جمعه ۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ - Friday 26 April 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

عیسی سحرخیز در خطر شکنجه

روزنامه‌نگار عیسی سحرخیز در روز ۴ ژوئیه ۲۰۰۹ دستگیر شد. عفو بین‌الملل او را یک زندانی وجدانی می‌داند که صرفا به خاطر بیان مسالمت‌آمیز نظریاتش، از جمله در باره نتیجه انتخابات، زندانی شده و در خطر شکنجه یا اذیت و آزارهای دیگر است.

iran-emrooz.net | Tue, 07.07.2009, 9:38

فراخوان فوری
روزنامه نگار ناپدید شده در خطر شکنجه


روزنامه‌نگار عیسی سحرخیز در روز ۴ ژوئیه ۲۰۰۹ دستگیر شد. عفو بین‌الملل او را یک زندانی وجدانی می‌داند که صرفا به خاطر بیان مسالمت‌آمیز نظریاتش، از جمله در باره نتیجه انتخابات، زندانی شده و در خطر شکنجه یا اذیت و آزارهای دیگر است.

عیسی سحرخیز (۵۶ ساله)، روزنامه نگار و فعال انتخاباتی برای نامزد ریاست جمهوری مهدی کروبی، در تاریخ ۴ ژوئیه در شمال ایران دستگیر و به محل نامعلومی منتقل شد. مقامات ایرانی، به رغم کوشش های خانواده و وکیلش، محل نگه داری او را اعلام نکرده اند و او را در خطر شکنجه قرار داده اند. عفو بین الملل نگران است که او قربانی ناپدید شدن اجباری شده باشد.

در روز۲۰ ژوئن ۲۰۰۹، زمانی که او در سفر شمال ایران بود، خانه اش در تهران مورد حمله قرار گرفت و کامپیوتر و مطالب مربوط به مبارزه انتخاباتی در حمایت از یکی از نامزدهای مخالف در انتخابات ریاست جمهوری، مهدی کروبی، توقیف شد. در روز ۲ ژوئیه، عیسی سحرخیز مقاله ای در تارنمای خبری روز منتشرکرد که درآن از مقام رهبری آیت الله سید علی خامنه ای انتقاد کرده بود.
روزنامه نگار عیسی سحرخیز یکی از بنیانگذاران انجمن دفاع از آزادی مطبوعات است. او سردبیر ماهنامه آفتاب و روزنامه اقتصاد بود که در سالهای ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ بسته شدند.

لطفا فورا نامه‌هایی به فارسی، عربی، انگلیسی، فرانسوی یا زبان خودتان بنویسید و:
• از مقامات ایرانی بخواهید فورا و بدون قید و شرط عیسی سحرخیز را آزاد کنید چون او یک زندانی وجدانی است که صرفا به خاطر استفاده مسالمت آمیز از حق آزادی بیان خود بازداشت شده است.
• مقامات را اکیدا فرا بخوانید محل بازداشت او را اعلام و دسترسی فوری او را به خانواده و وکیل انتخابی اش و نیز مراقبت های ضروری پزشکی تضمین کنند؛
• مقامات را اکیدا فرا بخوانید که حفاظت از عیسی سحرخیز را در مقابل کلیه اشکال شکنجه یا اذیت وآزار دیگر تضمین کنند؛
• از مقامات بخواهید که کلیه محدودیت های غیرقانونی را بر آزادی بیان، تجمع و تشکل در ایران برچینند.

لطفا نامه‌های خود را به مقامات زیر ارسال کنید:

رهبر جمهوری اسلامی ایران
آیت الله سید علی خامنه ای
دفتر مقام رهبری
خیابان جمهوری اسلامی، خیابان شهید کشور دوست، تهران، جمهوری اسلامی ایران
پست الکترونیکی: .(JavaScript must be enabled to view this email address)
از طریق تارنمای: (انگلیسی) http://www.leader.ir/langs/en/index.php?p=letter
(فارسی) http://www.leader.ir/langs/fa/index.php?p=letter
عنوان: جناب آقای
رئیس قوه قضاییه
آیت الله محمود هاشمی شاهرودی
حوزه ریاست قوه قضاییه
خیابان پاستور، خیابان ولی عصر، پایین تر از سه راه جمهوری، تهران کد پستی 1316814737، جمهوری اسلامی ایران
پست الکترونیکی: .(JavaScript must be enabled to view this email address) (در قسمت موضوع بنویسید: خدمت آیت الله شاهرودی)
عنوان: جناب آقای

رونوشت برای:
رئیس انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران
رجبعلی مزروعی
شماره ۸۷، خیابان هفتم، خیابان کبکانیان
بلوار کشاورز، تهران، جمهوری اسلامی ایران
فکس: 39 35 896 21 98+
پست الکترونیکی: .(JavaScript must be enabled to view this email address)
عنوان: آقای مزروعی گرامی
و نمایندگان دیپلماتیک ایران در کشور خودتان.
در صورتی که بخواهید نامه ها را پس از تاریخ بالا بفرستید، از دفتر عفو بین الملل بخش خودتان سوال کنید.

اطلاعات بیشتر

از زمان اعلام برنده شدن رئیس جمهور احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری در روز ۱۳ ژوئن، که مورد مخالفت صدهاهزار نفر از ایرانیان قرار گرفته است، مقامات ایران محدودیت های شدیدی بر آزادی بیان برقرار کرده اند. دسترسی به اینترنت مسدود یا دچار وقفه زیادی شده است. نشریات ایرانی از انتشار اطلاعات در باره ناآرامی ها منع شده اند. روزنامه نگاران خبری خارجی از رفتن به خیابان ها منع شده اند و برخی از خبرنگاران خارجی از ایران اخراج شده اند.

بنا به اطلاعیه های رسمی که عفو بین الملل ثبت کرده است، از روز ۱۲ ژوئن نیروی انتظامی و نیروهای بسیج حداقل ۲۲۷۷ نفر را در سراسر ایران در طی تظاهرات یا پس از آن دستگیر کرده اند. این عده شامل شخصیت های برجسته سیاسی نزدیک به میر حسین موسوی، نامزد انتخاباتی دیگر مهدی کروبی و رئیس جمهور سابق خاتمی که از مبارزه انتخاباتی میرحسین موسوی حمایت کرد، هستند. برخی از مدافعان حقوق بشر و روزنامه نگاران نیز بازداشت شده اند. روزنامه نگاران دیگری نیز که در عین حال عضو احزاب سیاسی هستند یا به نفع نامزدهای انتخاباتی تبلیغ کرده اند، دستگیر شده اند. در روز 16 ژوئیه، وکیل و مدافع حقوق بشر عبدلفتاح سلطانی نیز دستگیر و بازداشت شد (لطفا نگاه کنید به فراخوان فوری 09/160، MDE 13/059/2009، 19 ژوئیه 2009: http://www.amnesty.org/en/library/info/MDE13/059/2009/en). روزنامه نگار سعید حجاریان ـ عضو سابق شورای شهر تهران و مشاور رئیس جمهور پیشین محمد خاتمی ـ که پس از سوءقصدی در سال 2000 محکوم به صندلی چرخدار است ـ در 16 ژوئن 2009 در خانه اش دستگیر شد. او در روز 3 ژوئیه از زندان اوین به بیمارستان منتقل شد
(لطفا نگاه کنید به فراخوان فوری 09/159،MDE 13/058/2009، 18 ژوئن 2009: http://www.amnesty.org/en/library/info/MDE13/058/2009/en)

در روز 24 ژوئن، 70 استاد دانشگاه با میرحسین موسوی دیدار کردند و پس از خروج از دفتر او دستگیر شدند. همه آنها به جز چهار نفر بعدا آزاد شدند. دکتر قربان بهزادیان، رئیس مبارزه انتخاباتی میرحسین موسوی، و اردشیر امیر ارجمند، استاد حقوق دردانشگاه شهید بهشتی از جمله کسانی هستند که هنوز در بازداشت به سر می برند. صدها نفر دیگر در طی تظاهرات علیه نتیجه انتخابات، که با استفاده مفرط از زور روبرو شده، دستگیر شده اند. بسیاری کتک خورده اند و، بنا به اعلام مقامات، حداقل 21 نفر کشته شده اند، گرچه تعداد واقعی احتمالا بیشتر است.

فراخوان فوری 09/181، شماره نمایه MDE 13/067/2009 ، تاریخ صدور 6 ژوئیه 2009
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.