جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸ - Friday 24 May 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

ادامه اعتراض‌ها در تهران

شاهدان عینی از تهران می‌گویند، حدود ۱۰۰۰ نفر از مخالفان دولت در میدان ۷ تیر تجمع کرده‌اند. به گفته شاهدان حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ نیروی پلیس و بسیجی که در این محل آماده مقابله با معترضان هستند با چند نفر از زنان و مردانی که به نشان عزاداری برای کشته شدگان وقایع اخیر، لباس سیاه بر تن کرده بودند، برخورد کرده‌اند.

iran-emrooz.net | Mon, 22.06.2009, 16:53

بی بی سی: در حالیکه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با صدور بیانیه ای "آشوبگران، اغتشاشگران و قانون گریزان" را به "برخورد قاطع و انقلابی" تهدید کرده است شاهدان عینی از تهران می‌گویند، حدود ۱۰۰۰ نفر از مخالفان دولت در میدان ۷ تیر تجمع کرده‌اند.

به گفته شاهدان حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ نیروی پلیس و بسیجی که در این محل آماده مقابله با معترضان هستند با چند نفر از زنان و مردانی که به نشان عزاداری برای کشته شدگان وقایع اخیر، لباس سیاه بر تن کرده بودند، برخورد کرده اند.

بر اساس گفته شاهدان، نیروهای پلیس و امنیتی با استفاده از باتوم و گاز اشک آور سعی می کنند مردم را متفرق کنند و در این منطقه امکان برقراری تماس از طریق تلفن همراه وجود ندارد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس علاوه بر گزارش پرواز هلی کوپترها در آسمان این میدان، خبر داده که پلیس در این منطقه در تلاش است مانع توقف حاضران در این منطقه شود و حتی از همراهی افراد در حین حرکت هم جلوگیری می کند.

در همین حال برخی دیگر از گزارش ها از تهران مبنی بر بروز نا آرامی و در گیری در خیابان های اطراف جام جم و پارک ملت، یعنی اطراف سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی است.

سایت کلمه، سایت نزدیک به میر حسین موسوی همچنین خبر داده که در پی عدم صدور مجوز برای تجمع و سرکوب آنچه در این سایت تجمعات مسالمت آمیز خوانده شده، مردم تصمیم دارند امروز، دوشنبه، به نشانه اعتراض و همدردی با "شهدای" روز سی ام خرداد چراغ های اتومبیل خود را روشن کنند.

به گزارش سحام نیوز، پایگاه اطلاع رسانی حزب اعتماد ملی،مهدی کروبی نامزد معترض دیگر انتخابات ریاست جمهوری نیز با صدور بیانیه ای از مردم دعوت کرده پنج شنبه شب در مراسم بزرگداشت کشته شدگان حوادث اخیر در مرقد آیت الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی شرکت کنند.

سپاه پاسداران جمهوری اسلامی، بیانیه تهدید آمیز خود را بعد از آن صادر کرد که رادیوی دولتی ایران اعلام کرده بود، ۴۵۷ نفر در درگیری های خیابانی روز شنبه تهران که ۱۰ کشته به جای گذاشته، دستگیر شده اند.

این در حالیست که میرحسین موسوی نامزد معترض به نتایج انتخابات در تازه ترین بیانیه خود خطاب به طرفدارانش ضمن توصیه به به خودداری از خشونت، اعتراض به نتایج انتخابات را "حق قانونی مردم" دانسته و از آنها خواسته به اجتماعات اعتراض آمیز و مسالمت آمیز خود ادامه بدهند.


ادامه اعتراض‌های مسالمت‌آمیز در تهران


رادیو فردا: از تهران خبر می‌رسد که در ادامه اعتراض‌های مسالمت‌آمیز به نتایج اعلام شده اتنخابات ریاست جمهوری ۲۲ خرداد، شهروندان تهرانی معترض امروز قرار است از ساعت ۵ تا ۶ بعدازظهر چراغ ماشین‌های خود را روشن کنند.

پس از آنکه درخواست مجمع روحانیون مبارز برای برگزاری راهپیمایی مسالمت‌آمیز روز شنبه ۳۰ خرداد، حدفاصل میدان‌های انقلاب و آزادی، با مخالفت مسئولان دولتی روبه‌رو شد و تجمع خودجوش مردمی روز شنبه در این منطقه با دخالت گسترده نیروهای امنیتی، نظامی و لباس‌شخصی‌ها به خشونت گرایید، خبرهای رسیده از تهران حاکی است که شهروندان تهرانی روش‌های دیگری را برای بیان مسالمت‌آمیز اعتراض‌های خود انتخاب کرده‌آند.

از جمله شب گذشته سایت خبری کلمه، یکی از دو وب‌سایت اصلی اطلاع‌رسانی میرحسین موسوی اعلام کرد که شهروندان تهرانی، دوشنبه اول تیرماه، از ساعت ۵ تا ۶ بعد از ظهر و «به نشانه اعتراض و همدردی» با قربانیان خشونت‌های روز شنبه، چراغ‌های اتومبیل‌های خود را روشن خواهند گذاشت.

این اعتراض به دعوت میرحسین موسوی صورت نمی‌گیرد اما وب سایت کلمه از این موضوع به عنوان «شیوه جدید اعتراض در پی ممانعت بی‌سابقه و برخورد شدید نیروهای نظامی و شبه نظامی با مردم» یاد کرده است.

بر اساس اعلام تلویزیون دولتی ایران، در حوادث روز شنبه دست کم ۱۰ نفر جان باخته‌اند و پلیس می‌گوید که نزدیک به ۵۰۰ نفر را در این روز بازداشت کرده است.

با این حال شبکه خبری سی ان ان به نقل از منابع بیمارستانی، تعداد قربانیان خشونت‌های روز شنبه را ۱۹ نفر ذکر کرده و اضافه می‌کند که بر اساس گزارش‌های غیر رسمی تا ۱۵۰ نفر در این خشونت‌ها جان خود را از دست داده‌اند.

از شامگاه شنبه تصاویر و ویدئوهایی که از خشونت‌های روز شنبه علیه مردم معترض در وب‌سایت‌های منتشر شده است، از شبکه‌های خبری مختلف پخش می‌شوند و یکی از این تصاویر مربوط به دختری به نام نداست که در خیابان امیرآباد شمالی به ضرب گلوله جان باخته است.

گزارش‌های غیررسمی، حاکی از آن است که روز گذشته پیکر ندا به شرط انجام سریع و پنهانی مراسم تدفین در اختیار خانواده‌اش قرار گرفته و به مساجد تهران تأکید شده است که ازبرگزاری مراسم یادبود برای او خودداری کنند.

هنوز منبع خبری مستقلی این گزارش‌ها را که بیشتر به وسیله شهروندان روزنامه‌نگار در شبکه‌های اجتماعی در اینترنت منتشر شده، تأیید نکرده است.

در همین حال خبرگزاری رویترز از تهران گزارش می‌دهد که حامیان جوان میرحسین موسوی، نامزد اصلاح‌طلب انتخابات ۲۲ خرداد، از مردم خواسته‌اند که در روز دوشنبه به یاد کشته‌شدگان روز شنبه شمع‌های سیاه به همراه روبان‌های سبز با خود داشته باشند.

گزارش رویتز که مستند به خبری در وب‌سایت حامیان جوان آقای موسوی است، اضافه کرده است که این گروه از حامیان آقای موسوی از مردم خواسته‌اند که با هدف بزرگداشت قربانیان روز شنبه، از ساعت ۵ بعد از ظهر امروز به مدت دو ساعت چراغ‌های خودروهای خود را روشن نگه دارند.

این گزارش‌ها در حالی است که آقای موسوی روز گذشته با انتشار بیانیه‌ای ضمن اعتراض به برخوردهای خشونت‌آمیز روز شنبه از هواداران خود خواسته‌است که با خویشتنداری به اعتراض‌های خود ادامه دهد.

آقاى موسوى در بیانیه روز یكشنبه خود آورده است: «تیراندازى به مردم، پادگانى شدن فضاى شهر، ارعاب، تحریک و قدرت نمایى همگى فرزندان نامشروع قانون‌گریزى شدیدى است كه در معرض آن قرار داریم و عجبا كه بانیان چنین شرایطى دیگران را به این خطا متهم مى كنند.»

وی همچنین خطاب به حامیانش گفته است که: «در اعتراضات خود همچنان به پرهیز از خشونت پایبند بمانید و چون پدران و مادرانى دل شكسته با رفتارهاى نامتعارف فرزندانتان در قواى امنیتى برخورد كنید.»

تجمع اعتراضی روز شنبه مردم تهران، پس از آن انجام شد که آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی، در خطبه‌های نماز جمعه خود، راهپیمایی‌‌ها و تجمعات مسالمت‌آمیز معترضان را به «زورآزمایی خیابانی» تشبیه کرد و ضمن درخواست پایان دادن به تظاهرات خیابانى، تهدید كرد كه مسئول خونریزى‌هاى احتمالى با رهبران جنبش اعتراضى به نتایج انتخابات است.

به دنبال این اظهارات بود که شمار گسترده‌ای از نیروهای نظامی و امنیتی، با استقرار در خیابان‌های تهران، به برخورد با اجتماعات خیابانی پرداختند.

حضور گسترده نیروهای امنیتی در خیابان‌های تهران همچنان ادامه دارد و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز روز دوشنبه در بیانیه‌ای تهدید کرده است که با اجتماعات اعتراضی آینده مقابله خواهد کرد.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.