سه شنبه ۲۵ تير ۱۳۹۸ - Tuesday 16 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

بیانیه مشترک شیرین عبادی و ایرن خان

دبیرکل عفو بین‌الملل ایرین خان و دارنده جایزه نوبل صلح ایرانی شیرین عبادی هشدار دادند که بحران حقوق بشر در ایران هر روز عمیق تر می‌شود. مراسم تحلیف محمود احمدی‌نژاد برای دوره دوم ریاست جمهوری که در هفته آینده برنامه‌ریزی شده ممکن است به اعتراض‌های بیشتر و سرکوب بزرگ دیگری دامن بزند.

iran-emrooz.net | Wed, 29.07.2009, 21:45

28 ژوئیه 2009 (6 مرداد 1388)

دبیرکل عفو بین‌الملل ایرین خان و دارنده جایزه نوبل صلح ایرانی شیرین عبادی هشدار دادند که بحران حقوق بشر در ایران هر روز عمیق تر می‌شود. مراسم تحلیف محمود احمدی‌نژاد برای دوره دوم ریاست جمهوری که در هفته آینده برنامه‌ریزی شده ممکن است به اعتراض‌های بیشتر و سرکوب بزرگ دیگری دامن بزند.

ایرین خان گفت: «سه روز پیش، هزاران نفر در بیش از ۱۰۰ شهر جهان در روز جهانی اعتراض علیه دستگیری‌های بی‌شمار، ضرب و شتم و قتل همراه با کوشش‌های مقامات ایرانی برای پیش بردن نتایج مورد اختلاف انتخابات شرکت کردند. هدف از این کار ابراز همبستگی با کسانی بود که حقوقشان در ایران نقض می شود و فرستادن پیامی به مقام رهبری ایران و اطرافیانش دال بر این که نقض این حقوق باید پایان یابد. جهان نگاه می کند.»

شیرین عبادی، برجسته ترین وکیل و مدافع حقوق بشر ایرانی، به دعوت عفو بین الملل در لندن است.
مقامات ایرانی سازمانی را که او در سال ۲۰۰۱ بنیان گذاشت، کانون مدافعان حقوق بشر، به خاطر کوشش های آن در راه ترویج حقوق بشر و دفاع از بازداشتیان و شکنجه شدگان، در دسامبر گذشته تعطیل کردند. حداقل سه نفر از اعضای اصلی آن ـ روزنامه نگار عبدالرضا تاجیک و نیز وکلای برجسته حقوق بشری عبدالفتاح سلطانی و محمد علی دادخواه ـ پس از شروع اعتراض های مربوط به انتخابات بازداشت شده اند. دو نفر از آنها در زندان بدنام اوین در تهران به سر می برند، اما محل محمد علی دادخواه نامعلوم و باعث نگرانی در باره امنیت وی شده است.
شیرین عبادی، که در سال ۲۰۰۳ جایزه صلح نوبل را دریافت کرد، گفت: «همکاران من به خاطر فعالیت هایشان در راه ترویج عدالت و حاکمیت قانون و دفاع از حقوق بشر مردم در ایران، دستگیر شده اند. آنها مانند بسیاری دیگر در کشور من اکنون در زندان رنج می کشند زیرا از ارزش های جهانی ـ حق آزادی عقیده و بیان و ابراز مسالمت آمیز اعتراض بدون نگرانی از دستگیری یا حمله نیروهای خشنی مثل بسیج ـ دفاع می کنند.»

ایرین خان و شیرین عبادی هشدار دادند که هر قدر هم مقامات تهران سرسخت به نظر برسند، توجه و کوشش های بین المللی نباید فروکش کند.

شیرین عبادی گفت: « اکنون با ظاهر شدن اختلافات سیاسی در تهران، مردم در ایران بیش از پیش به حمایت بین المللی نیاز دارند. اگر قرار باشد تاثیری بر افراد تصمیم گیرنده در تهران وارد شود، توجه و فشار بین المللی باید تداوم یابد و تشدید شود.»

ایرین خان گفت: «سازمان ملل به ویژه باید نقش مصمم تر و تعیین کننده تری ایفا کند. سازمان ملل باید از طریق راه‌کار حقوق بشری و دیگر راه¬کارهایش موارد نقض حقوق بشر در ایران را مورد تحقیق قرار دهد و مدارک و شواهدی را گرد آورد که بتوان روزی برای حساب خواهی از افراد مسئول به کار برد.»

شیرین عبادی به عنوان بخشی از فعالیت های بین المللی برای جلب توجه به تعدی های حقوق بشری در ایران و نیز حمایت از اقدام جهانی عفو بین الملل در دفاع از کانون مدافعان حقوق بشر و اعضای آن و خواست گشایش مجدد و ادامه فعالیت آن، به لندن سفر کرده است.

http://www.amnesty.org/en/for-media/press-releases/iran-joint-statement-shirin-ebadi-and-irene-khan-20090728
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.