جمعه ۲۸ تير ۱۳۹۸ - Friday 19 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

سحابی: در این انتخابات حیات ملی مطرح است

سحابی: کسی نباید از این بترسد که اگر در انتخابات شرکت می‌کند، به جمهوری اسلامی رای داده و وضعیت موجود را پذیرفته است. به نظر من اگر انبوه مردم را به شرکت تشویق کنیم، از انتخاب آقای احمدی‌نژاد و انحطاط ایران جلوگیری کرده‌ایم.

iran-emrooz.net | Mon, 01.06.2009, 15:28

گفت و گوی اختصاصی خرابات
(شایا شهوق)

اخیراً شنیده می‌شود بسیاری از کسانی که در دوره‌های قبلی در انتخابات شرکت نمی‌کردند، این بار مصمم به رأی دادن هستند. چند روز پیش نیز ۵۰ فعال سیاسی در بیانیه‌ای که امضای شما هم پای آن به چشم می‌خورد، با اعلام «شرایط حساس» در کشور، مردم را به شرکت در انتخابات دعوت کرده‌اند. این شرایط حساس از نظر شما چیست؟


در این انتخابات مسئله این نیست که جناحی رای بیاورد و جناح دیگر رای نیاورد. الان مسئله مرگ و حیات کشور ایران مطرح است. ادامه دولت آقای احمدی نژاد تا کنون به موجودیت ایران خسارات بسیاری وارد کرده است. این خسارات را می‌توان در زیربناهای اقتصادی، توانایی‌های مالی و همچنین حیثت بین‌المللی مشاهده کرد. بنابراین در این انتخابات، این پرسش مطرح است که آیا آقای احمدی نژاد بماند و ایران رو به انحلال و انحطاط برود و یا فرد دیگری جانشین ایشان شود تا لااقل از این خطر عبور کنیم.

به همین جهت ما فکر می‌کنیم در این انتخابات حیات ملی مطرح است و از همه مردمی که به موجودیت، بقا و اعتلای ایران علاقمندند می‌خواهیم در این انتخابات شرکت کنند. رأی دادن در این انتخابات به مخالفان آقای احمدی نژاد موجب می‌شود که نسبت آرای آقای احمدی نژاد در انتخابات پایین آمده و ایشان در دوراوّل انتخاب نشوند. من از همه ایرانی ها در داخل و خارج از کشور، از هر گرایش سیاسی، اندیشه‌ای، مذهبی و غیر مذهبی، موافق یا مخالف جمهوری اسلامی دعوت می‌کنم که اگر به بقا، حیات و اعتلای ایران علاقمندند، در این انتخابات شرکت کنند و به کسی غیر ازآقای احمدی نژاد رای بدهند.

با توجه به نظرسنجی‌‌های دروغین منتشرشده در برخی سایت‌ها که بیشتر به نظرسازی شباهت دارد و همچنین شایعاتی که این روزها در مورد دستکاری در نتایج آراء مطرح می‌شود، فکر می‌کنید حضور مردم تا چه حد می‌تواند موثر باشد؟


به اذعان برخی از کارشناسان انتخاباتیِ جمهوری اسلامی و به گواه تجربیات پیشین، هنگامی که تفاوت آرای دو رقیب کم است- مثلا حدود ۵ میلیون - دستکاری در رای مردم امکان پذیراست ولی وقتی که تفاوت آراء زیاد شد و به ۱۰ میلیون نزدیک شد دیگر دستکاری امکان‌پذیر نیست. بنابر این در صورت مشارکت بالای مردم سلاح دستکاری در انتخابات بسیار کند می‌شود و عملاً کارآیی نخواهد داشت و کاندیدایی که آرایی برای او سازماندهی می‌شود شکست خواهد خورد.

معمولاً بحث شرکت در انتخابات از جانب منتقدین و مخالفان وضع موجود سلبی است. این بار ائتلاف ملی-مذهبی نیز با حمایت از هر دو کاندیدای اصلاح طلب به نوعی دعوت به رای دادن سلبی کرده است. آیا در چنین شرایطی نمی‌شد به رای ایجابی به یک کاندیدا فکر کرد؟


به نظر من از نظر ایجابی فرقی نمی‌کند که آقای کروبی باشد یا آقای موسوی و از این منظر یک نتیجه را دربر دارد. زمانی که دور اول انتخابات پایان یابد فردی که رای بیشتری آورده است به دور دوم منتقل می‌شود و طبیعی است آن اصلاح‌‌طلبی که کمتر رای آورده کنار می‌رود و آراء او به جیب دیگری ریخته خواهد شد.

چشم انداز انتخابات پیش رو را چه گونه ارزیابی می‌کنید؟


این انتخابات را نباید به موجودیت نظام و مشروعیت آن گره زد بلکه موجودیت ایران در خطر است. کسی نباید از این بترسد که اگر در انتخابات شرکت می‌کند، به جمهوری اسلامی رای داده و وضعیت موجود را پذیرفته است. به نظر من اگر انبوه مردم را به شرکت تشویق کنیم، از انتخاب آقای احمدی‌نژاد و انحطاط ایران جلوگیری کرده‌ایم.

در انتخاباتی مانند ریاست جهوری ۷۶ و مجلس ششم ۷۸ هر وقت مردم، انبوه و میلیونی شرکت کرده‌اند، بُرد با کاندیدای اصلاح طلب است. چرا که آرای جناح راست، که امروزه به اصولگرایان معروف شده اند، آرای دسته بندی شده مشخصی است که تعدادش تقریباً ثابت است. بر این اساس هرگاه مردم شرکت گسترده داشته باشند، نسبت آرای جناح راست پایین می‌آید.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.