جمعه ۲۸ تير ۱۳۹۸ - Friday 19 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

اعتراضات دانشگاه‌ها را فراگرفت

ارون رودز؛ سخنگوی کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران: «اینکه اطلاعات به جامعه بین‌المللی برسد یا نرسد، اما مردم ایران می‌دانند که به سنت‌ها و حقوق بنیادین آنها بی‌احترامی می شود. ما عمیقا نگران استفاده بی مورد خشونت علیه مردم ایران هستیم، مردمی که بر سر راه آزادی بیان، تجمع و جابجایی آنها مانع ایجاد می‌شود.»

iran-emrooz.net | Mon, 07.12.2009, 16:44


فلج کردن رسانه‌ها و از کار انداختن ارتباطات
نگرانی در مورد احتمال بازداشت خانگی موسوی و کروبی

۱۶ آذرماه ۱۳۷۷- کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران اعلام کرد که تعداد بسیار زیادی از نیروهای امنیتی و شبه نظامی ضمن پرتاب گازاشک آور، در حال ضرب و شتم و بازداشت دانشجویانی در محوطه دانشگاه ها و خیابانهای اطراف هستند که به مناسبت روز دانشجو دست به تظاهرات زدند. در حالی دانشجویان سرکوب می‌شوند که مقامات ایرانی در تلاشی آشکار برای جلوگیری از جریان یابی اطلاعات و مانع تراشی برای همآهنگی معترضان با یکدیگر، رسانه های بین المللی را از حضور در تجمع ها منع کردند، و اینترنت و ارتباطات تلفن همراه را قطع کردند. سران اصلاحات از حضور در تجمعات اعتراضی منع شدند.

ارون رودز؛ سخنگوی کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران در مورد این حوادث گفت:"اینکه اطلاعات به جامعه بین المللی برسد یا نرسد، اما مردم ایران می دانند که به سنت ها و حقوق بنیادین آنها بی‌احترامی می شود."

به گزارش اطلاعات رسیده به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، نیروهای امنیتی دانشگاه ها به همراه نیروهای شبه نظامی بسیج علیه معترضین خشونت اعمال می کنند. در برخی از موارد، نیروهای پلیس با لباس شخصی و با استفاده از کارت شناسایی جعلی وارد محوطه دانشگاه ها شده و مانع تجمع دانشجویان شدند.

در تهران در دانشگاه های امیرکبیر، دانشگاه تهران، صنعتی شریف، علم و صنعت، دانشگاه هنر، آزاد واحد مرکزی، سوره و دانشگاه آزاد واحد شمال تهران اعتراضات دانشجویی صورت گرفته است. همچنین درشهرستان ها در دانشگاه های اصفهان، کرمانشاه، شیراز، مشهد، تبریز و دانشکده کشاورزی کرج نیز تجمعات اعتراضی برپا شد.

نیروهای امنیتی در حالیکه تلاش می کردند که تجمع دانشجویان را در دانشگاه امیرکبیرمهار کنند و آنها را در داخل دانشگاه نگه دارند، در خارج از محوطه دانشگاه با استفاده از گلوله پلاستیکی مانع پیوستن دانشجویان و حامیان آنها می شدند.

در میدان ونک نیز تجمعات اعتراضی تشکیل شد ومعترضین به سمت رادیو و تلویزیون به راه افتادند. به گزارش رسیده به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، تجمع های اعتراضی دیگری نیزدر هفت تیر ومیدان ولی عصر در تهران شکل گرفت که معترضین با باتوم و گاز اشک آور مورد حمله قرار گرفتند.

از حضور میرحسین موسوی و مهدی کروبی؛ سیاستمداران اصلاح طلب، در تجمعات اعتراضی ممانعت بعمل آمده و در باره احتمال بازداشت خانگی آنها نگرانی وجود دارد. طبق گزارش های رسیده، زهرا رهنورد؛ همسر میر حسین موسوی، در دانشگاه تهران حضور داشته است.

فائزه هاشمی؛ دختر هاشمی رفسنجانی نیز که در واحد تحقیقات دانشگاه آزاد تهران حضور داشت توسط نیروهای حراست دانشگاه بازداشت و به دانشکده علوم انسانی منتقل شد.

ارون رودز در مورد خشونت های امروز گفت:"ما عمیقا نگران استفاده بی مورد خشونت علیه مردم ایران هستیم، مردمی که بر سر راه آزادی بیان، تجمع و جابجایی آنها مانع ایجاد می شود."

کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران از مقامات ایرانی خواست که آزادی بیان دانشجویان و مردم ایران را رعایت کنند و به تلاش های خشونت بار برای سرکوب آنها پایان دهد.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.