">
سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - Tuesday 23 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

نجمه واحدی، هدی عمید و رضوان محمدی را آزاد کنید

کمپین حقوق بشر در ایران امروز با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که سه فعال حقوق زنان، نجمه واحدی وکیل، هدی عمید جامعه شناس و رضوان محمدی دانشجوی مطالعات جنسیتی، که توسط نیروهای امنیتی در ۱۰ شهریور بازداشت شدند، باید فورا آزاد شوند.

iran-emrooz.net | Tue, 11.09.2018, 17:17

هیچ اطلاعی از اتهام و محل نگهداری هدی عمید، نجمه واحدی و رضوان محمدی در دست نیست

۲۰ شهریور ۱۳۹۷—کمپین حقوق بشر در ایران امروز با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که سه فعال حقوق زنان، نجمه واحدی وکیل، هدی عمید جامعه شناس و رضوان محمدی دانشجوی مطالعات جنسیتی، که توسط نیروهای امنیتی در ۱۰ شهریور بازداشت شدند، باید فورا آزاد شوند.

همه این زنان در برگزاری کارگاه‌های با موضوع برابری زن و مرد در مورد ازدواج و فعالیت مسالمت‌آمیز فعال بودند. آنها در خانه‌های خود بدون هیچ هشدار قبلی بازداشت شدند. هیچ اطلاع بیشتری درمورد اتهام و یا محل نگهداری آنها منتشر نشده است و خانواده های آنها از تماس تلفنی و یا حضوری منع شده‌اند.

هادی قائمی مدیر کمپن گفت: «مقامات ایران فکر می‌کنند می‌توانند با بازداشت‌های غیرقانونی مردم را از حمایت از حقوق زنان  متوقف کنند، اما این بازداشت‌ها باعث ساکت‌ شدن مردم نشده است و بر تعداد حامیان حقوق زنان افزوده شده است.»

با توجه به الگوی مستند شده از شرایط نگهداری زندانیان سیاسی در ایران، مانند زندان‌های انفرادی طولانی مدت که به اعمال فشار بر آنها در طول مدت بازجویی منجر می‌شود و دسترسی به وکیل هم برای زندانیان فراهم نیست، در مورد شراطی محلی نگهداری این زنان نگرانی‌هایی وجود دارد. علاوه بر این زنان زندانی دربرخی موارد در معرض آزار و اذیت جنسی قرار می‌گیرند.

عمید و ویحیدی توسط سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در ۱۰ شهریور در تهران بازداشت شدند و به حل نامشخصی منتقل شدند. آنها سه روز قبل از برگزاری کارگاه در مورد قوانین ازدواج بازداشت شدند.

منبعی نزدیک به این پرونده که خواست به دلیل تبعات امنیتی خواست نامش مطرح نشود به کمپین گفت: «عمید و وحیدی هیچ فعالیت مشترکی بجز شرکت در کارگاه‌های آموزشی دارای مجوز قانونی نداشتند، بنابراین هیچ بهانه‌ای برای بازداشت آنها وجود ندارد.» او اضافه کرد: «چنین کارگاه‌های پیش از این برگزار شده و خواهد شد.»

محمدی در منزلش و در تاریخ ۱۲ شهریور توسط مامورین امنیتی بازداشت شد. کمپین قادر نیست که به صورت مستقل مشخص کند که چه نهادی مسوول بازداشت او است. مامورین امنیتی تلفن و سایر دستگاه‌های الکترونیکی او را توقیف کردن کردند.

تشدید سرکوب فعالین حقوق زنان

مقامات ایرانی از شروع در سال جاری به صورت فزاینده‌ای در حال افزایش فشار و سرکوب خواسته‌های مدنی برای حقوق زنان در ایران هستند. به عنوان نمونه زنان زیادی در ایران در با برداشتن حجاب خود در محل‌های عمومی و در اعتراض‌های مسالمت‌ آمیز بر ضد حجاب اجباری بازداشت شدند. وکیل حقوق بشر سرشناس، نسرین ستوده، از تاریخ ۲۳ خرداد بازداشت و با اتهام اقدام علیه امنیت ملی به دلیل حمایت و وکالت این زنان مواجه شده است.

هدی عمید وکیلی که تعداد زیادی از زنان را در دادگاه به صورت رایگان وکالت کرده است. او یک فعال مدنی در حوزه برابری جنسی در ازدواج است که شروط ضمن عقد را آموزش می‌دهد. صد‌ها تن از زنان و مردان در کارگاه‌های آموزشی مرتبط با این موضوع که توسط عمید و همکارانش برگزار شده است شرکت کرده‌اند.

نجمه وحیدی، جامعه شناس است که در رشته تخصصی مطالعات زنان تحصیل کرده است. در طی سال‌های گذشته او بر روی این موضوع متمرکز بوده است که میلیون‌ها زن در ایران در شرایط نابرابر مانند حقوق و بازنشستگی مشغول کار هستند، مشکلی که به صورت گسترده مورد توجه عموم قرار گرفته است. صد‌ها زن و مرد جوان در کارگاه‌های که او در مورد تبعیض جنسیتی تشکیل داده است شرکت کردند.

رضوان محمدی که تحصیل کرده رشته مطالعات زنان است نیز در زمینه ترویج برابری جنسی آنلاین فعال بوده است و در کارگاه‌های برابری جنسی شرکت می‌کرد. محمدی چند ماه پیش توسط گشت ارشاد در شهر گرگان به دلیل عدم پوشش اسلامی بازداشت شده بود. او یک شب را در بازداشتگاه گذراند و روز بعد با وثیقه آزاد شد. او در دادگاه همان شهر تبرئه شد.

هادی قائمی گفت: «زنان و مردان به صورت فزاینده در مورد تبعیض جنسیتی در فرهنگ، سیاست و اقتصاد صحبت می‌کنند. مقامات ایرانی اگر فکر می‌کنند که با این بازداشت‌ها، می‌توانند آنها را ساکت کنند، در اشتباه هستند.»
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.