پنجشنبه ۲۷ تير ۱۳۹۸ - Thursday 18 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

نامه سرگشاده مهدی کروبی به رئیس قوه قضاییه

بازداشت شدگان را آزاد کنید!

مهدی کروبی: معترضان به نتیجه انتخابات غیرقانونی را دسته جمعی بازداشت كردند،‌ شبانه به خانه‌های مردم حمله و به تخریب وسایل نقلیه اشخاص پرداختند و حتی عده‌ای را ربودند. به حریم كوی دانشگاه حمله كرده و سینه دختران و پسران ایران زمین را با گلوله شكافتند. از جناب عالی به عنوان رییس قوه قضائیه خواهشمندم كه دستور فرمایید تا هر چه سریعتر مقدمات تبدیل قرار بازداشت شدگان فراهم شود تا این عزیزان به آغوش خانواده‌های خود بازگردند.

iran-emrooz.net | Sat, 11.07.2009, 16:25

بسه تعالی

حضرت ایت الله‌هاشمی شاهرودی
ریاست محترم قوه قضائیه
با سلام و احترام

همانطور كه می‌دانید اصل جمهوریت از اصول اساسی نظام است و بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) نیز با توجه به تجربه صدر مشروطیت كه جریاناتی با رای و حاكمیت مردم مخالف بوده و راه به استبداد می‌بردند و به قول مرحوم آیت الله نائیینی كه استبداد دینی را بدترین نوع استبداد می‌دانست،‌ فرمودند "میزان رای ملت است" و با چنین اعتقادی بود كه علی رغم وجود نگرانی‌ها نسبت به سلامت انتخابات در عرصه این انتخابات حضور یافته و مردم را نیز به حضور گسترده در این عرصه دعوت كردم،‌ ولیكن سرنوشت انتخابات به گونه‌ای رقم خورد كه جمهوریت نظام زیر سوال رفت. اینك نگرانی‌های بنده نسبت به انحراف در جمهوری اسلامی از آرمان‌های بنیان گذاران موجب شد تا همان طور كه چندی پیش همطراز شما در حكومت به دفاع از جمهوریت و اسلامیت نظام می‌پرداختم امروز در جایگاه دیگری در مقام دفاع از ان برآیم.
با توجه به قضایای اخیر بعد از انتخابات و بنابر اینكه ایام پایانی مسئولیت جنابعالی در قوه قضائیه می‌باشد، تكلیف شرعی و مسئولیت شهروندی اقتضا می‌نماید كه در این زمنیه مطالب و نكته‌هایی را به عرض برسانم تا توسط آن جناب به عنوان عالی‌ترین مقام قضایی كشور به كار بسته شود تا در پیشگاه خداوند متعال سربلنند و در نزد ملت و بندگان مظلوم او روسفید باشیم.

انتخابات اخیر ریاست جمهوری كه حماسه ۲۲ خرداد را آفرید فرصت مبارك و مغتنمی بود كه می‌توانست موجب تامین و افزایش مشروعیت نظام جمهوری اسلامی ایران در داخل و خارج از كشور شود و همگرایی قومی، جناحی و وحدت ملی را تضمین نماید،‌ مع الاسف آزمندی قدرت طلبان و انحصارگرایانه اقلیتی حاكم در درون كشور موجب شد سرنوشتی دیگر را برای این انتخابات رقم زد و ملت بزرگ ایران را دلسرد وافسرده ساخت. چنانچه مسئولان امر به درستی انتخابات اخیر را هدایت می‌كردند این مشاركت و حضور ۸۵ درصدی مردم سرمایه بزرگی بود كه برای سالیان دراز وحدت ملی، تفاهم اجتماعی و شكوفایی اقتصادی كشور را تضمین می‌نمود، اما اكنون همان سرمایه تبدیل به ابزاری خطرناك جهت ایجاد تفرقه، واگرایی ملی، افسردگی سیاسی، سوء ظن و بی‌اعتمادی اجتماعی و ركود اقتصادی گردیده است. در مشاركت ۵۵ تا ۶۰ درصدی دوره‌های گذشته همیشه نیمی از آرا و گاهی بیشتر آن متعلق به جناح اصلاح طلب بود و این بار نیز حضور بی نظیر ۸۵ درصدی مردم برای تغییر وضع موجود بود، اما سرنوشت انتخابات به گونه‌ای رقم خورد كه ظاهرا به زعم آقایان ۲۵ درصدی كه در هیچ انتخاباتی شركت نمی‌كردند هم برای این آمدند كه مبادا این دولت فعلی تغییر كند!!

بنابراین متعاقب انتخابات و اعلام عجولانه و غیرقانونی نتیجه آن میلیون‌ها نفر از مردم به روند غیر اخلاقی و غیر قانونی روند برگزاری انتخابات اعتراض كردند كه مسئولان امر می‌توانستند با برخورد صحیح قانونی به پاسخگویی پرداخته و همگان را اقناع نمایند و شكایت نامزدهای معترض را به صورت بیطرفانه بررسی كنند ولیكن به جای آن آتش به روی مردم گشودند. معترضان به نتیجه انتخابات غیرقانونی را دسته جمعی بازداشت كردند،‌ شبانه به خانه‌های مردم حمله و به تخریب وسایل نقلیه اشخاص پرداختند و حتی عده‌ای را ربودند. به حریم كوی دانشگاه حمله كرده و سینه دختران و پسران ایران زمین را با گلوله شكافتند. و اما،‌ شماری از این اقدامات توسط لباس شخصی‌ها و شمار دیگر توسط یونیفورم پوشان بسیج و سپاه پاسداران و نیروی انتظامی صورت گرفت. بدین ترتیب بود كه بی آنكه سخنی گفته شود نوعی كودتای نظامی را بر كشور تحمیل كردند.

به نظر من مسئولانی كه با تدارك این تحرك‌ها زمینه ساز حوادث خونین پس از انتخابات شدند باید پاسخگو باشند و با ضرب و زور رادیو و تلویزیون و زندان نمی‌توان جای شاكی و متهم را عوض كرد. حركت مسالمت جوی مردم ایران بزرگتر از ان است كه با نسبت دادن به خارج یا گروههای طرد شده از مردم بدنام شود. عاملان و مسولان دولتی هم فرض كه با خشونت و زندان و تهدید بخواهند موقتا این موج را خاموش كنند،‌ ولی با آتش همیشه زیرخاكستر چه خواهند كرد؟ با این بحران مشروعیت داخلی و بین‌المللی خود چه خواهند كرد؟ چرا فكر نمی‌كنند كه دوره این روش‌ها به سر آمده است و ملت ایران، ملت خمینی و یاران انقلاب اسلامی بالاخره نخواهند گذاشت نظام جمهوری اسلامی برآمده از خون دهها هزار شهید در غصب بماند؟‌ ممكن است كه كروبی را هم به دیار فانی بفرستند اما ملت زنده می‌ماند و حق خود را می‌گیرد. من از مقامات دلسوز نظام می‌خواهم كه اجازه ندهند كه این روش‌ها كه به زیان كشور و نظام است ادامه یابد.

حضرت آیت الله شاهرودی
در این راستا اقدام حضرت عالی و قوه قضائیه و همچنین مجلس محترم برای تشكیل كمیته تحقیق جای بسی تقدیر و تشكر دارد. تشكیل كمیته پیگیری از سوی شما معنایش این است كه مسئولیت این كارها را نمی‌پذیرید و متوجه بخش‌های دیگری می‌دانید كه چندان در اختیار شما نیست اما می‌دانید كه در هر صورت شما رییس قوه قضائیه هستید و نباید در روزهای پایانی مسئولیت خود اجازه دهید كه در كارنامه تان چنین اتفاقاتی ثبت شود. با توجه به این همه قانون شكنی و نیز دستگیری ناموجه و نگهداری غیر قانونی صدها شهروند ایرانی در بازداشت گاهها و استقلال قوه قضائیه گویا سنگینی مسئولیت‌ها بیش از آن می‌باشد كه تصور می‌رود. شمار زیادی از بازداشت شدگان بیماران و حتی زنان باردار و شماری از آنان از مسئولین نظام در رده‌های مختلف طی دهه‌های اخیر بوده‌اند. و این در حالی است كه هیچ كدام از آنان از حق قانونی انتخاب وكیل و مذاكره با او برخوردار نبوده و محل نگهداری اكثریت آنها برای خانواده‌های شان معلون نیست و حتی سلامت بسیاری از آنان هنوز برای وابستگانشان محرز نمی‌باشد. همه اینها موارد نقض آشكار قانون بوده و با اصول ۲۲، ۲۳، ۲۴، ۲۷، ۳۲، ۳۷، ۳۸ و ۳۹ قانون و صراحت ماده ۱۲۵ قانون ایین دادرسی در تناقض است كه توسط دولتمردان كنونی نقض شده و متاسفانه تاكنون واكنشی از سوی قوه قضائیه به نقض قانون نشان داده نشده است.

امروز حتی دادستانی تهران به صورت ابزاری جهت سركوب معترضان قانونی به نتیجه انتخابات درآمده است. هیچ كس مخالف اصل نظام جمهوری اسلامی نیست، همه معترضان به نتیجه انتخابات با اصل نظام موافقند و مدافع آن می‌باشند. آنها تنها به روند انتخابات و مصادره آرای خودشان معترض بوده و خواستار رسیدگی قانونی و بیطرفانه به اعتراضشان می‌باشند. پس چرا باید آنان را اغتشاگر، وابسته به خارج و به اصطلاح برانداز مخملی نامید؟

این دردآور است كه متولیان و دولتمردان از طرفی مشاركت ۴۰ میلیونی مردم را به رخ دنیا می‌كشند و می‌گویند اختلافات هم یك اختلافات درون خانوادگی است و از طرف دیگر با كمال خشونت و بی رحمی به سركوب اعتراض قانونی آنان پرداخته و هرگز مانند عضو یك خانواده با آنان برخورد نمی‌كنند. مگر خداوند متعال نمی‌فرماید كه با همدیگر مهربان باشید، این چه رحم و رافت و همدلی و مهربانی است كه همه ابعاد ان ضرب و شتم، حبس و زندان، ‌داغ و درفش و حتی قتل و جرح معترضان عضو درون این خانواده است؟

حضرت آیت الله‌هاشمی شاهرودی
با توجه به این كه حضرت عالی به عنوان فقیهی وارسته و عادل و آزادمنش شناخته می‌شوید و به عنوان رییس فاضل و فرهیخته قوه قضائیه از استقلال و بیطرفی برخوردار می‌باشید و روزهای پایانی دوره مسئولیت شما در این قوه است،‌اگر مشكل بازداشت شدگان اخیر در دوره حضرت عالی به طور سریع حل و فصل نشود عواقب غیرقابل پیش بینی زیادی برای ان متصور است. بنابراین با توجه به تدبیر و تجربه جنابعالی اگر تا زمانی كه در این مقام حضور دارید برای پیگیری آزادی بازداشت شدگان اخیر اقدام عاجل نفرمایید ممكن است كه مسئول جدید قوه قضائیه تا بخواهد مستقر شود و بر امور مسلط گردد و تا روند طیعی نقل و انتقالات مدیریتی طی شود عده زیادی از این بیگناهان همچنان در بلاتكلیفی بمانند و حقوق شهروندان تضییع شود. لذا از جناب عالی به عنوان رییس قوه قضائیه خواهشمندم كه دستور فرمایید تا هر چه سریعتر مقدمات تبدیل قرار بازداشت شدگان فراهم شود تا این عزیزان به آغوش خانواده‌های خود بازگشته و گامی موثر در جهت تفاهم و وحدت ملی برداشته شود. انشاءالله

مهدی كروبی
١٩/٠٤/۱۳۸۸
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.