جمعه ۲ فروردين ۱۳۹۸ - Friday 22 March 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

بزرگترین بانک ژاپن همکاری با ایران را متوقف می‌کند

بزرگترین بانک ژاپن و چند بانک دیگر مبادلات با ایران را متوقف می‌کنند. دونالد ترامپ در پی خروج آمریکا از برجام، به تمام نهادهای مالی و اقتصادی در جهان تا ۴ نوامبر، سالروز اشغال سفارت آمریکا، فرصت داده تا به معاملات خود با ایران پایان دهند.

iran-emrooz.net | Thu, 12.07.2018, 19:40

دویچه وله: بزرگترین بانک ژاپن و چند بانک دیگر مبادلات با ایران را متوقف می‌کنند. دونالد ترامپ در پی خروج آمریکا از برجام، به تمام نهادهای مالی و اقتصادی در جهان تا ۴ نوامبر، سالروز اشغال سفارت آمریکا، فرصت داده تا به معاملات خود با ایران پایان دهند.

با نزدیک شدن مهلت آمریکا تا ۴ نوامبر، بانک‌های ژاپن در حال متوقف کردن تمامی مبادلات مالی در رابطه با ایران هستند. پس از خروج ایالات متحده از توافق برجام در ماه مه ۲۰۱۸، این مهلت از سوی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، اعلام شد.

چهارم نوامبر مصادف با ۱۳ آبان، ۳۹مین سالروز اشغال سفارت آمریکا در تهران است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بزرگترین بانک ژاپن، میتسوبیشی یو اف جی (MUFG) قصد دارد در انطباق با سیاست بازگشت تحریم‌های آمریکا، به تمام مبادلات و تراکنش‌های بانکی مرتبط با ایران خاتمه دهد.

«گروه مالی میزوهو» نیز روز پنجشنبه ۱۲ ژوئیه (۲۱ تیر) اعلام کرد که از این اقدام بزرگترین بانک ژاپن پیروی خواهد کرد.

«گروه بانکی سومیتومو میتسویی» (SMBC) طی ارسال یک ایمیل به خبرگزاری رویترز گفته است که این بانک در انطباق با قوانین و تحریم‌های آمریکا تصمیم خود را با دقت تمام اتخاذ خواهد کرد.

یک منبع اقتصادی به رویترز گفته است که این اقدام بانک میتسوبیشی یو اف جی به احتمال می‌تواند خرید نفت خام شرکت‌های ژاپنی از ایران را متوقف کند، زیرا این گروه بانکی بخش عمده تبادلات مالی این شرکت‌ها را برعهده دارد.

این بانک بزرگ ژاپنی در سال ۲۰۱۴ مجبور شد به دلیل نقض مقررات آمریکا در مورد مبادلات بانکی با کشورهای تحت تحریم، از جمله ایران، صدها میلیون دلار جریمه بپردازد.

یک تحلیل‌گر ژاپنی، که به دلیل حساس بودن موضوع نمی‌خواست نامش فاش شود، به رویترز گفته است: «این بانک نگران از اعمال تحریم‌های آمریکاست و به همین دلیل قادر به ادامه مبادلات بانکی نیست. دیگر بانک‌های ژاپن نیز در همین موقعیت قرار دارند.»

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، گفته است که همه‌ی کشورها، یا باید به خرید نفت از ایران خاتمه دهند، یا اینکه از ۷ نوامبر ۲۰۱۸ (۱۳ آبان ۹۷) پیامدهای مالی آن را بپذیرند.

ژاپن یکی از بزرگترین خریداران نفت ایران است، اما پالایشگاه‌های این کشور گفته‌اند، در صورتی که آمریکا در خرید نفت ایران برایشان استثنا قائل نشود و آنها را از تحریم‌ها معاف نکند، مجبورند خرید نفت از ایران را از ماه اکتبر متوقف کنند.

صرف نظر از کالای نفت، سطح مبادلات تجاری ایران و ژاپن بسیار اندک است.

بر اساس سندی که به خبرگزاری رویترز رسیده است، بانک میتسوبیشی یو اف جی مشتریان خود را از این تصمیم بانک مطلع ساخته و اعلام کرده است که در فرصت ۱۸۰ روزه اعلام شده از سوی آمریکا، باید به مبادلات خود با نهادهای مالی ایران خاتمه دهند. پایان مهلت ۴ نوامبر (۱۳ آبان) است.

در این سند همچنین آمده است، در صورتی که ایالات متحده دستورالعمل تازه‌ای را اعلام کند، این بانک ممکن است در سیاست خود بازنگری کند.


بانک هلابا نیز مبادلات مالی مرتبط با ایران را قطع می‌کند

بانک هلابا هم به سایر بانک‌های منطقه‌ای آلمان پیوست که مبادلات مالی برای تجارت با ایران را از بیم تحریم‌های آمریکا قطع کرده‌اند. تا کنون موسسات مالی متعددی در آلمان تراکنش‌های مالی خود را با ایران متوقف کرده‌اند.

روابط تجاری با ایران برای شرکت‌های آلمانی تقریبا ناممکن شده است. بانک‌های بزرگ آلمان از بیم تحریم‌های آمریکا نقل و انتقال مالی در رابطه با ایران را قطع کرده‌اند. هلابا، بانک منطقه‌ای هسن ـ تورینگن نیز تصمیم به توقف خدمات‌دهی برای تجارت‌ با ایران را گرفته است.

به گزارش روزنامه هندلزبلات، سخنگوی هلابا گفته است که این بانک مبادلات مالی در رابطه با ایران را از ۳۱ ژوئیه ۲۰۱۸ قطع خواهد کرد. او از ذکر جزئیات این تصمیم خودداری کرده است. اما پرواضح است که این بانک در واکنش به تحریم‌های جدیدی که آمریکا قرار است علیه ایران اعمال کند این تصمیم را گرفته است.

پیش از این در پایان ماه مه دتلف هوزه‌مان، مسئول بخش مالی هلابا گفته بود که این بانک در حال بررسی چگونگی روابط مالی با ایران است. مؤسسه مالی DZ که شبکه‌ وسیعی از بانک‌های کوچک را شامل می‌شود نیز سابق بر این اعلام کرده بود که از ماه ژوئیه حاضر به پذیرش نقل و انتقال مالی در رابطه با ایران نخواهد شد.

تعداد دیگری از مؤسسات مالی‌، از جمله بانک‌های منطقه‌ای هم چنین مبادلاتی را قطع کرده‌اند. دو بانک LB بایرن و نوردبانک HSN نیز اعلام کرد‌‌ه‌اند که مدت‌هاست با ایران تبادل مالی ندارند. بانک منطقه‌ای بادن ـ وورتمبرگ و نورد LB هم نقل و انتقال مالی مرتبط با ایران را متوقف ساخته‌اند.

کومرتس‌بانک نیز از دیگر بانک‌های آلمان است که از مدت‌ها پیش روابط مالی با ایران را قطع کرده است. اما دویچه‌بانک می‌گوید، هنوز در زمینه تأمین مالی تجارت با ایران خویشتن‌دارانه عمل می‌کند.

آمریکا در ماه مه سال جاری از توافق اتمی با ایران (برجام) خارج شد و اعلام کرد، تحریم‌ها علیه این کشور را از سر خواهد گرفت. مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا ایران را تهدید به “شدیدترین تحریم‌های تاریخ” کرده است. از ششم اوت اولین اقدامات آمریکا علیه ایران شروع می‌شود و در ماه نوامبر نیز رشته تازه‌ای از تحریم‌ها پی گرفته خواهد شد.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.