جمعه ۳۰ فروردين ۱۳۹۸ - Friday 19 April 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

رکسانا صابری به ۸ سال زندان محکوم شد

رکسانا صابری، خبرنگار ایرانی ـ آمریکایی که به اتهام جاسوسی تحت محاکمه بود، به ۸ زندان محکوم شده است. مقام‌های قضایی ایران ادعا کرده‌اند رکسانا صابری برای آمریکا جاسوسی می‌کرده است. آمریکا این اتهام را بی‌اساس خوانده است.

iran-emrooz.net | Sat, 18.04.2009, 16:57

دویچه وله: محکومیت رکسانا صابری به ۸ سال زندان را خبرگزاری آلمان ظهر روز شنبه ۱۸ آوریل (۲۹ فروردین) به نقل از وکیل وی، عبدالصمد خرمشاهی گزارش کرده است. خبرگزاری فرانسه نیز همین خبر را به نقل از پدر رکسانا صابری منتشر کرده است.

رضا صابری پدر رکسانا گفته است اعتراف‌های دخترش در زندان نادرست بوده، زیرا رکسانا فکر می‌کرده با این اعتراف‌ها آزادی خود را باز می‌باید. رضا صابری به خبرگزاری فرانسه گفت: «رکسانا به ما گفت، هر چه در زندان بدان‌ها اعتراف کرده، حقیقت نداشته است.»

رضا صابری افزود: «دخترش در زندان مورد تهدید قرار گرفته است. علاوه براین بازجویان به وی قول داده‌ بودند در صورت همکاری با آنها، از زندان آزاد خواهد شد.» به گفته‌ی پدر رکسانا، وی در دادگاه اعتراف‌هایش را پس گرفت و گفت، به هنگام بازجویی فریب خورده است. پدر رکسانا نگفت چه زمان با دخترش ملاقات کرده است.

دادگاه رکسانا صابری، روز دوشنبه‌ی هفته‌ی گذشته (۲۴ فروردین / ۱۳ آوریل) پشت درهای بسته آغاز شد. یک سخنگوی دادگستری جمهوری اسلامی گفت، رکسانا صابری در نخستین روز محاکمه فرصت یافته از خود دفاع کند.

رکسانا صابری ۳۱ سال دارد و از شش سال پیش در ایران زندگی می‌کرد. این خبرنگار آزاد که از جمله با "بی‌بی‌سی" و رادیو "ان‌پی‌آر" همکاری داشت، روز ۲۲ بهمن سال ۸۷ دستگیر شد. مقامات ایران نخست وی را به فعالیت بدون کارت معتبر روزنامه‌نگاری و خرید مشروبات الکلی متهم کرده بودند، اما قاضی حداد، معاون امنیت دادسرای تهران روز ۸ آوریل (۱۹ فروردین) اتهام این خبرنگار را "جاسوسی" اعلام کرد. قاضی حداد به رسانه‌های ایران گفت، رکسانا صابری «بدون مجوز خبرنگاری و تحت عنوان خبرنگار، فعالیت‌های جاسوسی انجام می‌داده است.»

اتهام جاسوسی به رکسانا صابری دو روز پس از اولین ملاقات او با پدر و مادرش اعلام شد. خانواده‌ی صابری برای پیگیری وضعیت دخترشان و دیدار با وی به تهران رفته‌اند. رضا صابری پدر رکسانا، پیش از این در نامه‌ای به آقای خامنه‌ای، آزادی فرزندش را درخواست کرده بود. آن‌ها امیدوار بودند که دخترشان طی این سفر آزاد شود.

آمریکا: اتهام جاسوسی بی‌اساس است

دولت آمریکا اتهام جاسوسی به خبرنگار آمریکایی ایرانی‌تبار را "بی‌اساس" می‌داند. رابرت وود، سخنگوی وزارت خارجه‌ی آمریکا یک روز پس از اظهارات قاضی حداد، ضمن رد اتهام جاسوسی، اعلام کرد، آمریکا از طریق سفارت سوئیس در تهران به تلاش خود برای آزادی خانم صابری ادامه خواهد داد. سفارت سوئیس در تهران حافظ منافع ایالات متحده‌ی آمریکا است.

پیشتر در جریان کنفرانس افغانستان که روز ۳۱ مارس در لاهه برگزار شد، نامه‌ای از سوی وزارت خارجه‌ی آمریکا به هیئت ایرانی داده شد که در آن آزادی سه شهروند آمریکایى، از جمله رکسانا صابری درخواست شده بود.

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه‌ی آمریکا نیز از اتهامات وارده به صابری ابراز نگرانی کرده و خواستار آزادی فوری وی شده است.

یک ماه پیش از متهم شدن خبرنگار آمریکایی به جاسوسی، قاضی حداد اعلام کرده بود، تحقيقات درباره‌ی پرونده‌ی رکسانا صابری به پایان رسیده و او طی روزهای آينده آزاد می‌شود. تغییر ناگهانی اتهام این خبرنگار پرسش‌برانگیر بود.

برخی از ناظران تغییر ناگهانی اتهام رکسانا صابری به جاسوسی را با ادامه‌ی بازداشت تعدادی از ایرانی‌ها در شهر اربیل عراق مرتبط می‌دانند. ۵ تن از وابستگان به حکومت ایران در سال ۲۰۰۵ در پی يورش نیروهای آمریکایی به ساختمانی در اربيل عراق بازداشت شدند. ایران می‌گوید این ساختمان کنسولگری ایران بوده و افراد بازداشت شده نیز دیپلمات بوده‌اند، اما ارتش آمریکا می‌گوید ساختمان کنسولگری نبوده و بازداشت‌شدگان نیز از نفرات نیروی قدس سپاه پاسداران بوده‌اند.

بازداشت‌شدگان علیرغم درخواست مکرر ایران، هنوز آزاد نشده‌اند. برخی این احتمال را بعید نمی‌دانند که رکسانا صابری به نوعی گروگانی است که ایران در ازای آزادی او، خواهان آزادی افراد بازداشت‌شده‌ی خود در اربیل عراق است.

حکم سنگین و ناعادلانه

سازمان گزارشگران بدون مرز با انتشار اطلاعیه‌ای صدور حکم هشت سال زندان برای رکسانا صابری را محکوم کرد. گزارشگران بدون مرز می‌گوید «رکسانا صابری در پشت درهای بسته دادگاه انقلاب و بدون حضور وکیل خود در دادگاه انقلاب اسلامی محاکمه شد.»

به اعتقاد این سازمان «مقامات مسئول ایران از اتهام "جاسوسی" سواستفاده می‌کنند تا روزنامه‌نگاران را زندانی و آزادی بیان را محدودتر کنند.»

گزارشگران بدون مرز در ادامه‌ی اطلاعیه‌ی خود نوشته است، حکم هشت سال زندان «حتا در چارچوب قوانین جمهوری اسلامی سنگین و ناعادلانه است.» این سازمان خواهان آزادی فوری رکسانا صابری شده است.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.