده است. از نظر آنان، این بار نیز همان سناریو تکرار می شود.

لاگارد کشورهایی مانند آرژانتین و ترکیه و چند مورد دیگر را انتهای پروژه بحران آفرین ترامپ نمی‌داند. او گفت، افزایش تعرفه بر کالاهای چینی و آمریکایی «تاثیر قابل توجهی بر رشد اقتصادی چین» خواهد داشت و «باعث ایجاد آسیب پذیری» اقتصاد کشورهای آسیایی می شود زیرا اقتصاد آنها در هم تنیده است.

تنش‌ها همچون بومرنگ به آمریکا بازخواهد گشت
این تنش‌ها همچون بومرنگ به مبدا باز خواهد گشت و آمریکا نیز از آن بی نصیب نخواهد ماند. در آمریکا نتایج منفی این تنش‌ها را طبقه کم درآمد احساس خواهد کرد زیرا افزایش قیمت‌ها طیف وسیعی از کالاها و مایحتاج آنها را دربرخواهد گرفت.

لاگارد تاکید کرد که این وضعیت به سایر بازارها شوک وارد خواهد کرد. به باور وی، «تجارت قطعا به ترمیم نیاز دارد. تجارت اما ابزار و موتور رشد است که نباید تهدید شود، به ویژه در شرایط فعلی.»

رئیس جمهوری آمریکا این هشدارها را نشنیده و از تشدید مواضع ضدچینی سخن گفت. ترامپ روز سه شنبه به وقت محلی آمریکا گفت که واشنگتن در زمینه تجاری موضع بسیار سختی در قبال چین اتخاذ خواهد کرد. کنار گوش ترامپ، کانادا و در آن سوی آتلانتیک، انگلیس نیز درگیر مسائل مالی و اقتصادی هستند.

ترامپ به امید بهبود پیمان نفتا (توافقنامه تجارت آزاد آمریکای شمالی) تهدید کرد از آن خارج می شود. مکزیک به عنوان یکی از سه عضو این پیمان با بازنگری در آن موافقت کرده و کانادا نیز پس از ماه‌ها انتقاد و نارضایتی سرانجام با اکراه موافقت کرده تا آن بازنگری شود. اما فعلا توافق نهایی حاصل نشده است.

برگزیت کمر شکن خواهد بود
رئیس جمهوری آمریکا این نوع تندروی را به خویشاوندان آنگلوساکسونی خود در انگلیس توصیه کرده است. او از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا ابراز رضایت کرده است اما این جدایی برای جزیره نشین‌ها بسیار پرهزینه خواهد بود.

«رلف اسپس» رئیس شرکت خودروسازی «جگوار لندروور» به سران لندن هشدار داده که هزینه خروج از اتحادیه اروپا کمرشکن خواهد بود و فقط برای این شرکت انگلیسی روزانه ۶۰ میلیون پوند زیان خواهد داشت.

بحران مالی سال ۲۰۰۸ با ناتوانی آمریکایی‌ها در بازپرداخت اقساط ملکی و رهن مسکن آغاز شد و گویی قرار است فشار تازه ای بر اقتصاد دنیا وارد شود که این بار نیز عامل آن آمریکاست. اگر بحران قبلی عمدتا به دلیل ناتوانی وام گیرندگان و ورشکستگی بانک‌ها آغاز شد، به نظر می رسد که بحران عمیق آتی احتمالا به دلیل تهدیدها، تحریم‌ها، تعرفه‌ها و حتی توهین‌های ترامپ شروع شود و یکی از بازندگان بزرگ آن خود آمریکا خواهد بود.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.