جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸ - Friday 24 May 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

اعتصاب غذای ایرانیان در برابر سازمان ملل

در دومين روز از اعتصاب غذای جمعی از ايرانيان مقيم آمريکا در مقابل دفتر سازمان ملل متحد، نوام چامسکی و تعدادی از روشنفکران و فعالان سياسی و مدنی سخنرانی کردند. شهرنوش پارسی‌پور در سخنان خود به استفاده از کلمه «مرگ» در شعار ها اشاره کرد و گفت: بايد با هر شعار «مرگ» مخالفت کرد و بهتر است به جای مرگ از کلمات ديگری شود. مثلا به جای مرگ بر روسيه گفته شود روسيه حيا کن.

iran-emrooz.net | Thu, 23.07.2009, 22:19

سخنرانی فعالان مدنی در دومين روز از اعتصاب غذای گروهی ايرانيان

رادیو فردا: در دومين روز از اعتصاب غذای جمعی از ايرانيان مقيم آمريکا در مقابل دفتر سازمان ملل متحد، نوام چامسکی و تعدادی از روشنفکران و فعالان سياسی و مدنی سخنرانی کردند.

گروهی از ايرانيان مقيم آمريکا، در اعتراض به نتيجه انتخابات رياست جمهوری در ايران و خشونت عليه معترضان، مقابل ساختمان سازمان ملل متحد در نيويورک دست به اعتصاب غذا زده اند. اين اعتصاب غذا که از روز چهارشنبه آغاز شده روز جمعه به پايان می رسد.

به گزارش خبرنگار راديو فردا از نيويورک، در آغاز دومين روز اين اعتصاب غذا، اکبر گنجی، روزنامه نگار و فعال سياسی، تاکيد کرد که اين اعتصاب در اعتراض به نقض حقوق بشر و دفاع از حقوق زندانيان سياسی برگزار می شود.

آقای گنجی اضافه کرده است: جمع حاضر در اين اعتصاب غذا مخالف هرگونه حمله نظامی به ايران و تحريم عليه اين کشور است.

پس از آقای گنجی، شهرنوش پارسی پور، نويسنده، در سخنرانی خود بر نقش اينترنت در جنش سبز در ايران تاکيد کرد.

شهرنوش پارسی پور اضافه کرد : مردم بدون هيچ طرحی جنبش سبز را به پيش می برند و هر فرد در اين جنبش نقش رهبری دارد.

خانم پارسی پور همچنين گفت: برخی از شعارهايی که اين روز ها در ايران مطرح می شود وی را اذيت می کند.

شهرنوش پارسی پور به استفاده از کلمه «مرگ» در شعار ها اشاره کرد و گفت: سی سال است در ايران شعار مرگ بر آمريکا سر داده می شود و در روز جمعه ديدم که مرگ بر روسيه و چين نيز سر داده شد. بايد با هر شعار «مرگ» مخالفت کرد و بهتر است به جای مرگ از کلمات ديگری شود. مثلا به جای مرگ بر روسيه گفته شود روسيه حيا کن.

پس از شهرنوش پارسی پور، عبدی کلانتری پيام محمدرضا نيکفر به اعتصاب غذای در مقابل سازمان ملل را قرائت کرد.

مهدی سخر خيز، فرزند عيسی سحر خيز، که هم اکنون در زندان به سر می برد، نيز در اين مراسم سخنرانی کرد و گفت: در بازداشتگاه، ماموران پدرش را مورد ضرب و شتم قرار داده و دنده های او را شکسته اند.

مهدی سحرخيز همچنین گفت که پدرش، در تماس تلفنی کوتاهی با اعضاء خانواده خود، از ايرانيان خارج از کشور خواسته تا عليه شرکت «نوکيا» اقامه دعوا کنند.

آقای سحرخيز گفته است که ماموران امنيتی جمهوری اسلامی، با بهره گيری از فن آوری هايی که اين شرکت فنلاندی به ايران فروخته، موفق به رديابی و بازداشت گروه زيادی شده اند.

در ادامه اين مراسم، مهرداد مشايخی، استاد دانشگاه جرج تاون واشينگتن، نيز از منظر جامعه شناسی نکاتی را درباره تغييرات نسلی در ايران بيان کرد.

وی گفت: نسل حاضر در جنبش کنونی با نسل کودتای ۲۸ مرداد، نسل انقلاب و نسل اصلاحات در سال ۱۳۷۶ متفاوت است و هيچ کدام از نسل های قبلی نيست، ولی همه محاسن نسل های گذشته را به همراه دارد.

آقای مشايخی در توضيح عناصر اين نسل جديد همچنين گفت: اين نسل جهانی فکر می کند و جهانی نيز عمل می کند ، نگاه ايدئولوژيک ندارد و به دنبال آرمانشهر نيست.

نوام چامسکی، زبانشناس و روشنفکر آمريکايی، نيز بعداز ظهر روز پنجشنبه در مراسم اعتصاب غذای مقابل سازمان ملل حاضر شد.

اين اعتصاب غذا روز جمعه به پايان خواهد رسيد.آغاز اعتصاب غذای ایرانیان در برابر سازمان ملل

ایران امروز: اعتصاب غذای سه روزه‌ی ده‌ها تن از روشنفکران و هنرمندان و فعالان سیاسی از روز چهارشنبه در برابر مقر سازمان ملل متحد در نیویورک آغاز شد. دعوت به اعتصاب غذا از سوی ۲۷ تن از روشنفکران و فعالان سیاسی سرشناس ایرانی ساکن آمریکا صورت گرفته، اما دهها نفر از چهره‌های سرشناس آمریکایی و شمار زیادی از هنرمندان و روشنفکرانی ایرانی ساکن دیگر نقاط جهان از آن پشتیبانی کرده‌اند.

اعتصاب‌کنندگان هدف خود را پشتيبانى از جنبش سبز مردم ايران، محكوم كردن تقلب گسترده درانتخابات، سركوب بى‌رحمانه اعتراضات مردمى، و بازداشت غيرقانونى صدها شهروند و فعال سياسى و اجتماعى در ايران اعلام کرده‌اند و با تحصن و اعتصاب غذا در برابر سازمان ملل می‌خواهند صداى مظلوميت مردم ايران را به گوش جهانيان برسانند.

اعتصاب‌کنندگان از مجامع بین‌المللی از دولت جمهورى اسلامى بخواهند كه تمامى بازداشت شدگان را بسرعت و بدون هيچ قيد و شرطى آزاد نمايند. با توجه به وضعيت نگران كننده‌ى در معرض خطر بودن جان و سلامتى بازداشت شدگان اخير، اعتصابیون اعزام نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل به ایران برای ملاقات با بازداشت شدگان هستند.

اعتصابیون همچنین از ایرانیان ساکن آمريكا دعوت کرده‌آند كه براى اعلام حمايت خود از جنبش سبز مردم ايران، و نيز اعلام همبستگى با بازداشت شدگان اعتراضات هفته‌هاى اخير در ايران در روزهای ۳۱ تير تا ۲ مرداد ماه (۲۲ تا ۲۴ جولاى) به همايش اعتراضى در برابر مقر سازمان ملل متحد بپيوندد، و سفير و صداى رساى هموطنان خود در اين روزهاى حساس و دشوار باشند.

اعلامیه‌های اعتصابیون و حامیان:
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.