پنجشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ - Thursday 22 August 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

دفاع فعالان صلح از شیرین عبادی

«ما از شما می‌خواهیم به تهدیدات علیه شیرین عبادی پایان دهید، از اقدامات خشونت آمیز علیه وی جلوگیری کنید و امنیت و سلامت ایشان را تضمین نمایید.»

iran-emrooz.net | Tue, 03.03.2009, 11:44

نامه فعالان صلح آمریکایی در دفاع از شیرین عبادی، برنده ایرانی جایزه صلح نوبل سال ۲۰۰۳ و مدافع حقوق زنان و حقوق بشر

شیرین عبادی فعال حقوق بشر ایرانی در خطر
اخطار فعالان صلح به تهران برای تضمین امنیت وی


این نوشته به منظور نشان دادن اعتراض شدید ما به تهدیدات علیه شیرین عبادی، از پایه گذاران کانون مدافعان حقوق بشر و سازمان حمایت از قربانیان مین نوشته می‌شود. این برنده جایزه صلح نوبل در سال ۲۰۰۳ قویا و مکررا از حقوق زنان و حقوق بشر برای همه مردم کشورش حمایت کرده است. او همچنین در مجامع بین المللی یکی از حامیان اصلی و تاثیرگذار صلح و ضد اقدامات نظامی علیه ایران بوده است.

شیرین عبادی هم اکنون در خطر جدی به سر می برد. در ۲۱ دسامبر ۲۰۰۸ ماموران از برگزاری بزرگداشت شصتمین سالگرد اعلامیه جهانی حقوق بشر جلوگیری کرده و دفتر کانون مدافعان حقوق بشر، که عبادی یکی از پایه گذاران آن است را پلمب کردند. این کانون مسئولیت حمایت قانونی از قربانیان مصادیق نقض حقوق بشر در ایران را برعهده دارد. این گروه از نزدیک به ۳۰۰ تن از مدافعان و حامیان حقوق بشر برای این برنامه دعوت به عمل آورده بود. ساعاتی پیش از آغاز برنامه نیروهای امنیتی و ماموران لباس شخصی به ساختمان کانون مدافعان هجوم بردند. آنها از اموال متعلق به دفتر کانون فیلمبرداری کرده، فهرست تهیه کردند، تمامی اعضای کانون را به زور بیرون رانده و بر دربهای ورودی قفل زدند.

در ۲۹ دسامبر ماموران تحت نام بازرسان مالیاتی به دفتر وکالت شیرین عبادی در تهران رفتند و علیرغم اعتراضات او نسبت به محرمانه بودن اطلاعات مربوط به موکلانش، پرونده ها و کامپیوترها را از دفتر خارج کرده و با خود بردند.

منشی قبلی خانم عبادی دستگیر شده و در روز اول ژانویه ۲۰۰۹ نیز گروهی ۱۵۰ نفره در مقابل منزل عبادی جمع شده و علیه وی شعار دادند. آنها تابلوی مربوط به دفتر وکالت او را، که در همان ساختمان قرار دارد، پائین کشیدند و بر دیوارها شعار نوشتند. پلیس نیز، که به منظور جلوگیری از تجمعات غیرقانونی در محل حضور یافته بود، برای متوقف کردن این خرابکاری ها هیچ عملی انجام نداد.

در موارد مشابه مسئولان ایرانی بارها دست به هجوم به دفاتر و سایر اعمال خشونت آمیز همراه با دستگیری ها و بازداشتهای خودسرانه زده اند که اغلب به محاکمات غیر عادلانه منجر شده است.

ما به عنوان فعالان صلح عمیقا برای شیرین عبادی نگران هستیم. او، مانند ما با حمله نظامی آمریکا به ایران مخالف است. او در مقاله‌ای نوشت: "سیاست آمریکا در خاورمیانه و ایران به طور خاص، اغلب با زبان بهبود شرایط حقوق بشر بیان می‌شود. هیچ کس منکر اهمیت این هدف نیست. اما برای مدافعان حقوق بشر در ایران، احتمال حمله نظامی خارجی به کشورشان شرایط را برای آنها فاجعه‌آمیز می‌کند". (مسئله حقوق بشر علیه حمله به ایران، نوشته شیرین عبادی و هادی قائمی، نیویورک تایمز، ۸ فوریه ۲۰۰۵)

ما با هرگونه حمله نظامی به ایران توسط ایالات متحده یا هر کشور دیگری مخالفیم. ما همچنین سیاست تزویر دولت آمریکا را که علیه سرکوبها در ایران اعتراض کرده اما از سرکوب در کشورهای مشابه یا حتی بدتر از ایران مثل عربستان سعودی، مصر و یا اسرائیل در مناطق اشغالی چشم پوشی می‌کند یا در آن مشارکت دارد، رد می‌کنیم. و ما سیاست تبعیض واشنگتن را که از سویی از سرکوب در ایران انتقاد می‌کند و از سوی دیگر خود در شکنجه و از بین بردن آزادی های مدنی دست دارد، محکوم می کنیم. اما این به هیچ وجه ما را از اعتراض شدید نسبت به زیر پا گذاشتن اولین حقوق دموکراتیک مردم در ایران بازنمی دارد. ما به این حقوق معتقدیم و به همین دلیل اعتراض می کنیم و ما فعالان عدالت اجتماعی در ایران و سایر کشورها را در راه ساختن دنیایی آرام و دموکراتیک هم پیمان خود می دانیم.

ما از شما می خواهیم به تهدیدات علیه شیرین عبادی پایان دهید، از اقدامات خشونت آمیز علیه وی جلوگیری کنید و امنیت و سلامت ایشان را تضمین نمایید.


امضاکنندگان اولیه:

ارواند آبراهامیان، جانت افاری، مایکل آلبرت، کوین بی اندرسون، بتینا ابتکر، آنتونی آرنوف، دیوید بارسامیان، روزالین باکساندال، مده آ بنجامین، فیلیس بنیس، نورمن برینباوم، ایلین بوریس، جرمی برچر، میشل بروبه، روآن کری، نوآم چاومسکی، جاشوا کوهن، حمید دباشی، گالی دانکر، بوگدان دنیش، مانوئلا دوبوس، آریل دورفمان، مارتین دوبرمان، کرولین آیزنبرگ، جترو آیزنشتاین، زیلا آیزنشتاین، دانیل السبرگ، جودی اوانس، گرترود ازورسکی، ساموئل فاربر، منصور فرهنگ، جان ففر، بری فینگر، فرانس فاکس پیون، ایرن گنزیر، جوزف گرسون، هادی قائمی، ژیل گادمیلو، آرون گوپتا، مینا همیلتون، توماس هریسون، نادر هاشمی، مایکل هرش، آدام هاسچایلد، نانسی هولمستورم، داوگ ایرلند، ملیسا جیمسون، جان کاوان، نیکی کدی، یان کیت، کتی کلی، آصف کی فوری، لسلی کیلسون، نااومی کلین، دن لا بوتس، جوآن لندی، جس لمیش، سو لئونارد، محمد ممدنی، بتی مندل، ماروین مندل، کوین مارتین، اسکات مک لمی، دیوید مک رینالدز، علی معظمی، کلر جی موسز، مالی نولان، دیوید آکفورد، برتل اولمن، کریستوفر فلپس، شارلوت فیلیپس، کاتا پولیت، دنی پاستل، دنیس ردموند، سونیا جف رابینز، ماتیو روتسچایلد، جنیفر اسکارلت، سیدنی شانبرگ، چیسون شولمن، استفان شالوم، آدام شاتز، والاس شوآن، آلیس اسلاتر، استفان سولدز، استفان استینبرگ، دیوید سوانسون، کریس تونسین، دیوید واین، لوییز واینر، کورا وایس، پیتر وایس، نااومی ویستین، کورنل وست، رژینالد ویلسون، شری وولف، کنت وورکستر و استفان زانس.

برای متن انگلیسی به این پیوند مراجعه کنید: cpdweb.org/statements/1011/stmt.html
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.