شنبه ۲۹ تير ۱۳۹۸ - Saturday 20 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

ائتلاف زنان برای طرح مطالبات در انتخابات

«ما، بخشی از جنبش زنان ایران، به عنوان کنشگران جامعه‌ی مدنی در عرصه‌های گوناگون مصمم شده‌ایم، به منظور ارائه‌ی بخشی از مطالبات خود و زنان سرزمین‌مان، با بهره گیری از فضای انتخاباتی، ائتلاف دیگری را شکل دهیم.»

iran-emrooz.net | Sat, 25.04.2009, 19:31

شنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۸۸

کانون زنان ایرانی:گروهها و فعالان جنبش زنان ایران نیز وارد کارزار انتخاباتی شدند. البته نه برای حمایت از یک کاندیدای خاص که برای طرح مطالبات زنان.آنها صبح امروز با برگزاری یک کنفرانس خبری و همچنین با صدور بیانیه‌ای در تهران موجودیت خود را تحت عنوان "همگرایی جنبش زنان برای طرح مطالبات در انتخابات" اعلام کردند.بیانیه‌ای که هم چرایی حضور آنها را در زمانه انتخابات بیان می‌کند و هم خواسته‌هایشان را از رییس جمهوری آینده .آنها همچین در بیانیه خود شرح داده‌اند که در ایام انتخابات چه خواهند کرد .

متن کامل بیانیه به این شرح است:

بیانیه‌ی آغاز به کار «همگرایی جنبش زنان برای طرح مطالبات در انتخابات»

چرا ائتلاف در زمانه انتخابات؟

ما، بخشی از جنبش زنان ایران، به عنوان کنشگران جامعه‌ی مدنی در عرصه‌های گوناگون صنفی، مطبوعاتی، سازمان‌های غیردولتی، احزاب، و از درون کمپین‌های متعدد، طی سالیان گذشته راه‌های گوناگونی را برای تحقق خواسته‌های زنان پیموده‌ایم و هرگاه ضرورت اقتضا می‌کرده، برای تحقق این خواسته‌ها در کنار هم گام برداشته‌ایم. امروز نیز مصمم شده‌ایم، به منظور ارائه‌ی بخشی از مطالبات خود و زنان سرزمین‌مان، با بهره گیری از فضای انتخاباتی، ائتلاف دیگری را شکل دهیم. هدف این ائتلاف صرفا طرح مطالبات زنان است و درصدد حمایت از کاندیدایی خاص یا مداخله در حق شهروندان برای مشارکت یا عدم مشارکت در انتخابات نیست، بلکه در پرتو این کنش دسته جمعی:

ـ ما می‌خواهیم گفتمان «دولت ـ مردانه» را، که معمولا در فضای انتخابات غلبه دارد، از راه مسالمتآمیز به سمت تحقق نیازهای جامعهی مدنی و بهخصوص مطالبات معوق مانده‌ی زنان سوق دهیم.

ـ ما می‌خواهیم از طریق کنش جمعی خویش، مسئولان را متوجه کنیم که باید، نه فقط به لایه‌های راس هرم قدرت،که به گروه‌های مردمی و اقشار حاشیه‌ای نیز پاسخگو باشند و اگر درصدد جلب آرای زنان، دانشجویان، معلمان و سایر اقشار جامعه و کسب مشروعیت هستند، باید در قبال آن برای تحقق مطالبات و خواسته‌های آنان نیز تلاش کنند.

ـ ما می‌خواهیم از این طریق نشان دهیم که اگر «نیک بنگریم»، در سخت ترین شرایط اجتماعی و سیاسی هم میتوان شهروندی تاثیرگذار بود و برای زندگی بهتر و عادلانه تلاش کرد، ولی تحقق این امر مشروط به آن است که ما زنان بتوانیم و ثابت کنیم که از ظرفیت، هوشیاری و جسارت آزمودن راه‌های گوناگون مدنی برخورداریم. زیرا تجربه نشان داده که هر فضا و روزنه‌ای که زنان واگذاشته اند، بلافاصله با حضور "زن ستیزان" فتح شده و زندگی یکایک زنان کشور را بیش از پیش دستخوش تبعیض‌ها و محدودیت‌های غیرانسانی و رفتارهای خشونت بار کرده است.

به دنبال چه هستیم؟

برابری حقوقی و رفع تبعیض‌های جنسیتی، قومی و طبقاتی جوهر و شالوده‌ی مشترک مطالبات زنان در تمامی اقشار جامعه است. زنان ایران از طبقات و گروه‌های گوناگون اجتماعی، با این باور که ساختارهای اجتماعی در شرایط و روابط جنسیتی تاثیر دارد، همواره همدوش مردان، برای دستیابی به دموکراسی، آزادی‌های فردی و مدنی و حقوق شهروندی مبارزه كرده‌اند و از این روست که امروز نیز مانند گذشته در کنار دیگر گروههای اجتماعی، علاوه بر درخواست‌های مشخص خود، خواستار به رسمیت شناختن و تحقق آزادی‌های عمومی مصرح در قانون اساسی از جمله آزادی بیان، آزادی اجتماعات و... و همچنین توقف فشارهای گوناگون بر زنان، دانشجویان، کارگران، معلمان، اقوام و مذاهب گوناگون هستند. اما از سوی دیگر نیز می‌دانند که برابری جنسیتی پیش شرط تحقق دموکراسی، توسعه‌ی پایدار و دستیابی به جامعه‌ای سالم، انسانی و عاری از خشونت، فقر و بی عدالتی است.

از این رو ما، زنان و مردان ایرانی، با اعتقاد به اینکه بدون رفع تبعیض از زندگی زنان، هیچ جامعه‌ای به دموکراسی و عدالت ـ این دو آرمان همیشگی جامعه‌ی ایرانی ـ دست نخواهد یافت، از کاندیداهای ریاست جمهوری می‌خواهیم در سیاست‌ها و برنامه‌های خود، دو مطالبه‌ی اساسی ما را (که زمینه‌ساز تحقق مطالبات زنان در حوزه‌های گوناگون مندرج در جزوه‌ی تشریحی این ائتلاف است) مورد توجه قرار دهند:

۱- پیگیری مجدانه‌ی پیوستن ایران به «کنوانسیون رفع هرگونه تبعیض علیه زنان»

میدانیم که لایحه‌ی «پیوستن دولت ایران به کنوانسیون رفع هرگونه تبعیض علیه زنان» توسط دولت هفتم به مجلس شورای اسلامی تقدیم شد، اما متاسفانه پس از آن که این لایحه در مجلس ششم به تصویب رسید، شورای نگهبان آن را رد کرد و مجلس این لایحه را برای تصمیم گیری به مجمع تشخیص مصلحت نظام، که رئیس جمهور هم یکی از اعضای آن است، ارجاع داد. از این رو، از رئیس جمهور آینده می‌خواهیم با احترام به اصل برابری ، عدم تبعیض و عدالت جنسیتی، پیگیری مجدانه‌ی پیوستن ایران به کنوانسیون رفع هرگونه تبعیض علیه زنان را در صدر اولویت‌های خود قرار دهد.

۲- تلاش در جهت رفع قوانین تبعیض آمیز علیه زنان و به ویژه بازنگری و اصلاح اصول ۱۹، ۲۰، ۲۱ و ۱۱۵ قانون اساسی، به منظور گنجاندن اصل برابری جنسیتی بدون قید و شرط .

می دانیم که تغییر یا اصلاح قوانین تبعیض آمیز در حوزه‌ی اختیارات ریاست جمهوری نیست، اما به این امر نیز واقف ایم که اگر هیئت دولت آینده به اصل برابری زنان کشور پایبند باشد و آن را از وظایف خود بداند می‌تواند با امکانات و مجموعه ظرفیت‌های خود در جهت رفع تبعیضات قانونی علیه زنان اقدامات بسیار موثری انجام دهد و برای آن که مردم و نیز مجلس بتوانند در جهت تغییر قوانین مدنی و جزایی تلاش کنند، باید در وهله‌ی اول با گنجاندن «اصل برابری جنسیتی بدون قید و شرط» در قانون اساسی این امکان را فراهم آورد.

چه خواهیم کرد؟

ما برای طرح و گسترش مطالبات زنان در میان مردم و مسئولان، هر اقدامی را که لازم باشد، در حد توان و امکانات خود در سه سطح مردم، جامعه‌ی مدنی و کاندیداها، انجام خواهیم داد و امیدوار هستیم که بتوانیم حداقل در فضای انتخابات به بسط خواسته‌ها و مطالبات زنان در سطح جامعه و در میان مسئولان تلاش کنیم و با تحقق دو مطالبه‌ی کلیدی ذکر شده، در جهت نیل به سایر درخواست‌های زنان نیز قدم برداریم.

و اما چگونه؟

ما در این حرکت مسالمت آمیز و دسته جمعی سعی خواهیم کرد با توافق هرچه گسترده‌تر در میان گروه‌های جنبش زنان و نیز دیگر گروه‌های اجتماعی، مسیر آینده‌ی این ائتلاف را با مشارکت همه‌ی علاقه مندانی که به آن می‌پیوندند مشخص کنیم. از این رو از تمامی گروه‌ها و افرادی که تمایل دارند به این ائتلاف ملحق شوند و مسیر حرکت آن را شکل دهند می‌خواهیم با‌ای میل زیر تماس بگیرند و در گردهمایی‌ها و جلسات بحث و تصمیم گیری درباره‌ی چگونگی ادامه‌ی حرکت مشارکت کنند تا از این طریق بتوانیم با همفکری و توافق هرچه وسیع‌تر در طرح مطالبات زنان در این مقطع توفیق یابیم.

برای امضاء بیانیه و پیوستن به این حرکت با ای‌میل زیر تماس بگیرد :

.(JavaScript must be enabled to view this email address)

گروه‌ها و افراد اولیه‌ی امضاکننده‌ی این بیانیه:

میدان زنان
کانون زنان ایرانی
مدرسه فمینیستی
انجمن زنان پارس
گروه تغییر برای برابری در اصفهان
کمپین یک میلیون امضاء در قم
انجمن تلاشگران سلامت
انجمن ملی زنان کارآفرین
جمعیت حمایت از حقوق بشر زنان
جمعی از مادران صلح
شبکه وکلای داوطلب
انجمن زنان مدیر کارآفرین
کمیته زنان سازمان دانش آموختگان تحکیم وحدت
کمیته زنان انجمن‌های اسلامی شرق کشور
کمیته زنان فرزندان اهورایی ایران
انجمن فراسو (تبریز)
کمیسیون زنان دفتر تحکیم وحدت
گروه زنان انجمن اسلامی دانشگاه صنعتی شریف
کمیته گزارشگران حقوق بشر

افراد (به ترتیب حروف الفبا) :

آزیتا شرف جهان
آسیه امینی
آمنه شیرافکن
آناهید آباد
آیدا قجر
آینا قطبی یعقوبی
اشرف گرامی زادگان
اعظم اکبرزاده
اعظم صادقی خطیبی
اعظم طالقانی
افسر صفائیان
اکرم خیرخواه
اکرم مینویی
الناز بابایی
الهه کولایی
اشرف چیتگرزاده
باران کوثری
بهار آذرم
بهاره هدایت
بیژن زاده
پرستو دوکوهکی
پروین بختیارنژاد
ترانه بنی‌یعقوب
ثریا سهرابی نژاد
تهمینه طاهری
حمیده ابراهیمی
خدیجه مقدم
خسرو دلیرثانی
رزا حسامی
رزیتا شرف جهان
رودابه امیدیان
رویا زینل
زهرا بی‌شتاب
زهرا اکبرزاده
زهرا سعیدزاده
زهرا مینویی
زهره امینی
زهره معینی
ژیلا بنی یعقوب
ژیلا شریعت پناهی
سارا صباغیان
ساقی لقایی
ساناز محسن پور
سحر طالبی
سعیده نادری
سوسن شریعتی
سولماز ایگدر
سونیا ترکمان
سیمین بهبهانی
شادی صدر
شهره مهولاتی
شهلا اعزازی
شهلا شرکت
شهلا لاهیجی
شیرین عبادی
شیوا نظرآهاری
صادقه شیردل
طاهره طالقانی
عارفه الیاسی
غزال شولی زاده
غزال محسن پور
فاطمه امدادی
فاطمه سیف اللهی
فاطمه صادقی
فاطمه گوارایی
فاطمه مسجدی
فخرالسادات محتشمی‌پور
فرزانه دشتی
فرزانه طاهری
فرشته اصانلو
فرشته جمشیدی
فرنگیس مزداپور
فریده غائب
فیروزه صابر
گوهر شمیرانی
گیتی پورفاضل
گیتی خیرخواه
گلبهار ممویی
لادن علوی
لیلا انصاری
لیلا صحت
لیلی ارشد
محبوبه عباسقلی‌زاده
مرضیه داورزنی
مریم بهرمن
مریم بهشتی
مریم بیدگلی
مریم رحمانی
مریم قنبری
مریم کیان ارثی
مریم مجد
مریم یاسمین شیرازی
مژگان جعفریان
مسرور منشی‌زاده
منصوره شجاعی
منیژه رسول‌زاده
مونا محمدزاده
مهرنوش اعتمادی
مهسا برخوردار
مهسا فتوحی
مهین فهیمی
مینو کیامان
مینو مرتاضی
میترا آناهید
ناهید توسلی
نسرین افضلی
نسرین ستوده
نسرین علوی
نسرین ملکی
نسیم سرابندی
نسیم غنوی
نوشین احمدی خراسانی
نیلوفر مهدیان
وحیده مولوی
هاله سحابی
هایده تابش
هدا عمید
یاسمن دادور
یاسمن نیلفروشان

جمع آوری امضاء دارد
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.