دوشنبه ۳۱ تير ۱۳۹۸ - Monday 22 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

نوجوان دیگری در خطر است

پس از اعدام بهنود شجاعی، نوجوان دیگری، به نام صفر انگوتی، ۲۰ ساله در خطر اعدام قرار دارد. صفر نیز در ۱۷ سالگی مرتکب قتل شده و قرار است در فاصله بین ۱۹ تا ۲۱ اکتبر اعدام شود. اعدام افرادی که در زمان ارتکاب جرم ادعایی کمتر از ۱۸ سال داشته‌اند در حقوق بین الملل کاملا ممنوع شده است.

iran-emrooz.net | Fri, 16.10.2009, 10:51

عفو بین‌الملل: فراخوان اقدام فوری
یک نوجوان اعدام شد؛ نوجوان دیگری در خطر است

نوجوان ایرانی، بهنود شجاعی، ۲۱ ساله، در سحرگاه روز ۱۱ اکتبر (۱۹ مهر) در زندان اوین در تهران اعدام شد. او به خاطر قتل محکوم شده بود و خانواده مقتول از عفو او سر باز زدند. نوجوان دیگری، به نام صفر انگوتی، ۲۰ ساله، نیز به جرم قتل محکوم شده و قرار است در فاصله بین ۱۹ تا ۲۱ اکتبر اعدام شود.

بهنود شجاعی در تاریخ ۲ اکتبر ۲۰۰۶، پس از این که به جرم قتل پسری، گویا به نام احسان، در سال پیش از آن، یعنی در ۱۷ سالگی، به وسیله شعبه ۷۴ دادگاه جنایی مجرم شناخته شد، به قصاص محکوم گردید. بهنود شجاعی در دادگاه وکیل نداشت. اعدام او شش بار به تعویق افتاده بود. به گفته وکیل او، پیش از اعدام او در حدود ۲۰۰ نفر در بیرون زندان اوین گرد آمده بودند تا از خانواده مقتول درخواست کنند به زندگی بهنود پابان ندهند. در میان این عده، مادر سهراب اعرابی، جوان ۱۹ ساله‌ی مقتول در جریان ناآرامی های پس از انتخابات مورد مناقشه ریاست جمهوری، نیز دیده می شد. اما خانواده‌ی مقتول از عفو بهنود شجاعی سر باز زد و به گفته وکیل او، پس از این که حلقه دار به دور گردن بهنود قرار گرفت، پدر و مادر مقتول صندلی را از زیر پای بهنود شجاعی کشیدند.

صفر انگوتی به خاطر قتل در سن ۱۷ سالگی مجرم شناخته شده است. به گزارش روزنامه اعتماد، او در آوریل ۲۰۰۸ رقیبش در خواستگاری از دختر مورد علاقه اش را در حال صحبت با آن دختر با چاقو زد و به اعدام محکوم شد. صفر انگوتی قتل آن مرد را پذیرفته اما گفته که این کار عمدی نبوده است. قبلا بنا بود او در ۴ مه ۲۰۰۹ اعدام شود اما اعدام در آخرین لحظه متوقف شد. مسئولان به وکیل صفر انگوتی گفته‌اند که او در تاریخ ۲۱ اکتبر اعدام خواهد شد. اما به گزارش روزنامه اعتماد، ممکن است صفر در روز ۱۹ اکتبر اعدام شود. اعدام افرادی که در زمان ارتکاب جرم ادعایی کمتر از ۱۸ سال داشته اند در حقوق بین الملل کاملا ممنوع شده است.

لطفا فورا نامه هایی به فارسی، انگلیسی، فرانسوی، عربی یا به زبان خودتان بفرستید و:
• اعدام بهنود شجاعی را به علت نقض فاحش حقوق بین الملل محکوم کنید، زیرا او در زمان ارتکاب جرم مورد محکومیت کمتر از ۱۸ سال داشت؛
• از مقامات ایرانی بخواهید فورا اعدام صفر انگوتی را متوقف کنند و به سرعت پرونده او را به قصد لغو حکم اعدام مورد بازنگری قرار دهند؛
• به مقامات یادآوری کنید که دولت ایران عضو میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و کنوانسیون حقوق کودک است که هردو آنها به کارگیری مجازات اعدام علیه محکومان به جرائم ارتکابی در پیش از سن ۱۸ سالگی را منع کرده اند.
لطفا نامه‌ها را پیش از ۱۹ اکتبر ۲۰۰۹ به مقامات زیر بفرستید:

رئیس قوه قضاییه
آیت الله صادق لاریجانی
حوزه ریاست قوه قضاییه
خیابان پاستور، خیابان ولی عصر، پایین تر از سه راه جمهوری، تهران کد پستی 1316814737، جمهوری اسلامی ایران
پست الکترونیکی: .(JavaScript must be enabled to view this email address) (در قسمت موضوع بنویسید: خدمت آیت الله لاریجانی)
از طریق تارنمای http://www.dadiran.ir/tabid/81/Default.aspx
در چهارگوش اول نام خودتان، در چهارگوش دوم نام خانوادگی تان و در چهارگوش سوم نشانی پست الکترونیکی خودتان را بنویسید. در چهارگوش بزرگ درخواست خودتان را وارد کنید.

عنوان: عالی‌جناب آقای رئیس دادگستری تهران
علیرضا آوایی
خیابان کریم خان زند
خیابان سنائی
نبش خیابان هفدهم، شماره 152
تهران، جمهوری اسلامی ایران
پست الکترونیکی: .(JavaScript must be enabled to view this email address)

عنوان: جناب آقای آوائی رونوشت برای:
دبیر ستاد حقوق بشر ایران
محمد جواد لاریجانی
حوزه ریاست قوه قضاییه
خیابان پاستور، خیابان ولی عصر، پایین تر از سه راه جمهوری، تهران کد پستی 1316814737، جمهوری اسلامی ایران
فکس:4986 3390 21 98+ (لطفا به سعی خود ادامه دهید)
پست الکترونیکی: .(JavaScript must be enabled to view this email address) یا .(JavaScript must be enabled to view this email address) (در جلوی موضوع بنویسید: برای محمد جواد لاریجانی)

و رونوشت هایی برای نمایندگان دیپلماتیک ایران در کشور خودتان بفرستید. در صورتی که بخواهید پس از تاریخ بالا نامه بفرستید، از دفتر عفو بین الملل بخش خودتان سوال کنید. این اولین باری است که فراخوان اقدام فوری 275/09 (MDE 13/113/2008) به روز می شود. برای اطلاعات بیشتر نگاه کنید به: http://www.amnesty.org/en/library/info/MDE13/103/2009/en

اطلاعات بیشتر
بهنود شجاعی قبلا موضوع فراخوان اقدام فوری 114/08 (MDE 13/065/2008) و روزآمدسازی های بعد از آن بوده است.
عفو بین الملل قبلا به خاطر صفر انگوتی اقداماتی کرده است و به او در دو بیانیه مطبوعاتی زیر اشاره شده است:
http://www.amnesty.org/en/for-media/press-releases/iran-stop-wednesday%E2%80%99s-execution-two-juvenile-offenders-20090505 and http://www.amnesty.org/en/news-and-updates/news/delara-darabi-commemorated-actions-against-death-penalty-iran-20090508.
در ایران، اشخاصی که به اتهام قتل محکوم می شوند حق درخواست عفو یا تخفیف مجازات از دولت ندارند که این ناقض ماده 6 (4) میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است. خانواده مقتول حق دارد خواهان اعدام شود یا در مقابل دریافت دیه قاتل را ببخشد.
همانطور که در ماده 6 (5) میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و کنوانسیون حقوق کودک ذکر شده، حقوق بین المللی اعدام مجرمان نوجوان را منع کرده است. دولت ایران عضو هر دو عهدنامه است و بنابراین تعهد کرده که هیچ کس را به خاطرجرمی که در زیر سن 18 سالگی مرتکب شده، اعدام نکند.

محمد مصطفایی در نامه اش به رئیس قوه قضاییه اشاره کرده که که زمانی که ایران کنوانسیون حقوق کودک را مورد تصویب قرار داد، شورای نگهبان اظهار داشت که برخی اصول آن در مغایرت با شرع هستند و بنابراین طبق تحفظ کلی که ایران برای کنوانسیون قائل شده، برای ایران الزام آور نخواهند بود. اما شورای نگهبان ماده 37 را در فهرست خود ملحوظ نکرده بود و بنا به این ماده: «هیچ کودکی نباید تحت شکنجه یا سایر رفتارهای بی رحمانه و غیر انسانی یا مغایر شئون انسان قرار گیرد. مجازات اعدام و یا حبس ابد را بدون امکان آزادی نمیتوان در مورد کودکان زیر18 سال اعمال کرد.» در عمل، قاضیان ایرانی این ماده را نادیده گرفته اند.
ایران از سال 1990 حداقل 45 نفر را که گویا مجرم نوجوان بوده اند اعدام کرده است، هشت نفر از آنها در 2008 و حداقل چهار نفر از جمله بهنود شجاعی در 2009 اعدام شده اند.
برای اطلاعات بیشتر در باره اعدام مجرمان نوجوان در ایران، لطفا نگاه کنید به ایران: آخرین اعدام کننده نوجوانان (نمایه: MDE 13/059/2007)، ژوئن 2007(http://web.amnesty.org/library/index/engmde130592007).

اطلاعات بیشتر در باره فراخوان اقدام فوری: 275/09 Index: MDE 13/105/09
تاریخ صدور: 12 اکتبر 2009
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.