دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ - Monday 18 March 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

واکنش دولت آمریکا به حکم زندان رکسانا صابری

سخنگوی کاخ سفيد می گويد باراک اوباما از صدور حکم هشت سال زندان برای رکسانا صابری، خبرنگار آمريکايی -ايرانی «عميقا» ابراز تاسف کرده است.

iran-emrooz.net | Sat, 18.04.2009, 22:22

رادیو فردا: سخنگوی کاخ سفيد می گويد باراک اوباما از صدور حکم هشت سال زندان برای رکسانا صابری، خبرنگار آمريکايی -ايرانی «عميقا» ابراز تاسف کرده است.

رابرت گيبس، سخنگوی کاخ سفيد روز شنبه گفت: ما از طريق دولت سوئيس به مطلع کردن دولت ايران از نگرانی‌های خود در اين زمينه ادامه می دهيم و مطمئن خواهيم شد که آنها نگرانی عميق ما را در مورد اين اقدامات درک کنند.

واشينگتن با تهران روابط ديپلماتيک ندارد و سفارت سوئيس حافظ منافع آمريکا در ايران است.

آقای گيبس از پاسخ به اين پرسش که آيا صدور حکم زندان برای رکسانا صابری تاثيری بر روابط با ايران خواهد گذاشت خودداری کرد، ولی گفت: آنچه اکنون مهم است حل مسئله فعلی است.

در همین زمینه، هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا، روز شنبه در بيانيه ای اعلام کرد که از صدور حکم هشت سال زندان برای رکسانا صابری «عميقا سرخورده» شده است.

هيلاری کلينتون در بيانيه خود تاکيد کرده است: از طريق سفارت سوئيس، تلاش خواهد شد از جزئيات مربوط به رای دادگاه آگاه شده و از سلامتی خانم صابری اطمينان حاصل شود.

وزير امور خارجه آمريکا تصريح کرده است: ما شدیدا به تلاش های خود برای آگاه کردن دولت ایران از نگرانی های واشینگتن در مورد پرونده رکسانا صابری ادامه می دهیم.

رضا صابری، پدر رکسانا صابری، روز شنبه به راديو فردا گفته بود: دخترش که پيشتر به جاسوسی برای آمريکا متهم شد، به تحمل هشت سال زندان محکوم شده است.

رضا صابری همچنين افزوده بود: دخترش از امضای اين حکم دادگاه خودداری کرده است.

در همین زمینه، برون دورگن، نماينده ايالت داکوتا در سنای آمريکا، نيز در بيانيه ای با انتقاد از حکم زندان رکسانا صابری اعلام کرده است:اين اقدام شوک آور ساقط کردن عدالت است.

سناتور برون دورگن در بخش ديگری از بيانيه خود تصريح کرده است: «دولت ايران دادگاهی غير علنی برگزار کرد و هيچ سندی را در اين باره علنی نکرده است و يک شهروند آمريکا را برای جرمی که مرتکب نشده به هشت سال زندان محکوم کرده است.»

اين سناتور آمريکايی افزوده است که از وزارت امور خارجه آمريکا و جامعه بين المللی خواهد خواست تا برای آزادی رکسانا صابری تلاش کنند.

برون دورگن تاکيد کرده است تا آزادی رکسانا صابری از پای نخواهد نشست.

کنت کنراد، ديگر نماينده ايالت داکوتا در سنای آمريکا، حکم دادگاه انقلاب اسلامی عليه رکسانا صابری را مضحک خوانده است.

سناتور کنت کنراد تاکيد کرده است: ايران «با اين رفتار به اعتبار خود در عرصه بين المللی شدیدا لطمه می زند.»

رکسانا صابری طی شش سال حضور در ايران برای شبکه های خبری بی بی سی، راديو «ان. پی. آر» و فاکس نيوز همکاری می کرده است.

وي ویان شيلر، رييس راديو «ان. پی. آر» يا راديو عمومی امريکا، نیز در واکنش به حکم صادره علیه رکسانا صابری گفت: اين بنگاه خبری از اين حکم خشن و ناحق اندوهگين شده است.

وي ویان شيلر افزود: رکسانا صابری طی سه ماه اخير در زندان انفرادی به سر برده و ما خيلی نگران سلامتی او هستيم.

شبکه خبری بی بی سی نيز در بيانيه ای نسبت به صدور حکم هشت ساله برای رکسانا صابری ابراز نگرانی کرده است.

رکسانا صابری، ۳۱ ساله، شش سال پيش به عنوان خبرنگاری که با چند رسانه خارجی همکاری می کرد به ايران رفته بود. وی که از پدری ايران و مادری ژاپنی در آمريکا متولد شده است در بهمن سال ۱۳۸۷ در تهران بازداشت و روانه زندان اوين شد.

ابتدا مقامات ايران اعلام کردند که دليل بازداشت خانم صابری نداشتن مجوز برای فعاليت های خبری است. اين مقامات گفته بودند که رکسانا صابری از سال ۱۳۸۵ به بعد مجوز فعاليت نداشته است.

سخنگوی قوه قضائيه جمهوری اسلامی روز سه‌شنبه ۱۳ اسفند ماه تأييد کردند که خانم صابری با حکم دادگاه انقلاب بازداشت شده و اکنون در زندان اوين تهران به‌سر می‌برد.

به گفته مقام‌های ايرانی خانم صابری پس از انقضای کارت خبرنگاری‌اش طی دوسال اخیر «به صورت غيرقانونی» در ايران کار خبری می‌کرده است.

اما بعدا حسن حداد، قاضی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران، اعلام کرد که رکسانا صابری بدون مجوزِ خبرنگاری وت حت عنوان خبرنگار به «فعاليت های جاسوسی» می پرداخته و به گفته او، رکسانا همه اتهامات را نيز پذيرفته است.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.