چهارشنبه ۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - Wednesday 24 April 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

برگی از تاریخ

آقای هویدا! شما یک سری به زندان ها بزنید و بپرسید این اصناف مختلف زندانی: علما، وعاظ، اساتید دانشگاه، دانشجویان، تجار و اصناف به چه جرمی مدت ها در زندان به سر می برند؟ اگر کسی خواست با استفاده از حق قانونی خود در شئون کشورش اظهار نظر نماید، باید در سیه چال زندان زندگی کند و با محرومیت های همه جانبه دست به گریبان باشد؟

iran-emrooz.net | Sun, 16.08.2009, 10:17


این نامه سرگشاده در ۴۵ سال پیش نوشته شده و خواسته امضاء کنندگان این نامه، که غالب آنها پس ازسرنگونی رژیم پهلوی جزء مسئولان تراز اول نظام برآمده از انقلاب و جمهوری اسلامی ایران بوده اند، از رژیم گذشته " حق اظهار نظر مردم در تعیین سرنوشت خود و رفع خفقان، محدودیت، سانسور، تفتیش عقاید " را می خواسته اند اما جالب اینکه افرادی از اینان هم اکنون همینگونه عملکرد از سوی نظام را نسبت به مخالفان و منتقدان توجیه و توصیه و تجویز و روا می دانند ! و ظاهرا خواسته های گذشته خود را به کلی فراموش کرده اند. افرادی همچون ابوالقاسم خزعلی، احمد حنتی، محمد یزدی، محمد تقی مصباح یزدی، و اینها که بر اسب قدرت سوارند در عین حال فراموش کرده اند که آخر و عاقبت آن رژیم و افرادی همچون هویدا چه شد؟ با این تفاوت که آنها هرجنایتی می کردند دیگر بنام اسلام و روحانیت نبود و از این منظر آسیبی را متوجه باورهای دینی مردم نمی کرد اما آنچه امروز انجام می شود بنام اسلام و روحانیت نوشته می شود و ضربات جبران ناپذیری را به باورهی دینی مردم وارد می کند.
متن کامل این نامه سرگشاده که 45 سال پیش خطاب به هویدا نخست وزیر وقت کشور نوشته شده است و بسیاری از بزرگان امروز کشور زیر آن را امضا کرده اند، به شرح زیر می باشد:


نامه سرگشاده جمعی از حجج اسلام و فضلای حوزه علمیه قم به آقای هویدا
رونوشت به دیوان عالی کشور

29/11/43
بسم الله ارحمن الرحیم
جناب آقای نخست وزیر
متاسفانه در سال های اخیر اقداماتی بر خلاف قوانین اسلام و قانون اساسی در این کشور مذهبی انجام یافته که موجبات ناراحتی عموم طبقات را فراهم آورده و فاصله عمیقی بین ملت و هیئت حاکمه ایجاد کرده است، ملت و هیئت که باید متفقا در پیشترفت و عظمت دین و تعالی کشور بکوشند و با اعتماد و حسن اطمینان به یکدیگر در زمینه واحدی فعالیت کنند. با کمال تاسف هر دولتی که روی کار آمد، به جای آنکه به این اختلاف خاتمه دهد، آنرا شدید تر و احساسات ملت را علیه هیئت حاکمه برافروخته تر نموده است.

ما نمی دانیم متصدیان امور چه فکری می کنند و در نظر دارند این مملکت را به کجا بکشانند. آیا در این مملکت به اصطلاح دینی و مشروطه، مردم حق هیچگونه اظهار نظر در سرنوشت خود باید نداشته باشند؟ خفقان، محدودیت، سانسور، تفتیش عقاید از یکطرف، شکست اقتصادیات و تصاعد هزینه کمرشکن زندگی از طرف دیگر ملت را از پای درآورده و اگر کسی از وضع موجود اظهار نارضایتی کند سیاهچال زندان و سپس حکم دادستانی ارتش زندگی تیره اورا تیره تر می نماید. آخر در کدام گوشه جهان تا این حد فشار، اختناق، حبس، زجر، شکنجه و ترور افکار بر مردم حکومت می کند؟ در کدام کشور مراجع و زعمای دینی، سخنگویان مذهبی، روشنفکران، اساتید دانشگاه، تجار و اصناف، بالاخره طبقات متفکر و فعال کشور حق اظهار نظر در شئون اجتماعی خود را ندارند؟ در جهان امروز کجا معمول است عده ای مطلق العنان حاکم مطلق بر جان و مال و ناموس مردم باشند و کسی حق فریاد و تظلم نداشته باشد؟ در کدام گوشه دنیا سابقه دارد که یک ...

آقای هویدا!
شما یک سری به زندان ها بزنید و بپرسید این اصناف مختلف زندانی: علما، وعاظ، اساتید دانشگاه، دانشجویان، تجار و اصناف به چه جرمی مدت ها در زندان به سر می برند؟ آیا جز دفاع از حریم قرآن و عظمت کشور و تظلم از خفقان و دیکتاتوری جرمی داشته‌اند؟ آیا اگر کسی گفت نباید اسلام و قرآن مورد تهاجم واقع شود، کشور در چنگ بیگانگان افتد، ثروت های سرشار مملکت به یغما رود، اختناق و فشار بر مردم حکومت کند، دولت ها در تامین خواسته های مردم باید کوشش نمایند، و بالاخره اگر کسی خواست با استفاده از حق قانونی خود در شئون کشورش اظهار نظر نماید، باید در سیه چال زندان زندگی کند و با محرومیت های همه جانبه دست به گریبان باشد؟ ما برای حفظ مصالح عالیه اسلام و کشور عزیز جدا می خواهیم به منظور پایان دادن به وضع خطرناک موجود و رفع اختناق و رفاه حال عامه مردم فکری کنید و به خواسته های مردم ترتیب اثر بدهید ....

این نامه امضای ۵۶ تن از علما و فضلای حوزه علمیه قم را ذیل خود دارد که فقط به لحاظ توجه و شرایط کنونی نام برخی از آنها عبارت است از : سید علی خامنه ای – حسینعلی منتظری – اکبر هاشمی – ابراهیم امینی – محمدعلی گرامی – ابوالقاسم خزعلی – سید هادی خسروشاهی – سید ابوالفضل میرمحمدی - احمد جنتی – محمد یزدی – سیدموسی شبیری زنجانی – عبدالله جوادی – محمدتقی مصباح یزدی – حسین نوری – حسین شب زنده دار
(اصل سند در کتاب کارنامه و خاطرات هاشمی رفسنجانی، دوران مبارزه صص 55 الی 57 به نقل از اسناد ساواک )


*************

همانگونه که ملاحظه می شود این نامه سرگشاده در 45 سال پیش نوشته شده و خواسته امضاء کنندگان این نامه، که غالب آنها پس ازسرنگونی رژیم پهلوی جزء مسئولان تراز اول نظام برآمده از انقلاب و جمهوری اسلامی ایران بوده اند، از رژیم گذشته " حق اظهار نظر مردم در تعیین سرنوشت خود و رفع خفقان، محدودیت، سانسور، تفتیش عقاید " را می خواسته اند اما جالب اینکه افرادی از اینان هم اکنون همینگونه عملکرد از سوی نظام را نسبت به مخالفان و منتقدان توجیه و توصیه و تجویز و روا می دانند! و ظاهرا خواسته های گذشته خود را به کلی فراموش کرده اند. افرادی همچون ابوالقاسم خزعلی، احمد حنتی، محمد یزدی، محمد تقی مصباح یزدی، و اینها که بر اسب قدرت سوارند در عین حال فراموش کرده اند که آخر و عاقبت آن رژیم و افرادی همچون هویدا چه شد؟ با ین تفاوت که آنها هرجنایتی می کردند دیگر بنام اسلام و روحانیت نبود و از منظر آسیبی را متوجه باورهای دینی مردم نمی کرد اما آنچه امروز انجام می شود بنام اسلام و روحانیت نوشتخه می شود و ضربات جبران ناپذیری را به باورهی دینی مردم وارد می کند. و تاسف بار همین است که ما پس از 45 سال و سپری کردن تجربه های بسیار و پشت سر گذاردن انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی و آنهمه ایثار و جهاد و شهادت بدلیل قدرت طلبی برخی افراد و باندها پس از رحلت امام امروز در نقطه ای قرار گرفته ایم که مضمون غالب این نامه با شرایط کنونی انطباق دارد با این تفاوت که جای بعضی از امضا کنندگان عوض شده و آنها با انقلاب مردم در هیئت حاکمه جای گرفته اند اما این جای گرفتن باعث شده گذشته خود و خواسته هاشان را از یاد ببرند بگونه ای که امروز براین نظرند که رای و نظر مردم نقشی در مشروعیت حکومت و حکومتگران ندارد و به عبارتی مردم حق اظهار نظر در شئونات حکومتی را ندارند و فقط باید از ولایت مطلقه فقیه فرمانبرداری و اطاعت کنند و اگر نسبت به موضوعی همچون نتیجه انتخابات اعتراض داشتند و صداشان را بلند کردند ( ببخشید اگر باسکوت این اعتراض را نشان دادند ) باید با آنها آنهم با بیرحمانه ترین شکل برخورد کرد و...چراکه به قول آقای یزدی در مقام خطیب جمعه و رئیس قوه قضائیه در بیش از ده سال پیش در جمهوری اسلامی ایران جرم سیاسی و مجرم سیاسی معنا ندارد و مردم یا باید همگی مطیع و فرمانبردار حاکمان باشند و یا با داغ و درفش و زندان و...سروکار خواهند داشت. این برگ از تاریخ نشان می دهد که تفاوت ره از کجا تا به کجا شده است و به تحقیق امروزآنچنان استحاله ای در حال و احوال برخی علمای دینی و نظام جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته است که باز شناسی آنها از رجال ورژیم طاغوتی و استبدادی پهلوی ممکن نیست و اینان که در صددند مخالفان را به انجام انقلاب مخملی متهم کنند متوجه نیستند که این انقلاب مخملی توسط اینان رخ داده و این جمهوری اسلامی دیگر آن جمهوری اسلامی که انقلاب و امام می خواست نیست. فاعتبروا یا اولی الابصار.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.